субота22 лютого 2025
telegraf.org.ua

Холоди та світло: коли розпочнуться відключення електроенергії та як довго триватимуть.

Суттєве похолодання по всій території України призводить до зростання споживання електроенергії, що може викликати дефіцит в енергетичній системі. Проте не лише погодні умови вплинуть на можливі обмеження для споживачів. Детальніше — у матеріалі Фокуса.
Холод и отключения: когда ожидать перебои с электричеством и как долго они будут продолжаться?

Споживання електроенергії в Україні продовжує зростати. Як повідомили в компанії "Укренерго", причина — встановлення морозної погоди на всій території України та традиційне зростання споживання на початку робочого тижня. "Зараз українська енергосистема продовжує відновлюватися після масованих ракетно-дронних атак з боку Росії. Аварійно-відновлювальні роботи на енергетичних об'єктах тривають. Для балансування енергосистеми сьогодні застосовуються графіки обмеження потужності для промисловості та бізнесу", — зазначається у повідомленні оператора.

За словами експерта з енергетичних питань Українського інституту майбутнього Андріана Прокопа, якщо найближчими тижнями морозна погода збережеться в більшості регіонів, ризики відключень побутових споживачів стрімко зростуть. Крім того, відключення можуть бути не лише через об'єктивний дефіцит електроенергії, а й через необхідність проведення ремонтів на лініях та підстанціях.

Морозная погода и удары ВС РФ увеличивают риски и аварийных отключений потребителей, говорят специалисты

Він також попередив, що ситуація може різко змінитися, якщо ЗС РФ активізують удари по енергетичній інфраструктурі. "Морозна погода, ворог може збільшити інтенсивність обстрілів, ризики відключень зростають. Плюс, коли морози, завжди існує невеликий ризик аварійності. Тому треба бути готовими до можливих графіків відключень у різних регіонах", — говорить Андріан Прокіп.

Ще один вагомий фактор, який вплине на можливі відключення електроенергії, — це ситуація з газовими запасами. "Особливу занепокоєність викликає рівень заповнюваності ПХГ активним газом — 9,5% або 2,9 млрд. куб. м. Такого низького показника не було ніколи", — говорить Володимир Омельченко.

Атаки ВС РФ на газодобывающие предприятия ставят под угрозу обеспечение электростанций газовым ресурсом

Нагадаємо, газовий запас має важливий вплив на ситуацію з електричною енергією, адже частина потужностей в Україні (електрична генерація) працює саме на природному газі. "Що стосується природного газу, то імпорт триває, незважаючи на запевнення наших керівників Нафтогазу, що жодного імпорту не буде, пройдемо сезон на власному газі, про що ми пам'ятаємо, але імпорт триває, і він давно вже триває, і для того, щоб виконувати існуючі номінації, він має суттєво зрости. Тому що тільки за рахунок підземних сховищ і власної видобутку буде недостатньо. Необхідно суттєво збільшити імпорт газу", — впевнений Володимир Омельченко.