"Америка знову стане виробничою нацією, і ми будемо мати те, чого ніколи не матиме жодна інша виробнича нація: найбільшу кількість нафти та газу з усіх країн на Землі", — сказав Трамп під час інавгураційної промови.
Такий план Трампа свідчить про різкий поворот в енергетичній політиці Вашингтона. Адже колишній президент США Джо Байден, навпаки, протягом чотирьох років намагався заохотити відмову від викопного пального в найбільшій економіці світу.
План Трампа свідчить про різкий поворот в енергетичній політиці Вашингтона
"Дійсно, ще невідомо, чи вплинуть такі масштабні задуми Трампа на видобуток у США, який вже досяг рекордного рівня. Зараз буровики "гоняться" за високими цінами після санкцій проти Росії через її вторгнення в Україну в 2022 році", — йдеться в матеріалі Reuters.
Пізніше Трамп підписав укази про оголошення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері та про вихід Сполучених Штатів з Паризької кліматичної угоди 2015 року, міжнародної угоди щодо боротьби з глобальним потеплінням. Він також затвердив сприяння розробці нафти і газу на Алясці і заявив, що очікує зниження споживчих цін на енергоносії та покращення нацбезпеки США шляхом розширення внутрішніх постачань, а також зміцнення союзників.
"Ми знизимо ціни, знову заповнимо наші стратегічні запаси доверху і будемо експортувати американську енергію по всьому світу", — заявив Трамп.
"Спроби Трампа знизити глобальні ціни на нафту повинні допомогти йому стримати споживчу інфляцію в США і тим самим порадувати його електорат", — пояснює Дмитро Чурін.
"Ми будемо бурити, малеча, бурити", — заявив Трамп. У своїй інавгураційній промові він також зазначив, що США почнуть нову еру розвідки нафти і газу.
Задум Трампа та перспективи його програми для світу, а також його наслідки для тіньового флоту Росії
В Україні ж, на його думку, розслаблятися не варто, адже ціна на паливо падати в середньостроковій перспективі поки що не планує, а навпаки, в найближчі тижні-два трохи зросте.
Задум Трампа та перспективи його програми для світу, а також його наслідки для тіньового флоту Росії пояснив також фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин.
"Йдеться про необхідність спочатку наповнення нафтового резерву Штатів, який був витрачений для стабілізації цін, а також збільшення експорту на світові ринки. В перспективі це 3 млн барелів на день. Для порівняння, це обсяг, який експортують морем зараз усі разом. Тобто вони повністю можуть перекрити весь тіньовий флот, всі тіньові продажі і взагалі весь танкерний обсяг, який зараз пропонує РФ", — сказав Шевчишин.
Він також підтвердив слова Дмитра Чуріна про реакцію нафтового ринку, яка свідчить про зниження цін. Однак фактором, який вплинув на це, назвав не лише заяви Дональда Трампа, але й стабілізацію на Близькому Сході.
"Якщо говорити про баланс ринку, то такі рішення Трампа будуть стримувати глобальні нафтові ціни, і Штати будуть захоплювати свою частку ринку, витісняючи інші країни. При цьому будуть вести переговори, щоб задовольнити цікавість своїх партнерів. США не входять в ОПЕК (організація країн-експортерів нафти — ред.), тому всі заморожування цією організацією зростання видобутку на них не впливають. Вони будуть вести виключно свою політику", — сказав Шевчишин.
При такій політиці Сполучені Штати можуть навіть вийти з Угоди про зону вільної торгівлі, допускає експерт. Тому ці фактори в перспективі можуть пригнічувати світову економіку, зокрема впливати на економіку Китаю та ЄС.
США не входять в ОПЕК, тому всі заморожування цією організацією зростання видобутку на них не впливають. Вони будуть вести виключно свою політику
"При таких умовах не буде потрібно такої кількості нафтопродуктів і газу. Тому ми можемо відчути ще додатковий тренд по коригуванню цін через недостатній попит", — резюмував аналітик.
Падіння цін на нафту суттєво вплине на доходи РФ від продажу сировини. Нагадаємо, як повідомило Reuters, у 2023 році низькі ціни на нафту та падіння експорту газу зменшили доходи РФ від продажу сировини на 24%. Але за підсумками 2024 року надходження до федерального бюджету Росії від продажу нафти та газу в 2024 році зросли більш ніж на 26% до 11,13 трильйона рублів (108,22 мільярда доларів). Якщо план Дональда Трампа спрацює, то нові ціни на нафту повинні зменшити приток валюти до бюджету РФ. До того ж, Дональд Трамп і його команда можуть посилити санкції проти РФ у разі, якщо стане зрозуміло, що Путін не піде на запропоновану Трампом "мирну угоду". Це, у свою чергу, повинно ослабити позиції агресора на ринку нафти і створити нові перешкоди для отримання мільярдних доходів від торгівлі сирою нафтою.