Позачергові парламентські вибори в Німеччині викликані крахом правлячої трьохпартійної коаліції (Партія зелених + СДПГ + ВД), з якої нещодавно вийшли вільні демократи. Після цього уряд Шольца став урядом меншості. Уже 11 грудня діючий канцлер направить до парламенту запит про вотум довіри, а 16 грудня депутати приймуть рішення. У тому, що воно буде негативним для Шольца, немає жодних сумнівів, тому заздалегідь вже погоджена і дата позачергових парламентських виборів. Це схвалив і президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмайер, зазначивши, що вважає 23 лютого 2025 року "досить реалістичною датою для нових виборів".
Слід зазначити, що в останній час навіть "зелені", які є коаліційними союзниками СДПГ, часто критикують Шольца, а отже, і співпрацю з соціал-демократами під його керівництвом. Однак у СДПГ вже дали зрозуміти, що ніхто не має наміру змінювати Шольца на користь більш популярного кандидата на посаду канцлера у вигляді міністра оборони Бориса Пісториуса. "Зараз йдеться про досвід і компетентність, і я впевнений, що Олаф Шольц — правильний кандидат", — заявив лідер парламентської групи СДПГ Рольф Мютценіх. Аналогічну позицію озвучила також і солідарна партії Саскія Ескен. "Ми переконані, що разом з ним (з Шольцом — ред.) зможемо здобути перемогу і на цих федеральних виборах", — зазначила вона.
Між тим саме діючий міністр оборони Німеччини Борис Пісториус у свіжому опитуванні обійшов за рівнем підтримки на пост канцлера не тільки Олафа Шольца, але й лідера опозиції Фрідріха Мерца. Відповідні дані опитування від інституту Forsa наводить Bild. Дослідження показало, що 39% німців хотіли б бачити саме Пісториуса канцлером, тоді як Мерц у своєму активі має 25%.
Але оскільки соціал-демократи не мають наміру здійснювати кандидатську рокіровку у вигляді заміни Шольца на Пісториуса, то цілком очевидно, що шанси на перемогу зростають у 69-річного Фрідріха Мерца, який публічно пообіцяв у разі призначення канцлером направити Україні крилаті ракети великої дальності Taurus і дозволити завдання ними ударів в глибину російської території, якщо Кремль не погодиться припинити бойові дії протягом 24 годин. Крім того, лідер ХДС відкрито підтримав пропозицію президента Франції Макрона про відправку військ НАТО в Україну.
Втім, моделюючи ситуацію, експерт припускає, що після виборів 23 лютого може мати місце спроба створити так звану велику коаліцію з участю в ній СДПГ і ХДС. Але в такому випадку, зазначає політолог, швидше за все, вже не Олаф Шольц буде прем'єр-міністром, а представник християнських демократів.
"Поки в Німеччині триватиме політична боротьба, питання України буде в меншому фокусі німецької влади. І в цьому є певна небезпека, оскільки в часовому вимірі цей період збігається з часом Трампа у світі. І виходить, що Німеччині, яка при пробуксовці допомоги з США, підставила нам разом з деякими іншими європейськими країнами своє плече, зараз у разі чого зробити це буде складніше, оскільки вона зануриться в вирішення внутрішніх питань. Очевидно, що жодна з системних німецьких партій не буде вступати в коаліційний союз з "Альтернативою для Німеччини", а от щодо політичної сили Сари Вагенкнехт, тут можуть бути різні нюанси. Однак, якщо говорити в цілому, то, на мій погляд, системні партії у особі СДПГ і ХДС, можливо, залучаючи "зелених", спробують створити великий коаліційний альянс", — прогнозує Олексій Якубін.
Підкресливши, що зміна зовнішньополітичного курсу після виборів навряд чи станеться, політолог констатував: "Яке б уряд не прийшло до влади, воно, швидше за все, буде коаліційним, що апріорі вимагатиме внутрішнього узгодження позицій. Я думаю, що німецька еліта у питанні російсько-української війни буде готова приєднатися до позиції, яку публічно оголосять Сполучені Штати при Трампі. Тобто, якщо Трамп говорить, що має намір укласти якесь угоду з РФ, політичні лідери ФРН на це також будуть реагувати відповідним чином".
На думку експерта, поки в Німеччині триватиме виборча метушня, президент Макрон може здійснити спробу перехоплення пальми першості в Європі. "Але слід враховувати, що зараз рівень підтримки Макрона в самій Франції залишає бажати кращого, тому його спроби компенсувати внутрішню непопулярність активністю на зовнішній арені можуть не увінчатися успіхом", — підсумовує Олексій Якубін.
При ймовірному канцлері Мерке, зазначає експерт, якщо він дійсно буде втілювати в життя всі декларації по російсько-українській війні, у Києва є всі підстави для оптимізму. При цьому, констатує Іван Ус, Україна може отримати не тільки заповітні Taurus, але й інші новітні види озброєння, про які, зокрема, йдеться в плані перемоги Зеленського. Разом з тим, підкреслює Іван Ус, втрата часу для України — це занадто велика розкіш, і тому, поки Олаф Шольц є канцлером, необхідно "тесно і продуктивно" співпрацювати з ним.
У цьому контексті слід зазначити, що буквально нещодавно відбувся телефонний розмова німецького канцлера з українським президентом. За словами Володимира Зеленського, Шольц під час розмови підтвердив, що шоста запланована система протиповітряної оборони IRIS-T буде доставлена в Україну до кінця поточного року, і погодився з "важливістю збереження формату "Рамштайн". Тим часом в канцелярії Шольца проінформували, що голова німецького уряду підтвердив "незмінну і