четвер21 листопада 2024
telegraf.org.ua

Переведення між підрозділами через "Армія+": Фокус дізнався, хто не зможе змінити місце служби.

В українських бійців з'явиться можливість перевестися в іншу військову частину за власним бажанням. Відповідний алгоритм запрацює в додатку "Армія+". Експерти, опитані Фокусом, вважають, що це може зменшити кількість СОЧ, однак не всі військовослужбовці матимуть змогу скористатися можливістю переведення до бажаної частини.
"Армія+": узнайте, кто не сможет изменить место службы при переводе между подразделениями, по информации от Фокуса.

Нещодавно президент Володимир Зеленський заявив, що уряд прийняв постанову, яка вводить реальний і прозорий механізм переведення бійців між військовими частинами ЗСУ. Він запрацює вже завтра, 15 листопада.

"Переводи будуть здійснюватися через додаток "Армія+". 72 години на перевірку рапорту. Результат перевірки повідомляється воїну через "Армію+". У разі відмови повинні бути наведені чіткі причини. У разі погодження — зрозуміле рішення", — сказав Зеленський.

Заступник міністра оборони Катерина Черногоренко розповіла, що для зміни місця служби через "Армія+" з документів необхідно мати лише копію військового квитка або посвідчення офіцера, а також рекомендативний лист від бригади, в яку планується переведення. Однак при наявності медичних показань — необхідно заключення ВВК.

"Заявки будуть оброблятися швидко. При відсутності підстав для відмови процес — від подачі рапорту до підписання наказу — займе менше тижня", — пояснила вона.

За словами заступника міністра, дотримання процедури контролюватиме система випадкових перевірок — структурний підрозділ Міноборони, відповідальний за захист прав військовослужбовців, він буде випадковим чином перевіряти не менше 1% рапортів щомісяця. При виявленні порушень рапорт розглядається повторно протягом 24 годин.

Генштаб формує перелік бойових частин, куди можливе переведення. Зокрема, новий порядок дозволяє переводитися:

  • з тилових частин у бойові або тилові;
  • з бойових у бойові;
  • з бойових у тилові за висновком ВВК, але якщо особа в бригаді не займає посаду, відповідну висновку медкомісії.

Черногоренко підкреслила, що переведення для військових можливе не частіше одного разу на рік і тільки після шести місяців служби в поточному підрозділі.

Переведення бійців між частинами: що про це думають в ЗСУ

Переведення між підрозділами може зменшити кількість СОЧ, вважає військовослужбовець Данило Яковлєв.

Однак новий механізм обмежений, людина не зможе легко перевестися з однієї бригади в іншу. Зокрема, "без питань" перевестися з тилової в бойову бригаду, тоді як проблемою є перехід з бойового підрозділу в інший. Яковлєв зазначив, що також згодом має з'явитися механізм переведення з інших структур, важливо, щоб він був чітким і з зрозумілими правилами.

Боєць розповів, що завдяки новій постанові командир матиме лише три дні, щоб мотивувати позитивне або негативне погодження, тоді як раніше рапорти могли місяцями не розглядатися.

"Зараз у командира є 72 години, щоб це зробити. Це правильно, адже дуже багато бійців хочуть переходити в ті підрозділи, де вони відчувають, що будуть краще, або для них з'явиться краща посада", — пояснив він.

Більш того, завдяки переведенням можна буде відстежувати підрозділи, з яких будуть втекти бійці, і в які будуть переводитися. В результаті буде зрозуміло, які з них кращі, а які гірші за морально-психологічним станом.

"Потрібно, щоб людина мала можливості застосувати ті навички, вміння, знання, які у неї є. Це можливо лише тоді, коли в армії буде мобільність бійців, адже якщо її немає, значить люди не можуть з'явитися там, де потрібні", — сказав Луценко.

Він переконаний, що новий механізм може зменшити кількість випадків СОЧ. На думку військового, СОЧ і стало тим аргументом, який переконав військове керівництво розглянути проблему, спробувати її вирішити.

"Я думаю, що найголовніший фактор масового СОЧ, яке зараз відбувається, в тому, що ми закрутили гайки в плані переведень, що виллється в дуже великі втрати для армії через СОЧ. Тому, я думаю, що це спрацює", — каже Луценко.

Боєць вважає, що новий механізм позитивно вплине і на тих, хто тільки розглядає можливість піти добровольцем в ЗСУ, адже це буде додатковим аргументом, що армія перетворюється на організацію, яка є більш-менш лояльною до її членів, а не репресивно-тоталітарною.

Переведення між частинами не для всіх бійців

Луценко зазначив, що не всі бійці зможуть скористатися новим механізмом і перевестися в іншу частину. Зокрема, постанова має обмеження для певних варіантів переведення. За його словами, це лише 20-30% того, що потрібно було б покращити в плані переведення. Однак все це також є досить великим кроком вперед, адже раніше переведення були заблоковані і політично, і бюрократично. Зараз же політично відбулися послаблення, а з 15 листопада буде видно, як все запрацює.

Яковлєв розповів, що постанова має певні умови для переведення. Зокрема, механізмом можуть скористатися лише ті бійці, які відслужили не менше шести місяців у підрозділі, також переводитися можна не частіше разу на рік. Крім цього, військовий не може переходити між бойовими корпусами.

"Якщо ти хочеш з 9 армійського корпусу перевестися в 10 армійський корпус, то через "Армію+" поки це зробити не можна. Це потрібно буде робити за старою процедурою — з погодженням ротного, комбата, комбрига. І тільки потім ти зможеш перевестися", — сказав Данило Яковлєв.

Він зазначив, що можна зрозуміти тих, хто впроваджував новий механізм — якщо всім одразу дозволити переводитися, то об'єктивно почнеться хаос в армії.

Проблеми бійців при переведенні між частинами через "Армія+"

"Якщо подається рапорт через "Армія+", то буде складно довести, що ти його подав, наприклад, що він десь не загубився. Все ж, не забувайте, що у нас дійсно війна і не завжди є можливість підключення до інтернету. Боєць думає, що надіслав рапорт, а по суті він навіть не підтвердився", — зазначила адвокат.

Нагадаємо, 29 жовтня стало відомо, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сірський затвердив алгоритм спрощеного переведення між частинами для прискореного поповнення бойових підрозділів. За новим алгоритмом, для цього будуть використовуватися месенджери WhatsApp і Signal.

В той же день голова Верховного суду Станіслав Кравченко розповів, що в ЗСУ збільшилася кількість зареєстрованих фактів СОЧ, дезертир