субота04 січня 2025
telegraf.org.ua

Маневри Фіцо: про що словацький прем'єр домовлявся з Путіним.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо вперше після повернення до влади у 2023 році провів особисті переговори з Путіним, попередньо зазначивши, що цей крок зумовлений позицією президента Зеленського щодо припинення транзиту газу з РФ. Яким чином можуть розвиватися стосунки між офіційним Києвом і Братиславою після цього, з'ясував Фокус.
Маневры Фицо: о чем шла речь между премьером Словакии и Путиным.

Прем'єр Словаччини минулими вихідними відвідав Москву для проведення переговорів щодо газу на фоні заяви України про припинення транзиту російського голубого пального через свою територію з 1 січня 2025 року. Варто зазначити, що візит Роберта Фіцо до Росії є його першою поїздкою до РФ після повернення до влади у 2023 році. Таким чином, Фіцо став третім європейським лідером після канцлера Австрії Карла Негаммера та прем'єра Угорщини Віктора Орбана, який відвідав РФ після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Путін і Фіцо, окрім газу, обговорювали також російсько-українську війну

Як відомо, Словаччина неодноразово намагалася досягти продовження угоди між Україною та РФ про транзит російського газу, термін дії якої закінчується у 2024 році. Після розмови з прем'єром Словаччини на минулому тижні голова українського уряду Денис Шмигаль підтвердив, що Київ виключає продовження транзитної угоди з "Газпромом", але додав, що Україна не проти транспортувати через свою ГТС газ, якщо він не з Росії. Водночас видання Politico нещодавно повідомило, що президент Зеленський нібито пропонував Фіцо продовжити транзит російського газу до Словаччини в обмін на дозвіл на вступ України до НАТО. "Під час нещодавньої закритої зустрічі в Брюсселі Фіцо був серед тих, хто просив українського лідера не зупиняти транзит газу з Росії. Зеленський різко розкритикував його і заявив: "Трохи соромно говорити про гроші, адже ми втрачаємо людей", — зазначає Politico. На Банковій цю інформацію не коментували. Зате Фіцо заявив, що пропозиції Зеленського, зроблені йому за закритими дверима, були "абсурдними".

Розповідаючи про свою нинішню зустріч з Путіним, словацький прем'єр підкреслив, що лідери ЄС попередньо були проінформовані про його поїздку до Москви та її мету. "Моя зустріч була відповіддю на заяву президента України Володимира Зеленського про те, що він виступає проти будь-якого транзиту газу через Україну на нашу територію. Також український президент виступає за санкції проти російської ядерної програми. Такою позицією він завдає фінансової шкоди Словаччині та ставить під загрозу виробництво електроенергії на атомних електростанціях Словаччини, що є неприпустимим", — зазначив Фіцо.

Він також додав, що Путін підтвердив готовність РФ продовжувати постачати газ на Захід і до Словаччини, "що практично неможливо після 1 січня 2025 року, враховуючи позицію українського президента". Крім того, голова словацького уряду зазначив, що під час тривалої розмови з Путіним вони "обмінялися думками про військову ситуацію в Україні та можливість якнайшвидшого мирного завершення війни.

Премьер Словакии, Роберт Фицо, Фицо и Путин, Фицо разговор с Путиным, транзит российского газа в Словакию

У свою чергу, спікер Путіна Пєсков, якого цитують росСМІ, зазначив, що розмова проходила в форматі "один на один", додав: "Ви, напевно, чули заяви української сторони і знаєте про позицію європейських країн, які продовжують купувати російський газ і вважають це необхідним для нормальної роботи своєї економіки. Тут дуже складна ситуація, яка вимагає підвищеної уваги". Представник Кремля також підкреслив, що "президент Росії довів до співрозмовника своє бачення нинішньої ситуації на полях битв в Україні".

Чи дійсно Фіцо домовлявся з Путіним про газовий кредит

Премьер Словакии, Роберт Фицо, Фицо и Путин, Фицо разговор с Путиным, транзит российского газа в Словакию

Експерт, припустивши, що саме з цим був, перш за все, пов'язаний візит прем'єра Словаччини до РФ, підсумував: "Можливо, під час розмови з Путіним Фіцо говорив про те, чи може РФ надавати газ у кредит з повною оплатою вже після закінчення російсько-української війни. Переговори щодо таких чутливих речей, як зброя, газ або ядерна енергія, завжди секретні, тому під час процесу ми ніяких деталей не будемо знати. Однак, якщо прокачка все ж буде, то інформацію про контракт приховати не вдасться. Цілком ймовірно, словацька сторона поки що буде вкладати "газові гроші" в якийсь європейський траст, який гарантуватиме виплату росіянам після завершення війни".

Політика Києва щодо Словаччини повинна бути багатошаровою

Премьер Словакии, Роберт Фицо, Фицо и Путин, Фицо разговор с Путиным, транзит российского газа в Словакию

Пояснюючи постійно, яку насправді цінність сьогодні має співпраця з Російською Федерацією, підкреслює політолог, Київ також повинен розповідати партнерам, чим обумовлена "особлива" позиція щодо Москви з боку Словаччини та Угорщини: "Враховуючи вхід у період формування багатополюсного світу в геополітичному розрахунку, Фіцо та Орбан намагаються діяти за схемою Фігаро, будучи одночасно слугами кількох господарів. З одного боку, наприклад, угорський прем'єр всіляко намагається підтримувати відносини з Трампом, з іншого — з КНР і РФ. Тобто, і словацькі, і угорські чиновники намагаються усидіти одночасно на трьох-чотирьох стільцях. Але така їхня політика — це гра на руку Путіну, що йде врозріз з політикою ЄС".

Враховуючи зазначене, Ігор Петренко акцентує на необхідності систематичної апеляції Києва до ЄС для проведення внутрішньої дискусії з "прийняттям відповідних точкових рішень". Разом з тим, додає політолог, Україна все ж повинна підтримувати з Братиславою та Будапештом "прямий і безпосередній трек", і, минуваючи гострі політичні кути, максимально переводити відносини в прагматичну площину.

Ключовими елементами цієї площини, на думку експерта, окрім цілого пласта економічних моментів, можуть бути питання меншин, культури та освіти. При цьому, підкреслює Ігор Петренко, таку лінію Київ повинен проводити, апелюючи передусім до словацького та угорського суспільств, щоб продемонструвати їм, що Фіцо та Орбан ведуть свої країни "точно не в ту сторону", куди слід. Відповідна "багатошарова політика", підсумовує експерт, повинна бути надзвичайно обережною, і до її проведення слід залучати не лише дипломатів різного рівня, але й профільних експертів, культурних діяч