п’ятниця21 лютого 2025
telegraf.org.ua

Молодь виїде, а пенсіонери повернуться: що чекає на Україну після війни, чи зможуть її відновити?

Війна впливає на демографічну ситуацію в Україні. Деякі люди виїжджають за кордон через бойові дії, проте міграція не припиниться навіть після завершення активної фази. Фокус розповідає, яким буде населення України після перемоги і чи варто очікувати катастрофи.
После войны молодежь покинет страну, а пенсионеры вернутся: какова судьба Украины и возможно ли восстановление?

Відкриття кордонів: хто виїде, а хто повернеться

"Коли ми починаємо розбирати демографічні показники тих, хто хоче виїхати, а хто хоче залишитися, то ситуація, на мій погляд, дійсно катастрофічна. Якщо брати категорію молоді, особливо від 18 до 23 років, то до 50% молоді хоче виїхати", — сказав Павло Розенко.

Він зазначив, що в Україні залишиться до 90% старшого покоління, людей за 50 років. Політика європейських країн побудована на тому, щоб залишити в ЄС і підтримувати тих, хто працює, студентів та сім'ї з дітьми. Натомість повертати тих, хто перебуває на соціальній допомозі, і людей старшого віку.

"Фактично Україна перетвориться на країну пенсіонерів, де працездатного населення практично не буде. І тому мені дуже прикро, що серйозно на цю тему влада не говорить", — повідомив він.

За його словами, демографічна стратегія, розроблена урядом і представлена півроку тому, "залишається на папері". На його думку, користі від демографічної стратегії немає, оскільки це лише "набір гасел", які були написані за кошти донорів. Так він не бачить державної стратегії щодо того, що робити в нинішніх умовах і після відкриття кордонів.

"Моє бачення, що 70% в Україну не повернеться, тому що, на жаль, я скептик, я не вважаю, що у нас відбудуться стрімкі економічні злети. Якщо так, то, звісно, люди будуть приймати рішення залишитися за кордоном. Чоловіки, сім'ї яких знаходяться за кордоном, будуть намагатися поїхати до своїх сімей. Люди з невеликих міст, якщо будуть бачити, що не можуть заробити достатньо грошей для того, щоб утримувати свої сім'ї, також будуть збиратися і їхати заробляти гроші за кордоном", — сказав Василь Воскобойник.

На його думку, найбільші питання, які постануть перед державою, — це повернення українців, скорочення обсягів трудової міграції з України, залучення талановитих іноземців, які могли б працювати в Україні. Для того, щоб відповісти на ці питання, Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування за підтримки міжнародного фонду "Відродження" реалізує проект "Бачення-2033": збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиліття".

Він вважає, що після відкриття кордонів левова частка людей все ж залишиться в Україні, однак виїзд активних, трудолюбивих людей, тих, хто може щось створювати, завдасть "досить серйозного удару по перспективам країни".

Як повернути мігрантів і утримати громадян в Україні?

Розенко зазначив, що для цього потрібно бачення на державному рівні комплексної стратегії, яка буде враховувати багато пунктів — від того, кого Україна хоче повернути і залучити в економіку, в яких напрямках буде розвиватися економіка, які підприємства будуть створюватися, інвестиції буде залучатися, яких спеціалістів навчають сьогодні. Однак цього зараз немає.

Він уточнив, що молодий чоловік 17–20 років, який вступає до вищого навчального закладу або закінчує його, не має розуміння, що буде далі. Людина бачить, що в Україні перспектив немає, а тому потрібно їхати за кордон, адже там вищі зарплати, кращі умови проживання. Натомість Україна нічого не пропонує, сказав Павло Розенко. Однак існують лише проблеми з виїздом за кордон, внутрішні обмеження, нерозуміння питань мобілізації, в результаті "нестабільність, непередбачуваність і нерозуміння".

Тоді як держава, за словами Розенка, повинна навчати спеціаліста, щоб одразу було зрозуміло, де він буде працювати. Така довгострокова програма — це лише один з елементів державної демографічної стратегії. Також Україні доведеться залучати спеціалістів з-за кордону для розвитку економіки. Однак зараз невідомо, хто це будуть за люди, в які сектори економіки потрібні спеціалісти і тому подібне.

"Ми чуємо дуже багато красивих розмов наших чиновників і високопоставлених посадовців на тему того, що ось війна закінчиться, і як прийдуть в Україну інвестиції, почнеться економічний бум", — сказав він і зазначив, що це не так.

Адже будь-який інвестор спочатку питає про легкість ведення бізнесу, бюрократію, судові рішення тощо, а потім про те, які люди будуть працювати у нього на підприємстві. Так, інвестиції — це не гроші, а люди, трудовий капітал.

"Якщо інвестор не побачить тут людей, які будуть працювати у нього на підприємстві, які будуть реалізовувати його інвестиції, то ніхто сюди не прийде. І тому треба сьогодні починати працювати з потенційними інвесторами, треба навчати персонал для тих підприємств, які, можливо, будуть створені після війни. Але цим ніхто не займається", — підсумував експерт.

Воскобойник переконаний, що важливо, щоб настала перемога. Адже закінчення бойових дій стане головним фактором, який забезпечить безпеку людей в Україні, це стане першим кроком для того, щоб громадяни почали повертатися.

Також на бажання людей повернутися на Батьківщину або залишитися за кордоном будуть впливати певні фактори, а саме наявність житла, високооплачуваної роботи, інфраструктури, яка допоможе підтримувати нормальні умови життя.

"Люди будуть порівнювати те, що вони вже зараз мають у Польщі, Чехії чи Німеччині, з тим, що вони будуть мати, коли повернуться на Батьківщину", — пояснив він.

У січні в ЗМІ повідомили, що деякі країни Європи можуть зіткнутися з економічними проблемами через повернення українських мігрантів на Батьківщину.