Ільхам Алієв, акцентуючи, що літак був збитий ненавмисно, зазначив, що визнати свою провину, вибачитися перед Азербайджаном, який вважається дружньою країною, та донести це до суспільства — це ті заходи та кроки, які Росії слід було терміново вжити. "На жаль, перші три дні ми не чули від Росії нічого, крім абсурдних версій", — констатував Алієв. Він також закликав Росію покарати винних у катастрофі літака і додав, що Москва повинна виплатити компенсації азербайджанській державі, постраждалим пасажирам та членам екіпажу.
0Остаточна причина авіакатастрофи стане відома після дослідження чорних ящиків, підкреслив Ільхам Алієв. Однак, за його словами, початкові версії були досить обґрунтованими і ґрунтувалися на тому, що судно отримало "пошкодження ззовні на території Росії".
Як відомо, Путін нещодавно під час телефонної розмови з Алієвим попросив вибачення за те, що "трагічний інцидент з літаком Azerbaijan Airlines стався у повітряному просторі Росії", але провини росіян не визнав. У неділю, 29 грудня, глава Кремля вдруге з моменту інциденту зателефонував Ільхаму Алієву. Тим часом деталі змісту цієї розмови сторони не оприлюднюють.
Тим часом у суботу, 28 грудня, Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом Азербайджану, в результаті якої заявив наступне: "Ключовим пріоритетом зараз є ретельне розслідування, яке дасть відповіді на всі питання про те, що насправді сталося. Росія повинна надати чіткі пояснення у зв'язку з авіакатастрофою. На фото та відео чітко видно пошкодження фюзеляжу літака, зокрема, пробоїни та вм'ятини, які дуже нагадують удар ракетою ППО. Ми підтримуватимемо Азербайджан у цій ситуації всіма необхідними засобами і закликаємо інші країни також надати допомогу".
Нагадаємо, 25 грудня літак Embraer авіакомпанії "Азербайджанські авіалінії", що прямував з Баку до Грозного, впав неподалік від Актау в Казахстані. Внаслідок аварії загинули 38 людей.
1 2 3 4 5 6Висловивши переконання в тому, що президент Азербайджану поставив Путіна в складну ситуацію, експерт додав: "Алієв вимагає не лише визнання провини та вибачень, але й виплати компенсацій витрат, чого Росія ніколи в житті не робила. Тобто, демонструючи силу в діалозі з РФ, Алієв також підвищує свій авторитет на Кавказі і має всі шанси змусити Росію піти на поступки".
7Сам лише факт "безпрецедентної метушні" з боку Путіна навколо історії з азербайджанським бортом, констатує Тарас Загородній, є свідченням того, "наскільки сьогодні ослабла Росія". "Я думаю, що багато в світі дивляться на це і роблять відповідні висновки. Наприклад, Трамп може зателефонувати в Китай і сказати: "І тепер не треба мені розповідати про те, що ви не можете натиснути на росіян, щоб вони робили все те, що я їм кажу". Тим часом для України ця історія, зокрема, тактика Алієва, є наочним прикладом того, як вибудовувати геополітичні відносини та отримувати з цього значні вигоди", — зазначає політолог. Окремо він акцентує на тому, що Баку, "не кричачи про це з кожного кута", послідовно допомагає Україні у її війні з РФ: "Наприклад, наскільки мені відомо, досить багато, скажімо так, надзвичайно чутливих товарів постачається саме через Азербайджан".
В загальному, лінія, яку демонструє Алієв після збиття над Росією літака, на думку Тараса Загороднього, є "яскравим прикладом для всього світу того, як маленька і неядерна країна може розмовляти з країною, яка ще вчора називала себе супердержавою".
"Алієв спіймав РФ, так би мовити, на протипоході. Тобто, президент Азербайджану, розуміючи чутливість улюбленого проекту Путіна — Чечні, продемонстрував рішучість, і тепер у Кремлі бігають, метушаться, не знаючи, що робити і за що хапатися", — підсумовує Тарас Загородній.
Ільхам Алієв, на думку політолога, досить дипломатично, але "жорстко, відкрито і чітко" висуває свої вимоги Кремлю, "які повинні бути підтримані абсолютно всіма цивілізованими країнами світу".
8"Москва, не визнаючи свою причетність до інциденту, вкотре продемонструвала, що для неї людські життя — нічого, при тому, що Азербайджан займає дуже серйозну позицію з точки зору зламу міжнародної ізоляції навколо Кремля", — резюмує Ігор Чаленко.
Констатувавши, що Алієв вже неодноразово "вказував Путіну на його місце", експерт згадав кейс Карабаху та Вірменії, коли главі Кремля довелося відступити від підтримки свого союзника по Організації договору колективної безпеки (ОДКБ), "цілком і повністю проваливши вірменський трек". Нинішню ж ситуацію експерт вважає черговою демонстрацією геополітичної слабкості керівництва РФ.
Експерт висловлює сумнів щодо того, що Баку після інциденту зі збитим над РФ літаком, відступить від зайнятої в російсько-українській війні позиції, яка полягає в офіційному наданні Києву виключно гуманітарної та енергетичної підтримки, а неофіційно — в тому числі, військової. Тим часом, Ігор Чаленко припускає, що Азербайджан може зменшити простір для маневрів Кремля, зокрема, остаточно відмовившись під виглядом азербайджанського допомагати РФ у транспортуванні українського газу в Європу. Паралельно з цим, прогнозує експерт, офіційний Баку буде ретельно розробляти економічні проекти, які будуть прямо конкурувати з позицією Москви в регіоні.