середа22 січня 2025
telegraf.org.ua

На облік у 17, на службу в 18: всі зміни нового закону про військовий облік та медогляд призовників.

Вступив у силу закон, який змінює правила постановки громадян на військовий облік та порядок їх медичного огляду. Фокус з'ясував, як ці зміни вплинуть на процедуру обліку, кого торкнуться нові правила та що це означає для українців.
С 17 лет — на учет, с 18 — на службу: все новшества закона о воинском учете и медицинских осмотрах призывников.

Зміни у сфері військового обліку: у ТЦК з 17 років

Відтепер, щороку з 1 січня по 31 липня чоловіки, яким у цьому році виповнюється 17 років, беруться на військовий облік призовників з внесенням відповідних даних до реєстру "Оберіг" шляхом:

  • ідентифікації та уточнення даних через електронний кабінет;
  • подання документів, перелік яких визначає Міноборони, в ТЦК та СП особисто.

Поважними причинами неуточнення своїх даних через електронний кабінет і/або неприбуття в ТЦК та СП вчасно вважаються:

  • хвороба;
  • перешкода стихійного характеру;
  • проживання (перебування) на тимчасово окупованій або території бойових дій;
  • інші обставини, які позбавили можливості пройти електронну ідентифікацію або з'явитися в ТЦК та СП.

Громадяни, які вчасно не стали на облік призовників, беруться на облік лише після особистого прибуття в ТЦК та СП.

Важливим зміною є скасування комісії з питань постановки на військовий облік призовників та початкового медичного огляду. Зате медогляд стане обов'язковим безпосередньо перед відправленням на базову військову службу та перед початком практичних занять з базової загальновійськової підготовки, яка впроваджується в закладах вищої освіти з 2025 року.

Відтепер комісії з питань направлення для проходження військової служби будуть складатися з:

  • представника структурного підрозділу освіти райадміністрації (замість заступника керівника);
  • представника Нацполіції (замість заступника керівника з роботи з неповнолітніми).

Також відтепер районні (міські) комісії з питань направлення для проходження військової служби будуть вносити на розгляд комісій вищого рівня клопотання про надання відстрочок від направлення для проходження базової військової служби в випадках, не передбачених цим законом.

Це означає, що такі районні (міські) комісії матимуть право самостійно визначати підстави, які можуть вважатися відстрочкою, а комісії вищого рівня — розглядати такі підстави та надавати за ними відстрочки. Головне юридичне управління Верховної Ради України відзначило, що таким чином виникає ризик того, що зазначені комісії будуть застосовувати неоднаковий підхід до розгляду цих питань для різних категорій громадян, а, отже, такий механізм надання відстрочок за підставами, не передбаченими цим законом, не забезпечить захисту особи в разі довільного втручання органів державної влади в її права та свободи і рівності перед законом.

У свою чергу, Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики назвав корупціогенним фактором те, що районним (міським) комісіям надано право самостійно вирішувати, кому надавати відстрочку від направлення на базову військову службу, та визначати підстави для таких відстрочок, навіть якщо вони не передбачені законом.

Крім того, зміни стосуються військового обліку. Тепер на облік призовників будуть брати чоловіків до 25 років, які відповідно до ст. 14 взяті на військовий облік, а також жінок, які висловили бажання проходити базову військову службу.

На облік військовозобов'язаних будуть брати:

  • призовників, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського складу;
  • жінок з дотриманням умов, передбачених ч. 11 ст. 1;
  • після проходження військової підготовки офіцерів запасу.

Останні будуть підлягати зняттю з військового обліку призовників.

Зміни у сфері військової служби: молоді рекрути

Відтепер, військове звання рекрут матимуть, зокрема, особи, які проходять базову військову службу, до закінчення базової загальновійськової підготовки. Крім цього, правило про додавання до військових звань офіцерського складу юридичної, медичної та капеланської служб слів "юстиції", "медичної служби", "капеланської служби" буде поширюватися також на підрозділи адміністративно-юрисдикційної діяльності органів ГПСУ.

Також тепер на службу за контрактом можуть прийматися військовослужбовці базової військової служби, які пройшли базову загальновійськову підготовку, а також особи віком від 18 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку.

Пропонується зазначити, що порядок проходження військової служби військовослужбовцями, які були визнані непридатними, визначається нормативно-правовими актами Міноборони України. А норми щодо затвердження переліку посад для таких осіб виключити.

Для громадян, добровільно прибулих в в/ч для проходження військової служби за мобілізацією, встановлюється, що день зарахування в списки особового складу в/ч буде вважатися початком проходження служби.

У період дії військового положення за рішенням керівника вищого військового навчального закладу або керівника закладу вищої освіти, які мають військові навчальні підрозділи, термін проведення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу може бути скорочено вдвічі.

"Крім цього, до 1 березня 2025 року продовжено можливість добровільного повернення військовослужбовців, самовільно залишивших військові частини або місця проходження служби або дезертирували до 21 листопада 2024 року", — нагадує експерт.

Нагадаємо, студенти вищих навчальних закладів можуть відмовитися від проходження практичної частини базової загальної військової підготовки. Наслідок такого рішення однозначний — вибрану спеціальність вони не отримають і будуть відраховані.