субота22 лютого 2025
telegraf.org.ua

Хліб з маслом як символ розкоші. Чому зростають ціни на продукти в Україні та що нас чекає навесні?

Кожен українець може перевірити свої витрати на продукти харчування та переконатися: вони впевнено зростають щомісяця. Чому це відбувається і яких цінових коливань очікувати далі, з'ясував Фокус.
Хлеб с маслом как символ роскоши. Почему в Украине растут цены на продукты и какие прогнозы на весну?

Як зросли ціни в Україні на початку року

Згідно з даними Держстату, на споживчому ринку у січні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,2%. У минулому місяці підвищилася вартість овочів, соняшникової олії, хліба, масла, продуктів переробки зернових, м'яса та м'ясопродуктів, молока та молочних продуктів, фруктів, риби. Найбільше подорожчали овочі — на 5,5% за місяць. Якщо порівняти з січнем 2024 року, то овочі зросли в ціні на 33,9%. В цілому річні дані зміни індексу цін вказують на те, що найбільше за рік в Україні подорожчали масло, рослинна олія, овочі та хліб.

Як змінилися офіційні ціни на продукти харчування за рік*

Продукція

Індекс цін

Продукти харчування

14,1%

Хліб

20,3%

Макаронні вироби

9,10%

М'ясо та м'ясопродукти

5,3%

Риба та продукти з риби

11,6%

Молоко, сир та яйця

15,2%

Молоко

18,1%

Сир та творог

17,5%

Масло

33,9%

Соняшникова олія

25,4%

Фрукти

12,5%

Овочі

33,9%

Безалкогольні напої

15%

Алкогольні напої, сигарети

14,2%

Індекс споживчих цін (січень 2025 до січня 2024)

12,9%

*Джерело: Держстат, індекс цін у січні 2025 року до індексу цін у січні 2024 року

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензин зазначає, що зростання цін, зокрема на молочну продукцію, буде продовжуватися.

"Зараз ми спостерігаємо зростання цін. У січні були свята — перед святами спостерігається збільшення попиту, зокрема і на жири тваринного походження. Як наслідок, у січні зростання цін було вищим. Але це не означає, що ціни зупиняться і почнеться зниження", — пояснює експерт.

В цілому річні дані зміни індексу цін вказують на те, що найбільше за рік в Україні подорожчали масло, рослинна олія, овочі та хліб

Також він відзначає підвищення цін на молоко-сировину, що впливає на вартість продуктів цієї групи.

Цены на продукты, продукты в Украине, инфляция в Украине, инфляция в Украине

Стрибок цін на овочі: експерти назвали причини подорожчання

У січні подорожчали деякі овочі з борщового набору (+5,5%), наприклад, картопля, капуста, буряк, морква та цибуля. І до такої ситуації українцям доведеться звикати. Принаймні високі ціни на картоплю в Україні зберігатимуться як мінімум до нового врожаю, а можливо, і довше, про що говорять експерти East Fruit.

Сучасна вартість картоплі відповідає цінам на імпортний продукт з Нідерландів, Польщі та Литви, які готові постачати якісну картоплю на український ринок. Однак неврожай насіннєвої картоплі в Нідерландах 2023 року ускладнив імпорт високоякісних насіння в Україну. Ситуацію погіршили й несприятливі погодні умови під час збору врожаю 2024 року. Додатковими факторами, що впливають на ціну, є подорожчання засобів захисту рослин, добрив, людської праці та електроенергії в останні роки.

У січні подорожчали деякі овочі з борщового набору (+5,5%), наприклад, картопля, капуста, буряк, морква та цибуля. І до такої ситуації українцям доведеться звикати

До дорогих овочів додаються високі ціни на яблука та тепличні категорії, такі як огірки та помідори. Вартість тепличних продуктів у магазинах України викликана високими цінами на внутрішньому ринку та несприятливими погодними умовами в Туреччині, звідки в зимовий період традиційно здійснюються основні постачання цієї групи на ринок України. Тому тенденція до подорожчання обумовлена надходженням тепличної продукції за високими цінами.

Зараз у українських магазинах і на ринках кілограм помідорів коштує 89–160 грн. А ціни на огірки зросли на 30% в порівнянні з цим же періодом минулого року. Їх продають в середньому від 110–150 грн/кг. Однак такі ціни збережуться до квітня, адже навесні почнуть з'являтися українські тепличні овочі.

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, коментуючи ситуацію з цінами на овочі, погодився з Олегом Пензиним і також відзначив нестачу робочих рук, зокрема в аграрних підприємствах.

Цены на продукты, продукты в Украине, инфляция в Украине, инфляция в Украине

"Польові роботи вже почалися. Зокрема в південних регіонах. Якщо буде