Раніше повідомлялося нібито про переведення медиків та авіатехніків у піхоту за наказом головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Тепер вже самі військові говорять про це. Так, у вівторок, 14 січня, в мережі з'явилося звернення бійців Повітряних сил ЗСУ, в якому вони поскаржилися на переведення більшої частини авіатехніків у піхоту Сухопутних військ.
Авіаційно-технічний персонал ЗС виконує свою місію на винищувачах МіГ-29 з 2014 року, військові готують і обслуговують літаки, забезпечуючи бойові вильоти, зазначили бійці.
"У нашу частину надійшла телеграма про переведення майже всіх техніків у піхоту, що означає, що ми залишимося без технічного персоналу, який обслуговує наші літаки. Раніше вже забрали 250 осіб, зараз планують перевести ще 218. Технічний склад фактично знищується, а без нас авіація не зможе функціонувати", — йдеться в заяві авіатехніків.
За їхніми словами, це питання стосується не лише їхнього колективу, а й безпеки України та громадян.
Натомість в.о. командувача ЗС генерал-лейтенант Анатолій Кривоножко заявив, що переведення авіаційних техніків у піхоту не відбуватиметься.
"Враховуючи резонанс у медіа щодо переведення спеціалістів інженерно-авіаційної служби в підрозділи інших родів і видів ЗСУ, офіційно повідомляю — такі переведення не відбуватимуться! Це стосується і інших дефіцитних спеціальностей у Повітряних силах", — сказав Анатолій Кривоножко.
Він зазначив, що також не йдеться про переведення військових, які проходили навчання на західних ЗРК за кордоном, бійців з розрахунків мобільних вогневих груп та інших вузькоспеціалізованих фахівців. Однак він уточнив, що ЗС зміцнюють своїх побратимів на фронті не перший рік. Зокрема, це стосується підрозділів, які готують на базі Зведеної стрілецької бригади. Крім цього, у сухопутні підрозділи поетапно переводять "визначену кількість особового складу" для зміцнення бригад.
"Проте це не стосуватиметься саме дефіцитних спеціальностей та фахівців, які залучені для виконання завдань бойовою авіацією", — підсумував генерал.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на звернення бійців ЗС щодо переведення авіатехніків у піхоту. Зокрема, він повідомив про розмову з командувачем ЗС щодо ситуації.
"Я доручив прояснити все суспільству і не зменшувати склад спеціалістів, які потрібні Повітряним силам для виконання бойових завдань — нашій авіації, ППО та мобільним вогневим групам", — сказав Зеленський.
Натомість у Генштабі ЗСУ заявили, що "остродефіцитних спеціалістів інженерно-авіаційної служби Повітряних сил, які обслуговують літаки, у піхотні підрозділи переводити не планувалося і не планується". Тоді як ЗС, навпаки, нарощують штатну кількість технічного та льотного персоналу. Проте "окремі категорії особового складу Повітряних сил, як і інших видів та родів ЗСУ" зміцнюють Сухопутні, Десантно-штурмові війська після попередньої підготовки в навчальних центрах.
"Рішення про зміцнення сухопутних бригад на передовій за рахунок військовослужбовців з підрозділів інших родів та видів ЗСУ є вимушеним кроком військового керівництва для зміцнення нашої оборони. Слід зазначити, що головнокомандувач Збройних сил України заборонив переміщення з займаних посад спеціалістів високотехнологічних спеціальностей і тих, хто пройшов підготовку за кордоном на іноземних зразках озброєння та військової техніки", — зазначили в Генштабі.
Народний депутат Мар'яна Безугла підкреслила, що авіатехніків у піхоту перебазовують за наказом головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Вона наголосила, що в Україні "скорочують мобільні вогневі групи та оголюють цілі регіони". Цю інформацію також підтвердили в "Милитарному" з посиланням на власні джерела. Однак переведення стосувалося не лише авіаційних підрозділів, але й зенітників та радіотехніків.
"Зараз це вже третє масштабне переведення особового складу. За словами офіцерів, при реалізації цього наказу укомплектованість у деяких частинах зенітно-ракетних військ впаде нижче 40%. За нормативними документами це рівень небоєготового підрозділу", — йдеться у повідомленні.
"Поповнення особового складу шляхом так званої бусифікації себе не виправдало. Тому оперативні резерви намагаються задіяти за рахунок залучення спеціалістів протиповітряної оборони. Але це явище не є масштабним, щоб говорити про певні тенденції", — сказав Дмитро Снєгірьов.
Він переконаний, що в даному випадку йдеться, скоріше за все, про чергову інформаційну атаку, зокрема, щодо головнокомандувача ЗСУ Сирського. Таким чином намагаються продемонструвати, за словами аналітика, що в Генштабі нібито відбувається хаос і відсутня цілісна картина щодо протидії російській агресії.
"А саме йдеться про провал мобілізаційних заходів у моменті формування нових бригад і поповнення особового складу вже тих бригад, які безпосередньо задіяні на лінії бойового зіткнення. Причому варто зазначити, що це відбувається хвилями", — відзначив Снєгірьов.
Він зазначив, що переведення "не основних спеціалістів" у піхоту намагалися вирішити питання поповнення особового складу, однак "широкій громадськості це було подано як спроба знизити рівень ефективності систем сил протиповітряної оборони". Натомість він зазначив, що навіть сьогоднішня ворожа атака показала зовсім інший характер, коли українські сили ППО виконали покладені на них зобов'язання щодо захисту неба.
Військовий експерт Павло Нарожний зазначив, що в піхоті не вистачає людей з різних причин. Зокрема