четвер21 листопада 2024
telegraf.org.ua

Боїться потрапити на фронт. Чому працівники ТЦК "перетворилися" з військових на цивільних?

Скандальний імідж ТЦК спровокував бажання влади розформувати цю структуру. Прихильники ідеї виступають проти та стверджують, що військові комісари — це цивільні особи без бойового досвіду. Тим часом українці щодня спостерігають перекриті дороги людьми у формі з вражаючою статурою. Фокус дізнався, як відновити довіру до процесу мобілізації.
Сотрудники ТЦК боятся оказаться на фронте. Почему они сменили статус с военных на гражданских?

Численні випадки "бусифікації" українців на вулицях, фактичне викрадення людей, остаточно зіпсували репутацію військкоматів. Скандали не залишили владі іншого вибору, окрім як задуматися над ліквідацією цієї структури. У зв'язку з цим у Верховній Раді кілька днів серйозно обговорюють ідею розпуску ТЦК та передачі мобілізаційних повноважень ЦНАПам і рекрутинговим центрам ЗСУ.

Українські нардепи зазначали, що відправка діючих працівників ТЦК до армії для посилення бойових частин ЗСУ — найкращий варіант вирішення проблеми. За словами депутатки Юлії Яцик, з військкомів можна створити мінімум десять бригад. З адміністративними функціями військового обліку цілком впораються ЦНАПи та численні інструменти діджиталізації: "Дія", "Армія+", "Резерв+" та реєстр "Оберіг".

Чисельність бригади ЗСУ може досягати 8 000 військовослужбовців. Відповідно, ЗСУ отримають додатково 80 000 бійців, якщо мобілізувати військкомів. Озвучені вищим командуванням плани мобілізувати ще 160 000 людей для відбиття російської агресії вже не здаються такими нереальними.

За інформацією нардепа Мар'яни Безуглої, в ТЦК та рекрутингових центрах працюють до 100 тисяч осіб. Не менше 50 тисяч військовослужбовців ТЦК могли б поповнити бойові підрозділи. На підтвердження неефективної роботи ТЦК вона навела враження людей, які законно хотіли оформити відстрочку від призову. Виявилося, що зробити це практично неможливо.

"Потрапити в ТЦК з заявою на відстрочку — не жартівлива проблема. Вільних QR-кодів постійно немає, охорона не пропускає просто так. Під воротами стоїть натовп чоловіків, які бажають отримати відстрочку. Вони ведуть неофіційні списки черги з сотнями людей. Отримати відстрочку за законним порядком практично неможливо: постій у черзі, спробуй потрапити всередину, а потім, всупереч закону, тебе направлять на ВВК. Після цього чекай не 7 днів, а цілий місяць довідки. Ходять переконливі чутки, що комфортне проходження цього шляху коштує 2 000 доларів", — описує вона процес роботи організації.

Військовозобов'язаний, за її словами, очікував запуску цифрової відстрочки і 9 листопада скористався новою послугою в додатку "Резерв+". Бажаного він досяг до кінця доби.

Хвиля захисту ТЦК: начальство прикриває своїх

Після заяв депутатів про можливий розпуск ТЦК представники військового крила почали публічно захищати їх. У Міністерстві оборони спростували дані про роздутий штат українських військкоматів. Як говорив спікер Міноборони Дмитро Лазуткін, у ТЦК працює лише 36 000 осіб, серед яких майже 7000 — цивільні, а ще 18 500 осіб — обмежено придатні, які пройшли війну.

Начальник відділу зв'язків з громадськістю Полтавського ТЦК Роман Істомін наступним сказав, що в ТЦК взагалі працюють переважно цивільні. Створити бойові частини з них не вдасться, можна розраховувати виключно на будівельні бригади. При цьому заступник начальника ТЦК Київської області Андрій Примаченко 6 листопада заявив, що 99% співробітників ТЦК мають бойовий досвід.

"Ті, хто думає, що в ТЦК працюють військовослужбовці, які не проходили військову службу, це оманлива і фейкова інформація. За останні півтора року оновився майже весь склад ТЦК. З бойових частин переведений особовий склад, що має обмеження за станом здоров'я", — сказав він.

За особистими спостереженнями члена комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Федієнка, в ряді ТЦК Києва та області цивільні працюють бухгалтерами, юристами та діловодами, причому більшість з них — жінки не у військовій формі.

"Чи всі місця в українських ТЦК зайняті фронтовиками? Чесно, не буду тут говорити. Я особисто бачив людей з пораненнями і навіть ампутаціями. Перед популістичними заявами про розформування військкоматів варто вивчити предмет розмови", — говорить депутат.

Що робити з "вуличними бійцями" ТЦК?

Діючі на вулицях люди в військовій формі та масках — це в основному службовці в ротах охорони ТЦК та члени добровольчих формувань територіальних громад (ДФТО). Їхні дії, за словами Олександра Федієнка, часто викликають запитання. Карати їх потрібно відповідно до норм кримінального кодексу, а не відправкою на фронт, щоб не демотивувати інших українців.

"Якщо людина в масці, без знаків відмінності обмежує рух людини — це злочинець. Неможливо одразу визначити, хто ховається під маскою. Може, член ворожої ДРГ прорвався. Коли люди в камуфляжі та масках діють разом з поліцією, то варто підкреслити, що тільки поліцейський в рамках законодавства може проводити затримання", — зазначає депутат.

Механізм мобілізації має залишатися під час повномасштабної війни. Функції ТЦК, як стверджує Федієнко, вимушено перепоручать новій структурі в разі розформування. ЦНАПи з військовими завданнями точно не впораються, а рекрутингові центри потрібно розширювати з обов'язковою умовою ненарушення правил роботи.

"Не рідкість випадки, коли людину рекрутують до ЗСУ на певну посаду, виявляється в навчальному центрі, а потім його переводять в іншу бригаду. Я розумію вказівку в пріоритеті відбору в ДШВ [десантно-штурмові війська], але в результаті з операторів дронів роблять кулеметників. Порушена екосистема рекрутингу, через що в суспільстві сформувалося недовіра до служби в ЗСУ", — пояснює Федієнко.

З "бусифікаторів" — в інструктори

Розформування всіх ТЦК може відповідати запитам суспільства, але виявитися неефективним. Вчинені кримінальні та корупційні злочини військкоми не понесуть покарань. Президент України Володимир Зеленський в серпні 2023 року вирішив звільнити всіх обласних військкомів в рамках боротьби з корупцією та продажем звільнень від призову в З