середа22 січня 2025
telegraf.org.ua

"Бойові" без перебування на ЛБЗ: хто і чому отримує незаконні виплати.

В українській армії неодноразово були виявлені випадки, коли деякі бійці отримували незаконні виплати — бойові гроші без фактичного перебування на фронті. Фокус дізнався, як вдається реалізовувати такі схеми та чи можливо повернути державі втрачені кошти.
"Боевые" без выполнения ЛБЗ: кто и по каким причинам получает выплаты незаконно?

Раніше в українському війську виявляли безпідставні нарахування бойових в ЗСУ, через що держава втрачала мільйони гривень. Подібні випадки продовжують траплятися в різних військових частинах.

Нарахування бойових в ЗСУ: як бійцям виплачують незаконні кошти

Так, у червні 2024 року начальник штабу одного з військових підрозділів у Миколаївській області доручив підлеглому займатися нарахуванням виплат, який оформив своїм товаришам винагороду, що призначається лише у випадку безпосередньої участі в бойових діях.

“Чиновник не перевірив дії підлеглого і погодив документи про нарахування коштів. Загальна сума встановлених збитків для держави перевищує 4,3 млн гривень. Начальник штабу підозрюється в халатному ставленні військового посадовця до служби, що призвело до тяжких наслідків, скоєного в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 425 КК України)”, — йдеться в повідомленні ГБР.

Крім того, ГБР повідомило про підозру колишньому командиру однієї з бригад територіальної оборони та його трьом підлеглим, які допомогли отримати дружині комбрига понад 922 тисячі гривень додаткової винагороди. В кінці липня 2023 року чиновник влаштував дружину в свою бригаду на посаду стрільця, щоб вона могла отримувати підвищені виплати. Для нібито дотримання закону подружжя навіть розлучилося, хоча і перебували в родинних стосунках.

“В подальшому комбриг залучив до угоди двох підлеглих — командирів підпорядкованих йому підрозділів. Вони складали фальшиві документи про нібито участь жінки в бойових діях на лінії зіткнення. Таким чином, за період з липня 2023 року по квітень 2024 року вона незаконно отримала понад 922 тис. грн додаткової винагороди”, — розповіли в ГБР.

Протягом цього часу жінка служила поруч з чоловіком і займалася кінним господарством на спеціальній фермі. Більше того, вона навіть провела два тижні в Польщі, самовільно залишивши військову частину.

“Ми передавали матеріали в правоохоронні органи, оскільки у них є повноваження розслідувати в рамках кримінального провадження факти про розтрату”, — сказала Юлія Яцик.

Вона зазначила, що це в основному стосується нарахування та видачі довідок про перебування в зоні бойових дій для нарахування бойових в ЗСУ комбригами, комбатами або ротними. Командири часто бувають у долі і надають довідки за конкретну винагороду.

“Тепер командир частини може вигнати і не впустити на територію частини перевіряючих — ГБРівців, слідчих, взагалі всіх. Фактично, це чорна діра. Всі військові частини, Міністерство оборони — це чорна діра. Вони все, що хочуть, те і творять”, — пояснив адвокат.

Він розповів, як може відбуватися незаконне нарахування бойових в ЗСУ. Зокрема, в армії видаються накази, за якими певні особи повинні йти на лінію бойового зіткнення. Ці накази повинні бути зафіксовані в журналах бойових дій, однак їх можуть переписувати або підробляти.

“Є бойове розпорядження, під яке в бойовому журналі написано, що певні особи нібито пішли, потім вони повернулися, далі йде наказ на виплати. А потім, наприклад, міна або пожежа, в штабі все згоріло, всі щасливі, матеріальних доказів немає”, — зазначив Леонтьєв.

Держава обікрали: чи можна повернути кошти?

За словами нардепа, кошти за незаконним нарахуванням бойових в ЗСУ можна повернути державі в рамках кримінального провадження. Крім того, гроші можна повернути, якщо особа напише заяву про їх помилкове нарахування.

“Знаю, що був такий випадок в одній з бригад, коли командир ініціював внутрішню перевірку, виявив такі факти і змусив військовослужбовців написати відповідні заяви”, — розповіла Юлія Яцик.

Вона зазначила, що зараз міжфракційне депутатське об'єднання продовжує робити те, що і раніше ВСК. Так зараз вирішуються питання по 155 бригаді, по нарахуванню зарплати в 153 бригаді. Так фронт зрушився, і де раніше була друга лінія оборони, зараз фактично перша. Однак солдати отримують грошову винагороду в розмірі всього 30 тисяч гривень, як другий ешелон.

“Тобто через халатність військових командирів фактично ми маємо випадок, коли військові недоотримують свої законні кошти. Тому тут і зворотна сторона медалі”, — підсумувала Яцик.

Леонтьєв зазначив, що кошти за незаконним нарахуванням бойових в ЗСУ можна повернути, якщо буде проведено розслідування, зареєстровано кримінальне провадження, пред'явлено підозру, складено і направлено до суду обвинувачувальний акт. Суд повинен розглянути справу, після всіх оскаржень вирок вступає в законну силу. Також паралельно подається позовна заява про стягнення коштів, завданих збитків.

Однак адвокат зазначив, що в Україні дуже довга і неповоротка судова та правоохоронна система. Крім того, він не знає нових випадків з 2012 року, коли таким чином повертали незаконно нараховані кошти.

У грудні народний депутат від фракції “Батьківщина” Михайло Цимбалюк розповів, що в проекті держбюджету на 2025 рік не запланована індексація зарплат для військовослужбовців. Незважаючи на це, розмір виплат може бути скоригований з урахуванням інфляції та підвищення цін.