субота22 лютого 2025
telegraf.org.ua

Безконтрольна ліквідація банків: які пропозиції Гетманцева у законопроєкті про Фонд гарантування вкладів.

Законопроект №13007 Гетманцева про ФГВФЛ порушує права вкладників та обмежує доступ до публічної інформації. Цей документ може позбавити вкладників можливості судового захисту під час ліквідації банків.
Неконтролируемая ликвидация банков: какие предложения содержит законопроект Гетманцева о Фонде гарантирования вкладов?

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань діяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національного банку України та інститутів спільного інвестування» (№13007) авторства голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, порушує законодавство у сфері захисту прав вкладників і доступу до публічної інформації, пише УНН.

Без права на власність і можливості судового оскарження

У пояснювальній записці до законопроекту Гетманцев стверджує, що документ розроблений з метою мінімізації ризиків від можливих потрясінь, викликаних особливими умовами функціонування економіки України в період дії воєнного стану, забезпечення стійкості та надійності банківської системи України шляхом вдосконалення нормативно-правових рамок для ефективного реагування на випадки неплатоспроможності банків, мінімізуючи ризики можливих панічних настроїв у суспільстві.

Крім того, за його словами, законопроект спрямований на підвищення рівня захисту вкладників, кредиторів банків, вдосконалення процесів виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, а також на впровадження сучасних міжнародних практик, спрямованих на забезпечення стійкості фінансової системи України.

Однак, при детальному вивченні документа стає зрозуміло, що прийняття цього законопроекту може, навпаки, стати сильним ударом по економічній стабільності в країні. Прикриваючись вимогами Міжнародного валютного фонду (МВФ), Гетманцев намагається пролобіювати значне розширення повноважень Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФЛ) і зробити його повністю «ручним». Його законодавча ініціатива містить норми, що суперечать Конституції України, які не лише обмежують права вкладників, але й створюють потенційні корупційні схеми для управління активами ліквідованих банків.

Документ серед іншого фактично позбавляє вкладників, акціонерів та кредиторів права власності, а також унеможливлює їх звернення до суду з оскарженням дій ФГВФЛ під час ліквідації банку, що порушує Конституцію України.

Втрата довіри до інституту гарантування вкладів може призвести до масового відтоку депозитів, що негативно позначиться на економіці в цілому. Крім того, такі зміни в банківському секторі відлякуватимуть інвесторів, що значно погіршить інвестиційний клімат у країні.

Лишення вкладників захисту в разі ліквідації банку

Окрім порушення норм Конституції України, законопроект Гетманцева суперечить також Закону України «Про захист прав споживачів». Відповідно до цього закону, держава гарантує споживачам захист їх прав і інтересів при укладанні договорів, а також у процесі виконання зобов'язань. Споживач також має право на отримання повної, достовірної та своєчасної інформації про послугу та умови її виконання. А органи державної влади не можуть ухвалювати рішення, що погіршують становище споживачів у порівнянні з чинним законодавством.

Законодавча ініціатива Гетманцева пропонує суттєве обмеження права вкладників і кредиторів у разі ліквідації банку на ефективний захист власних коштів. Якщо банк ліквідується, вкладники не зможуть оскаржити рішення ФГВФЛ і домагатися справедливої виплати компенсацій.

У разі прийняття законопроекту, ліквідаційні процедури будуть здійснюватися Фондом гарантування вкладів фізосіб без достатньої прозорості, що створює умови для зловживань і непрозорого розподілу активів. Не виключено, що будуть ситуації, коли ліквідований банк переводить активи третім особам, не погашаючи зобов'язання перед вкладниками.

Законодавчі зміни в законодавство про діяльність ФГВФЛ, які пропонує Гетманцев, в кінцевому рахунку призведуть до невизначеності та ризиків затримок виплат вкладникам, акціонерам і кредиторам банку, що знаходиться в процесі ліквідації. Крім того, вкладники не зможуть отримувати чітку інформацію про терміни, умови та механізм повернення їх коштів.

Також можливе розмивання термінів гарантійних виплат через бюрократичні механізми, що затягне на роки процес повернення грошей.

Якщо цей законопроект буде прийнятий парламентом, тисячі вкладників можуть зіткнутися з проблемами при поверненні своїх коштів, а держава отримає інструмент для неконтрольованого перерозподілу активів ліквідованих банків.

Обмеження доступу до публічної інформації

Ще один закон, який пропонує у своїй ініціативі порушити Гетманцев - «Про доступ до публічної інформації». Він гарантує, що кожен має право на доступ до публічної інформації, яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень. Державні органи зобов'язані забезпечувати відкритість, прозорість і доступність інформації про свою діяльність. А обмеження доступу до інформації допускається тільки на законних підставах і не може використовуватися для приховування інформації про порушення прав людини.

Однак законопроект авторства Гетманцева обмежує доступ до інформації про передачу активів банків, адже дозволяє ФГВФЛ і НБУ обмежувати доступ до інформації про ліквідаційні процеси банків.

Відсутність відкритої інформації про управління активами ліквідованого банку ускладнює громадський контроль. Це може сприяти зловживанням і маніпуляціям при розподілі активів.

Робота Фонду гарантування вкладів фізосіб стане непрозорою, а громадяни не матимуть можливості отримати інформацію про використання своїх коштів і не зможуть своєчасно реагувати на можливі порушення. Крім того, судові процеси щодо неправомірних дій ФГВФЛ будуть ускладнені через дефіцит інформації.

Це все породжує колосальні корупційні ризики в процесі ліквідації банків. В кінцевому рахунку це призведе до зниження довіри до фінансової системи і державних інститутів як з боку українців, так і з боку іноземних інвесторів.

Тому законопроект Гетманцева містить серйозні порушення законодавства України, що може призвести до значного обмеження прав вкладників, посилення корупційних ризиків і зменшення рівня прозорості у фінансовому секторі. Якщо він буде прийнятий, тисячі вкладників можуть втратити свої кошти без можливості судового захисту, а органи влади отримають додаткові важелі впливу для непрозорого управління активами ліквідованих банків. Інвестиційний клімат в Україні значно погіршиться, що вкрай негативно вплине на економічну стабільність.