середа22 січня 2025
telegraf.org.ua

Колапс в РФ — це міф чи реальність? Чи дійсно у Кремля не вистачить грошей на війну до 2025 року?

Світові аналітики прогнозують, що Росія зіткнеться з безпрецедентною економічною кризою, якщо цього року не припинить військові дії в Україні. Фокус звернувся до фінансистів та економістів, щоб дізнатися про реалістичність таких прогнозів, а також дослідив, які фактори можуть сприяти економічному колапсу в Росії.
Коллапс в России: реальность или вымысел? У Кремля действительно иссякнут средства на войну к 2025 году?

Чим довше Москва відтерміновує завершення війни в Україні, тим ближче ризик краху корпорацій і банків, фінансування яких буде змушене взяти на себе російський уряд. А ці труднощі можуть призвести до падіння ВВП. Таку думку нещодавно висловив колишній фінансист Bank of America і Morgan Stanley Крейг Кеннеді. Тим часом, в статті Bloomberg зазначається, що вторгнення Володимира Путіна в Україну викликало економічний ріст у Росії, базуючись на державному стимулюванні. Але майже через три роки з'являються ознаки того, що настав час розплачуватися за рахунками, а Росія все ближче до економічної рецесії.

ВВП Росії зростає? На чому тримається економіка агресора

Приблизно третина доходів бюджету РФ формується за рахунок нафтогазових джерел, говорить фінансовий аналітик Іван Угляниця. Такої ж думки економіст Віталій Шапран, член УТФА, екс-член Ради НБУ.

"Російський бюджет фінансує війну за рахунок нафтяних доходів, але не лише бюджет. Війна також фінансується за рахунок неофіційних фондів РФ та кредитування ВПК РФ з державних банків. В цілому, більш суворі санкції проти нафти РФ можуть призвести як до зниження доходів бюджету РФ, так і до проблем з ліквідністю в системі державних фінансів. 2024 рік став роком, коли російські експортери не змогли повертати виручку в повному обсязі, тому і профіцитний торговий баланс, і частина доходів бюджету були лише на папері", — говорить експерт.

Росія продовжує отримувати валюту від продажу нафти, але ці доходи повинні зменшитися внаслідок нового пакету санкцій від США

В РФ надеялись помочь экономическому росту через деньги для ВПК

Іван Угляниця зазначив: очікується зниження зростання ВВП Росії або рецесії в цивільних секторах — особливо чутливих до ставок і споживчого попиту, таких як будівельний сектор, виробничий, промисловий. "При цьому військовий сектор залежить від політичного рішення, і важко передбачити, яким чином буде розвиватися ситуація — чи буде політична воля та ресурси на продовження військової гонки", — говорить аналітик.

В России уже все признаки начала экономического кризиса, говорят эксперты

Про те, що в Росії вже розпочався криза в більшості секторів, говорить Андрій Шевчишин, фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків.

"Вже фіксується погіршення економічного стану по багатьох секторах. В першу чергу, це видобувна промисловість. Вона стагнує за всіма напрямками: і по нафти, і по газу, оскільки зменшується кількість покупців ресурсів, а санкції посилюються. І вже є негативний результат по вугіллю, тому що Китай його не приймає. А в металургії також падіння. У переробній промисловості все, здається, нормально, але вона функціонує виключно за рахунок військово-промислового комплексу. А ще є переробна промисловість, автомобілебудування чи інше. Там потрібні станки, а станків немає, тому що потрібен імпорт", — зазначив Шевчишин. За його словами, в РФ вже сильно охолоджений сектор будівництва: ринок ще не стагнує, але очевидна закредитованість забудовників. В свою чергу будівництво "чіпляє" інші сектори. "В роздрібній торгівлі поки зберігається зростання, оскільки триває зростання доходів населення, це формує споживчий попит. А от там сектор послуг населенню сповільнюється", — говорить експерт.

В РФ надеялись помочь экономическому росту через деньги для ВПК0

Кажуть фахівці і про розкручування інфляції в Росії в 2025 році. "Рік росіяни почали з підвищення акцизів на паливо, підвищення податків, зокрема для громадян, зростання мінімальної ціни на горілку та сигарети. Приблизно на 10% зросте внутрішня ціна на газ, на послуги з транспортування та зберігання нафти, ціни на авіаквитки та тарифи на послуги РЖД. Мені навіть важко назвати сектор економіки, якого не стосується підвищення цін. Плюс потрібно враховувати, що інфляція в РФ має монетарний характер, тільки за грудень 2024 року ЦБР вкинув в обіг додатково 4 трлн рублів, і ще 1 трлн рублів планується в першому кварталі 2025 року. Продуктова інфляція досягла десь 25-30%, тому, якщо припустити, що вони намалювали собі занижену інфляцію, а без маніпуляцій з дефлятором це неможливо, то можу припустити, що вони вже увійшли в період стагфляції", — розмірковує Віталій Шапран.

Інфляція в РФ прискориться, говорить Іван Угляниця, але там з цим будуть намагатися боротися типовими адміністративними методами — регулюванням цін, забороною підвищення, регулюванням націнок і так далі, що призводитиме до дефіциту товарів.

Рубль має перспективи: які шанси, що російська валюта піддасться девальвації

Іван Угляниця вважає, що в цьому році рубль і далі буде суттєво ослаблюватися. Основні фактори, зазначає експерт, — зростання попиту, зростання інфляційних настроїв, зменшення валютних доходів і проблеми з отриманням виручки в валюті, зменшення резервів центробанка. Фактично в уряду РФ буде не так багато можливостей для підтримання стабільності курсу.

В РФ надеялись помочь экономическому росту через деньги для ВПК1

На думку Віталія Шапрана, девальвація рубля — це рятувальний круг для російських експортерів, в тому числі і нафтових, і виробників сталі, вугілля, кольорових металів. "Девальвація рубля — це як "кістка" для Роснефти, Лукойла, Газпрома (хоча його вже мало що врятує). Набіулліна кинула цю "кістку" експортерам в надії, що частина ефекту допоможе Мінфіну закрити дірку в бюджеті. Проте, якщо стануться якісь стресові події, як бунт Пригожина, то ЦБР до них не готовий, і слід очікувати катаклізмів на їх валютному ринку. Дуже багато зараз залежить від позиції КНР, який почав ослаблювати юань до долара США, готуючись до торгових воєн з Трампом. В цій ситуації рубль стає залежним від КНР і політики Національного банку Китаю (НБК). Крім того, НБК не поспішав на допомогу ЦБР у 2024 році і, думаю, не буде цього робити в 2025 році", — говорить експерт.

Все залежить від нафти: вплинуть чи санкції США на обсяг отриманих Кремлем нафтодоларів

США 10