четвер21 листопада 2024
telegraf.org.ua

Комбінація від Трампа: між якими мирними планами для України обиратиме новий президент США.

За інформацією західних ЗМІ, Дональд Трамп нещодавно провів телефонну розмову з Путіним, під час якої обговорив російсько-українську війну. Які сценарії миру розглядає новообраний президент США та наскільки вони реалістичні, з'ясував Фокус.
Комбо от Трампа: какие мирные инициативы для Украины будут в выборе нового президента США?

Один з джерел The Washington Post повідомив, що під час дзвінка Путіну, який Трамп нібито зробив у минулий четвер, 7 листопада, з його курорту у Флориді, він порадив російському лідерові не ескалувати війну в Україні та одночасно нагадав йому про "значну військову присутність" Вашингтона в Європі. За даними кількох співрозмовників WP, Трамп і Путін обговорювали необхідність миру на європейському континенті, і обраний президент США висловив зацікавленість у подальших розмовах, щоб обговорити "найшвидше вирішення війни в Україні".

Як пише WP, у приватних розмовах Трамп дав зрозуміти, що підтримуватиме угоду, за якою Росія залишить за собою частину захоплених територій України. Окремо видання, посилаючись одразу на два джерела, зазначає, що влада України нібито була проінформована про дзвінок Путіну і не заперечувала проти того, щоб така розмова відбулася.

Президент Зеленский, Владимир Зеленский

Тим часом, представник українського МЗС Григорій Тихий цю інформацію в коментарі Reuters спростував, зазначивши, що Київ про дзвінок Трампа Путіну ніхто заздалегідь не попереджав, а отже Україна не могла ні схвалити такий крок, ні засудити його. Натомість путінський спікер Пєсков спростував сам факт розмови, додавши, що конкретних планів щодо контактів Путіна і Трампа поки немає. Також відзначимо, що днями президент Зеленський провів 25-хвилинні телефонні переговори з Трампом і назвав розмову "чудовою".

Між якими мирними планами буде вибирати Трамп

Зараз Дональд Трамп активно займається підбором кадрів для своєї майбутньої команди, а в середу, 13 листопада, він здійснить візит до Білого дому за запрошенням Джо Байдена для обговорення процесу транзиту влади.

Серед тих, хто може зайняти посади в адміністрації республіканця, називають імена найбагатшої людини на планеті Ілона Маска і колишнього незалежного кандидата в президенти Роберта Кеннеді-молодшого. Тим часом перше призначення, оголошене республіканцем, виявилося історичним. Так, вперше главою апарату Білого дому стане жінка — 67-річна Сьюзан Уайлс, одна з двох керівників передвиборної кампанії Трампа. Зазначимо, що пані Уайлс ніколи не була медійною особою, проте відомо, що вона працює на республіканців вже понад 40 років, і ще в 1980 році вона була в штабі Рональда Рейгана, який переміг на тих виборах.

Сейчас Дональд Трамп активно занимается подбором кадров для своей будущей команды

Разом з тим, в адміністрації Трампа не знайдеться місця для екс-постпреда США при ООН, його колишньої суперниці по праймериз Ніккі Хейлі. Не увійде в майбутній кабінет і екс-держсекретар часів першого терміна Дональда Трампа Майк Помпео. Про це обраний президент оголосив особисто. І якщо відмова брати в команду Ніккі Хейлі нікого не здивувала, то відсутність у команді пана Помпео стала несподіванкою. Екс-держсекретар після 2020 року залишався лояльним Дональду Трампу і фігурував у ЗМІ як найбільш ймовірний кандидат на посаду глави Пентагону в новій адміністрації. При цьому Майк Помпео був одним із тих, хто в розпал виборчої кампанії-2024 у США публічно оприлюднив "план Трампа" щодо врегулювання російсько-української війни. У його інтерпретації наміри 78-річного республіканця виглядали, мабуть, найрадикальнішими. Зокрема, його "план Трампа" передбачав вступ України до ЄС і НАТО, посилення санкцій проти РФ, ленд-ліз для Києва на суму $500 млрд на переозброєння ЗСУ і демілітаризацію Криму.

Судячи з останніх витоків у західних ЗМІ, зараз Дональд Трамп лише обирає варіанти врегулювання. За думкою політолога Вадима Денисенка, у штабі Трампа існує дві концепції.

"Перша — воєнний план Помпео і друга — "квазіфінський" сценарій America First Political Institute, який став притулком для колишніх працівників адміністрації Трампа. Це дві прямо протилежні концепції. І вони обидві озвучені людьми з оточення Трампа. Те, що Трамп не взяв Помпео в нову команду, нічого не значить. План є однією з опцій його підходів до України. Авторство не має ніякого значення", — зазначає експерт, попутно нагадуючи, що план Помпео — це план накачування України зброєю, якщо Путін буде висувати все нові й нові вимоги, тоді як план AFPI передбачає створення демілітаризованої зони, часткове зняття санкцій з РФ, закриття дверей для України в НАТО і тому подібне.

Дональд Трамп, Джо Байден, выборы в США, второй срок Трампа, транзит власти

В якості базового сценарію Вадим Денисенко прогнозує, що Трамп спочатку буде йти в руслі плану AFPI, виставивши певні ультимативні вимоги перед Києвом та одночасно окресливши червоні лінії Путіну, якого заздалегідь попередять, що в разі чого "включається план Помпео".

Чому Трампу не вдасться реалізувати мирний план без Європи

При цьому, на думку експерта, деякі речі Трампу в питанні врегулювання російсько-української війни не вдасться реалізувати без згоди союзників: "В одному з планів, наприклад, йдеться про розморожування російських активів на $300 млрд., але слід розуміти, що в США знаходиться лише частина цих активів, тоді як левова їхня частка знаходиться в Європі. Таким чином, якщо Європа не буде учасницею переговорів, то розморожування активів РФ не може відбутися в повному обсязі, і на певному етапі на ці рифи Трамп, думаю, наткнеться. Крім того, є активна позиція керівництва Польщі, яке наполягає на врахуванні принципових моментів стосовно того, що Росія — це загроза. Слід враховувати, що польські влади, по-перше, мають хороші стосунки з Трампом, а по-друге, це країна, яка витрачає на оборону 5% ВВП, тобто діє в руслі політики, якої вимагає від Європи Трамп. Тому поляки також можуть щось просити і вимагати натомість у Трампа. Але зараз все відбувається на підготовчому етапі по фінальному драфту плану, з яким врешті-решт паралельно будуть працювати і з Україною, і з Росією".