Протягом тижня з 23 по 27 грудня Нацбанк продав 1,625 млрд доларів, про що свідчать дані статистики на сайті НБУ. Фактично регулятор збільшив обсяги продажу валюти на 14,7%. Загалом з початку 2024 року обсяг валюти, яку продав НБУ, досяг 34,57 млрд доларів. Тим часом, офіційний курс на 30 грудня становить 41,94 грн за долар. А в обмінниках середній курс продажу долара в Україні вже підвищився до 42,4 грн за долар.
На його думку, регулятор стримує будь-які агресивні, панічні, волатильні рухи щодо національної валюти та продає більше звичайних обсягів, щоб дати зрозуміти, що ситуація контрольована. "Звичайно, в тому числі завдяки кредитам і грантам від партнерів, що дозволяє підтримувати національну валюту і забезпечувати надмірний попит на ринку", — додав експерт.
Говорячи про майбутні коливання курсів, експерти в січні-лютому 2025 року і в подальшому протягом наступного року очікують подальшої девальвації гривні.
"Ситуація з курсом залишається незмінною, поки в країні триває війна, тому ми очікуємо контрольовану девальвацію до 10% на рік, тому закладений у бюджет курс може бути виправданий і досягне рівнів, які озвучує Мінфін. У 2025 році очікуємо як сезонні фактори впливу на курс, так і надмірний попит під військові закупівлі, енергетику та все, що потрібно для існування країни в воєнний час, що буде тиснути на національну валюту", — говорить Антон Куринний.
На думку Анни Золотько, на початку року можна очікувати посиленого тиску на гривню з боку населення. Водночас у цей період послаблюється бізнес-активність, тому й попит на валюту дещо зменшується. "Думаю, що певний вплив на курсові тренди може мати і інаугурація Трампа, а також певні кроки у реалізації ним раніше анонсованого встановлення миру в Україні. В цілому Національний банк буде обмежувати девальвацію гривні. На фоні прискореної інфляції це є важливим фактором відновлення цінової стабільності. Тому, на мій погляд, протягом січня гривня залишатиметься відносно стабільною", — прогнозує Анна Золотько.