"В Україні відбувається нова атака на енергосистему. Вночі ворог атакував газову інфраструктуру. Станом на ранок енергетика продовжує залишатися під загрозою", — повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.
РФ завдала ракетного удару саме по інфраструктурі в Миргородському районі. Внаслідок обстрілу без газопостачання залишилося 9 населених пунктів
Тим часом у Полтавській обласній військовій адміністрації поінформували, що армія РФ завдала ракетного удару саме по інфраструктурі в Миргородському районі. Внаслідок обстрілу без газопостачання залишилося 9 населених пунктів.
В Нафтогазі повідомили, що внаслідок ракетної атаки пошкоджені виробничі потужності підприємства. Спеціалісти намагаються стабілізувати ситуацію з газопостачанням у Полтавській області.
Зазначимо, що це не перший удар по газовій інфраструктурі Полтавщини. У січні 2025 року росіяни вже атакували газові свердловини регіону, також вони завдавали ударів по газовій інфраструктурі на Харківщині.
Напади ЗС РФ на вітчизняні об'єкти видобутку газу збільшують ризики, що видобутий ресурс не зможе вчасно потрапити в підземні сховища. Це означатиме різке зменшення запасів природного газу. Нагадаємо, в кінці жовтня 2024 року енергетичний експерт Сергій Макогон вказував на досить скромні запаси, закачані в ПХГ, а саме, що газу там менше 8 млрд кубометрів.
Нещодавно Сергій Макогон повідомив, що 7 лютого запаси газу перетнули психологічний рівень у 10% і становлять 2,95 млрд кубометрів. "Це історичний мінімум запасів не лише на цю дату, але й за всі попередні зими. Наприклад, в кінці минулого опалювального сезону 30 березня 2024 року в ПХГ було більше газу, ніж там є зараз, коли попереду ще 2 холодних місяці", — написав експерт.
7 лютого запаси газу перетнули психологічний рівень у 10% і становлять 2,95 млрд кубометрів
Зараз Україні доводиться повернутися до імпорту, і, за даними Reuters, вже імпортували 16,3 млн куб. м блакитного пального з країн Європейського Союзу.
Зазначимо, що обстріли газових свердловин активізувалися після припинення газового транзиту з Росії через Україну на початку 2025 року.
За словами Прокопа, враховуючи те, що ситуація з кожною наступною атакою може змінитися, реальні втрати добової видобутку назвати поки що неможливо.
Авіаудари скоротили видобуток ключового виробника Нафтогазу на третину, тому Україні доведеться імпортувати близько 1 млрд кубометрів газу
"Ворог завдає ударів і руйнує інфраструктуру. Тому складно робити прогнози. Згадаємо минулий рік: починаючи з 31 березня, росіяни атакували підземні газосховища. Так, підземні газосховища не знищити, але є наземна інфраструктура, є різного роду компресори, які можна пошкодити і на якийсь час вивести з ладу", — пояснив Андріан Прокіп.
За інформацією Bloomberg, авіаудари скоротили видобуток ключового виробника Нафтогазу на третину, тому Україні доведеться імпортувати близько 1 млрд кубометрів газу.
Хоча це менше 1% від річного попиту Європи, це відбувається на ф'ючерсних біржових торгах, які наближаються до найвищого рівня за останні два роки на тлі занепокоєння щодо поставок.
У 2024 році Україна отримала 724 млн кубометрів газу з-за кордону, що є найнижчим рівнем з моменту початку ведення обліку. Близько третини було пізніше реекспортовано до західних сусідів, які використовували національні сховища
Повідомляється, що в 2024 році Україна отримала 724 млн кубометрів газу з-за кордону, що є найнижчим рівнем з моменту початку ведення обліку. Близько третини було пізніше реекспортовано до західних сусідів, які використовували національні сховища.
Нафтогаз, який покриває близько 80% загального обсягу видобутку в країні, в минулому році збільшив видобуток газу на 5% до 13,9 млрд кубометрів.
На початку лютого в Україну почали надходити додаткові обсяги газу, оскільки Словаччина відновила постачання через прикордонний пункт Будинце вперше з жовтня.
Тим часом у європейських трейдерів через російські атаки на газову інфраструктуру дуже сильно впав інтерес до українських сховищ, додає Андріан Прокіп.
Експерт з ЖКГ, тарифів та питань комунального господарства Олег Попенко погоджується з тим, що ситуація з газом в Україні є дуже складною, а отже, прогнози щодо постачання пального в домівки ускладнюються.
"У нас величезні проблеми з обсягами газу. Ми вже пройшли історичний мінімум залишків, які взагалі коли-небудь були. На сьогодні у нас газу менше, ніж було в минулому році в аналогічний період. Що стосується закупівлі, то в ЄС також є дефіцит блакитного пального, а його вартість зростає. Ринкова ціна газу становить 550–570 доларів за тисячу кубометрів. Ми ж купуємо його за 670 доларів. А сьогоднішні ф'ючерси, які були опубліковані в Bloomberg, на літо 2025 року, свідчать, що газ буде коштувати 800 доларів за тисячу кубометрів. Чи є у нас такі кошти? Чи маємо ми можливість купувати газ за такою ціною? Тому проблема з газом величезна, і вона, якщо й буде вирішена, то з величезними збитками", — сказав Олег Попенко.
Можливі тимчасові відключення як постачання самого газу в приватний сектор, так і зменшення температури централізованого опалення багатоквартирних будинків
Однак навіть з урахуванням ім