субота22 лютого 2025
telegraf.org.ua

"Добре, що відмовилися": економіст пояснює, чому Зеленський не підписав угоду з США щодо металів.

Ресурси рідкісних земель України стали темою зустрічі міністра фінансів США Скотта Бессента та президента Володимира Зеленського, повідомляють закордонні ЗМІ. Проте Володимир Зеленський не підписав угоду зі США. Економіст Олексій Кущ пояснив, чому це було правильним кроком.
"Экономист: 'Отказ от соглашения с США по металлам — правильное решение Зеленского'."

США зацікавлені в отриманні доступу до українських природних ресурсів, зокрема рідкісних і рідкоземельних металів, про що раніше заявляв президент США Дональд Трамп. Однак 12 лютого під час зустрічі Володимира Зеленського та міністра фінансів США Скотта Бессента угода, яка нібито включала також розробку американськими компаніями родовищ металів в Україні, підписана не була, повідомив телеканал CNN.

На думку економіста, фінансового аналітика Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексія Куща, рішення відмовитися від угоди було правильним.

На його думку, вкрай важливо, щоб Україна заявила, що мають бути проведені українськими державними структурами ретельні дослідження запасів, тобто спочатку варто дізнатися обсяги запасів природних ресурсів.

Перед заключением сделок Украине важно самостоятельно провести необходимые исследования месторождений, уверен эксперт

"Має відбутися паспортизація цих природних ресурсів. Можливо, такі дослідження можуть проводитися за рахунок пільгових кредитів з боку західних партнерів, адже вони зацікавлені в тому, щоб це зробити швидше. Але все одно це повинні робити українські структури. Навіть якщо фінансування зовнішнє. По-друге, це має відбуватися виключно на умовах кластерного розвитку. Тобто необхідно чітко визначити, як графік, скільки природних ресурсів має перероблятися в Україні, яка має бути глибина переробки, і затвердити чіткий графік розвитку нових виробничих переділів. Тобто через який термін має з'явитися додаткова сходинка переробки цих природних ресурсів. Це повинно бути на базі кластерної моделі. І це має бути закладено в угоду, і вона повинна бути саме як інвестиційна угода, де взаємовигідні умови для обох сторін. І ця угода ні в якому разі не може бути сформована у вигляді якогось там зарахування фінансового або передачі в рахунок якихось кредитів. Тобто це все тоді буде відголоском неоколоніальної практики, що суттєво підриває авторитет держави", — розповів Олексій Кущ.

На думку експерта, нинішня позиція США нагадує практику "відкритих листів" на природні ресурси, що існувала в 19 столітті.

Президент Дональд Трамп заявил, что соглашение с Украиной предусматривает обмен помощи Штатов на ценные ресурсы

Нагадаємо, Володимир Зеленський в інтерв'ю Reuters.Україна заявив, що Україна не буде віддавати рідкоземельні метали та інші корисні копалини в обмін на допомогу США, а запропонує взаємовигідне партнерство для їх спільного видобутку та використання.