вівторок04 лютого 2025
telegraf.org.ua

Незрозумілі моменти у військовому квитку: що потрібно знати про ВУД, — юристи.

У зв'язку з оновленням формату військово-облікових документів в Україні почали видавати військовий квиток у форматі листа А5. Представники ТЦК зазначають, що його не можна складати навпіл або ламінувати. Водночас залишається відкритим питання, чи дійсно такі вимоги закріплені в законодавстві та які наслідки може мати їх порушення.
Неясности в военном билете: советы юристов о ВУД, которые важно знать.

Киянин Владислав, який має відстрочку від мобілізації, нещодавно отримав військовий квиток і здивувався двічі. Перший раз — коли почув від працівника ТЦК, що військовий обліковий документ заборонено складати навпіл або ламінувати. Квиток зараз видають у форматі аркуша А5, і як його носити постійно з собою, про це також зазначають у військкоматі, якщо "він має бути в такому ж стані, як його отримали"?

Другий раз чоловік здивувався, побачивши звання "солдат" у військовому квитку, адже, маючи відстрочку, він повинен був бути в резерві, як йому здавалося.

Чи можна ламінувати або складати військовий квиток?

Відповідно до Порядку оформлення та видачі військово-облікових документів (затвердженого постановою КМУ від 15.05.2024 №559), військовий обліковий документ (ВОК) може існувати в електронній формі або в паперовому вигляді на офіційному бланку. Згідно з пунктом 9 цього порядку, електронний документ (в тому числі роздрукований) та паперовий варіант мають однакову юридичну силу.

"Водночас законодавство не містить прямої заборони на складання документа або його ламінування. Єдина умова — він має зберігати читабельність і бути ідентифікованим як оригінал. Ламінація документа ускладнює його ідентифікацію як оригінала, але юридичних підстав для накладення штрафу або визнання документа недійсним немає", — розповідає Славич.

Чи потрібно обов'язково носити паперовий військовий документ при собі?

В ТЦК наполягають, що військовий обліковий документ має бути з власником постійно, а його електронна версія (резерв у "Дії") нібито не підходить при перевірці на вулиці. Однак, відповідно до чинного законодавства, електронна версія має таку ж юридичну силу, як і паперова, і не може бути підставою для штрафу або затримання.

"Якщо військовозобов'язаного зупиняють і вимагають саме паперовий документ, варто зазначити пункт 9 постанови КМУ №559, який підтверджує рівнозначність електронного та паперового варіантів", — говорить юрист.

Військовий обліковий документ: чому всіх позначають як "солдат"?

Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного — це документ, що підтверджує статус особи як військовозобов'язаного, що знаходиться в резерві. Він свідчить про його належність до військової обов'язку і може містити інформацію про зміну категорії військового обліку.

В залежності від статусу, громадяни України діляться на такі категорії:

  • Допризовники — особи, які ще не взяті на військовий облік, але підлягають йому в майбутньому;
  • Призовники — ті, хто вже перебуває на військовому обліку, але ще не призвані на службу;
  • Військовослужбовці — громадяни, які проходять військову службу;
  • Військовозобов'язані — особи, які знаходяться в резерві і можуть бути залучені до комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань;
  • Резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві.

Резервісти — це окрема категорія військового обліку. Важливо зазначити, що проходження служби у військовому резерві полягає у виконанні резервістами обов'язків військової служби відповідно до вимог законодавства та умов їх контракту про проходження громадянином України служби у військовому резерві (в тому числі по підготовці (перепідготовці) за військово-обліковою спеціальністю під час навчальних зборів).

Відповідно до Закону України "Про військову обов'язок і військову службу" кожна з категорій військової обов'язку, крім допризовників та призовників, ділиться на рядовий склад, сержантський і старшинський склад та офіцерський склад.

Отже, зазначення в ВОК інформації про військове звання "солдат" не суперечить законодавству.

Нагадаємо, обмежено придатних військовозобов'язаних, які не встигнуть пройти повторний огляд на військово-лікарській комісії, не будуть карати штрафами і не будуть оголошувати в розшук. У Верховну Раду внесли законопроект про перенесення кінцевого терміну повторного огляду на 5 червня.