18 грудня з посади начальника Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові був звільнений генерал-лейтенант Павло Ткачук, який очолював заклад з 2009 року. Це сталося після того, як міністр оборони Рустем Умеров доповів президенту Зеленському про результати аудиту Головної інспекції Міноборони щодо діяльності академії та численних порушень.
Курсанти академії скаржилися на цькування, приниження та булінг. У медпункті не вистачало необхідних ліків, було низька якість харчування та "ротна каса", куди курсанти вносили кошти на купівлю принтера, паперу та миючих засобів.
У червні 2020 року стало відомо, що протягом трьох років посадові особи академії закуповували продукти за завищеними цінами в афілійованих комерційних структурах. Так організатори схеми отримували в "кишеню" більше чотирьох мільйонів гривень щорічно. У посадових осіб академії була виявлена документація, що підтверджує їхню протиправну діяльність, а також понад 1,2 мільйона гривень, 5 тисяч доларів та 3,5 тисячі євро.
У 2021 році Павло Ткачук у декларації про доходи за 2020 рік вказав 685 954 гривні. Тоді як на рахунку в банку він тримав 818 559 гривень та 4 169 євро. У 2016 році журналісти з'ясували, що генерал не повідомив у своїй декларації про чотири квартири, три будинки та три джипи.
З генералом Павлом Ткачуком пов'язано не один скандал, однак не тільки з ним, а й з його сином — Андрієм Ткачуком, колишнім аташе з питань оборони при Посольстві України в Республіці Австрія.
У 2022 році за участю автомобіля українського військового аташе сталося ДТП в Австрії. В австрійському виданні Kronen Zeitung зазначили, що в Відні п’яний водій в'їхав у машину. Внаслідок цього легкі травми отримали п’ятеро осіб.
"Офіцери зупинили автомобіль і наказали трьом пасажирам з зброєю в руках вийти. Однак співпраця була обмеженою. З інсайдерських джерел стало відомо, що ці чоловіки є високопосадовими дипломатами українського посольства", — йдеться в повідомленні.
По словах тодішнього спікера МЗС Олега Ніколенка, дипломатичний статус не дає права порушувати правила дорожнього руху.
"Міністерство закордонних справ України з’ясовує всі обставини дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася в Австрії за участю автомобіля українського військового аташе. Українське посольство взаємодіє з австрійською поліцією та учасниками ДТП", — повідомив Олег Ніколенко.
В декларації за 2022 рік Ткачук молодший вказав, що володіє квартирою в Україні площею понад 93 квадратних метри, квартирою в Австрії площею 100 квадратних метрів, але його дружина Тетяна Ткачук мала ще один будинок, кілька земельних ділянок, парковочне місце та приміщення товарного магазину площею понад 600 квадратних метрів. Крім цього, пані Тетяна володіла ще одним житловим будинком площею 783 квадратних метри, будівництво якого ще не було завершено.
Андрій Ткачук задекларував криптовалюту, понад 2 365 000 гривень доходу. Тоді як у розділі "грошові активи" він вказав майже 900 тисяч гривень, понад 209 тисяч євро та 21 тисячу доларів. Його дружина мала понад 15 тисяч гривень, 83 тисячі євро та 108 тисяч доларів.
"Він з дипломатичним паспортом приїхав у Відень, це козирна країна, там у нього все чисто, гладко, це ж не Пакистан, не Ірак. Це Відень, де можна спокійно купити каву, і якщо ти не косячиш, якщо тебе місцева контррозвідка не ловить на діяльності, яка не сумісна з діяльністю дипломатичного представника, то ти там 3-5 років можеш перебувати без проблем", — зазначив військовий експерт.
Йдеться про шпигунство. Якщо людину спіймали на гарячому, то вона відразу стає персоною нон грата, через 24 години вона повинна залишити країну. На уточнення, чи можуть вигнати з країни за ДТП, Ступак зазначив, що це, напевно, також стосується загально-кримінальних злочинів. Однак невідомо, чи був саме Андрій Ткачук за кермом автомобіля.
"Доказів не знайшли, тобто все це залишається в сіру зоні. Я припускаю, що нічого такого і не було, тому що це Австрія, це так не вирішиш, не прийдеш і не закриєш справу за 5 тисяч євро", — сказав він.
Іван Ступак повідомив, що на дипломатичній службі мільйони не заробиш. Він вважає, що корені йдуть до Ткачука старшого.
"На посаді ректора можна зробити дуже серйозні гроші. Особливо, коли у тебе велика кількість курсантів, коли на тебе виділяється бюджет. Наприклад, я буду ректором академії космічних сил України. Якщо ми з вами дружимо, я вам кажу: "У мене є бюджет на харчування, мені на рік виділили 100 мільйонів гривень. Я можу провести тендер, але давайте ви будете готувати, я все проведу по документації. Ви створюєте компанію і починаєте отримувати від мене гроші, з 100 мільйонів гривень на рік ви 20 повертаєте мені, тому що ми домовилися, решту витрачаєте на закупівлю, і, звичайно, самі залишаєтеся не в накладі", — пояснив він.
Народний депутат Юлія Яцик вважає, що після розслідування справи Ткачука старшого навряд чи перейдуть до молодшого. Вона повідомила, що Андрій Ткачук працює в ГУР, і вона не впевнена, що його діяльність пов'язана з справами Ткачука в академії.
За її словами, за довгі роки така корупційна піраміда вибудувалася за допомогою наближених осіб. Важливо, щоб підлеглі Павла Ткачука не продовжили його справу, а було призначено сторонню особу, яка не буде зацікавлена і подолає корупцію.
Яцик розповіла, що зараз в Україні існує корупція на високому рівні через те,