За словами керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, все залежить від того, яким саме буде кінець війни в Україні.
Він зазначив, що Україні також потрібно буде зміцнити обороноздатність і безпеку, тобто розвивати оборонно-промисловий комплекс і підтримувати ЗСУ. Поряд з питанням мілітаризації та збереження бойової складової Сил оборони, необхідно вирішити питання поступової демобілізації. Після цього розпочнеться політична частина — проведення виборів та інше.
Екс-співробітник СБУ та військовий аналітик Іван Ступак вважає, що відразу після закінчення війни в Україні буде "срач" у політиці.
Крім того, він переконаний, що частина людей, яких не випускали з України, виїде за кордон після закінчення війни. Тоді як інша частина, навпаки, повернеться на Батьківщину. Проте кордони не відкриються одразу, на це знадобиться певний час.
"Коли небезпека мобілізації від ТЦК зменшиться майже до нуля, то, я думаю, що відразу бажаючі почнуть повертатися. Я знаю людей, які хотіли б повернутися, але бояться ТЦК. Я знаю іноземців, які не хочуть їхати до себе в Британію, наприклад, а хочуть повернутися в Україну і знову жити в Києві", — пояснив експерт.
Мусієнко також вважає, що відкриття кордонів буде поступовим процесом, адже робити все одразу — ризиковано. На його думку, і режим воєнного стану буде скасовано поступово — зняття обмежень одне за одним.
Зате демобілізація, на думку Ступака, відбуватиметься хвилями. Також може бути неприємний момент корупції, коли потрібно буде заплатити тим, хто захоче першим піти з армії. Демобілізація буде частковою, наприклад, спочатку 5%, потім ще 5%, так процес може розтягнутися на два роки.
"Це такий організм, який був накачаний, такий кулька збільшений, то моментально і не можна його сдувати, інакше будуть проблеми. Тим більше, що Росія є, треба обережно це робити", — сказав він.
За словами Ступака, після закінчення війни в Україні на розмінування знадобиться десятки років. Це складна історія. Він навів приклад з Київською областю, де росіяни були всього місяць, а розмінування досі триває.
Мусієнко погоджується, що на розмінування територій піде десятиліття — від 10 до 50 років в залежності від того, які технології будуть використовуватися.
"Якщо надсучасні і буде серйозна допомога — буде швидше 10 років, якщо цього не буде, то знадобиться тривалий час", — пояснив експерт.
Адаптація після великих війн займає роки. Олександр Мусієнко зазначив, що умови будуть змінюватися, ризик війни і протистояння може завжди виникнути. Але процес повернення до нормального життя після закінчення війни в Україні займе від кількох місяців до років.
На думку Ступака, скасування комендантської години — це вже певне повернення до звичного життя. Проте люди матимуть ментальну травму.
"Я був років 10 тому в Хорватії, і люди кажуть, що не відновилися після тих обстрілів, які були під час війни в Югославії, тобто сонце світить, море тепле, але у людей психіка пошкоджена", — розповів він.
Він вважає, що багато років у українців будуть травми від вибухів, тоді як з військовими взагалі потрібно працювати окремо. У США щорічно вкладають мільярди доларів на те, щоб військові відновилися, але все одно там є проблеми. Україні також потрібно вкладатися в це, адже будуть травми та образи, що хтось у тилу, а хтось був на фронті. Ступак зазначив, що ні в якому разі не можна бійцеві говорити: "Я тебе туди не відправляв", адже це буде великим образою для всіх військовослужбовців.
Нагадаємо, 24 грудня прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що кінець війни в Україні буде в 2025 році. Він зазначив, що є два варіанти розвитку подій — переговори або повне знищення.
16 грудня в ЗМІ повідомили про чотири можливі сценарії майбутньої безпеки Києва після закінчення війни. Зокрема, йдеться і про розміщення іноземних військ в Україні.