Ще в розпал передвиборної кампанії старий-новий президент США Дональд Трамп обіцяв стати "диктатором на один день", щоб одразу змінити політику держави. Судячи з усього, він виконав цю обіцянку, адже лише присягнувши, скасував відразу 78 доручень Джо Байдена і підписав десятки своїх указів. Серед них — заходи в сфері імміграції, помилування своїх прихильників, засуджених за штурм Капітолія, скасування цензури, вихід з Паризької кліматичної угоди та Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
Також серед перших документів, завізованих 47-м президентом США — указ про зупинку на 90 днів програм допомоги Сполучених Штатів іншим державам. За цей період планується перевірити, чи відповідає виділення цієї допомоги політичним цілям нової адміністрації, уточнює Reuters.
У документі, серед іншого, зазначається, що "індустрія іноземної допомоги та бюрократії не відповідає американським інтересам і в багатьох випадках суперечить американським цінностям". Також виділення коштів нібито "служить дестабілізації світу шляхом просування в зарубіжних країнах ідей, які протилежні гармонійним і стабільним відносинам всередині країн і між ними".
"Жодна подальша іноземна допомога Сполучених Штатів не буде надана, якщо вона не повністю відповідає зовнішній політиці президента Сполучених Штатів", — підкреслив Трамп. Дуже показово, що перші дев'ять президентських указів він підписав, виступаючи перед прихильниками на стадіоні Capital One у Вашингтоні. Поставивши автограф на документах, 78-річний республіканець кинув у натовп кілька ручок, якими він власне завізував дебютні укази.
Як відзначає агентство AP, іноземна допомога від США зазвичай становить близько 1% американського держбюджету, за винятком окремих випадків, зокрема, надання зброї Україні. Нещодавно в Держдепартаменті США заявили, що з початку повномасштабної війни з РФ Києву було виділено близько $66 млрд. Серед інших великих одержувачів допомоги США — Ізраїль ($3,3 млрд на рік), Єгипет ($1,5 млрд), Йорданія ($1,7 млрд).
Слід зазначити, що підписаний Трампом указ залишає за новоспеченим держсекретарем США Марком Рубіо або призначеною ним особою право приймати рішення про допомогу іншим державам після відповідних тематичних консультацій з Адміністративно-бюджетним управлінням. До речі, нещодавно пан Рубіо заявив членам Сенатського комітету з міжнародних справ буквально наступне: "Кожен долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, і кожна політика, яку ми проводимо, повинні бути виправдані відповіддю на три простих питання: "Чи робить це Америку безпечнішою? Чи робить це Америку сильнішою? Чи робить це Америку більш процвітаючою?"
Вже після призначення на посаду держсекретаря США 53-річний Рубіо заявив, що припинення війни між Росією та Україною можливе лише за умови, якщо обидві сторони будуть готові до компромісів. Окремо він зазначив, що досягнення миру є пріоритетом для адміністрації президента Дональда Трампа, але додав, що цей процес буде складним. Важливо також зазначити, що Марк Рубіо чітко назвав Росію агресором у цій війні, наполягаючи на необхідності завершення війни.
"Отже, очевидно, що Байден усвідомлював незворотність прийняття Трампом рішення про "заморожування" допомоги і, як кажуть, стелив соломку, надаючи необхідні ресурси, щоб хоча б 6 місяців Україна пройшла без нової допомоги від США. Ну, а те, що вже виділено — це затверджені рішення і їх навряд чи будуть переглядати, тому певна подушка безпеки у нас є. Проте півроку пройдуть дуже швидко, тому для України надзвичайно важливо вести предметно-роз'яснювальний діалог з держсекретарем Рубіо та іншими представниками адміністрації Трампа, які будуть займатися питаннями фінансового характеру", — зазначає аналітик.
На його переконання, зараз для України вкрай важливо пояснити команді Трампа, що допомога США — це вигода для тих же Сполучених Штатів, перш за все: "Як справедливо зазначав нобелівський лауреат з економіки Джозеф Стігліц, 90% допомоги США Україні фактично залишається в Сполучених Штатах Америки. Тобто ці гроші не зникають в Україні, а надаються американським компаніям, які надають Києву вже результат своєї роботи. Тобто, гроші — найголовніше для економіки США, знаходяться в США. Власне, тому ключове завдання Києва — пояснити, що, підтримуючи Україну, США виграють економічно, досягаючи при цьому паралельно геополітичних успіхів".
Акцентуючи на тому, що протистояння на геополітичній арені залишається актуальним кейсом, Іван Ус констатував: "Не слід забувати про те, що Росія є членом БРІКС, а Трамп раніше заявляв, що спроби БРІКС створити єдину валюту означатимуть введення мит для всіх країн-учасниць цієї структури. Тому цікаво, якою буде політика США щодо БРІКС, залишиться там Індія, міністр закордонних справ якої, до слова, був на інаугурації Трампа. Але головне, щоб команда Трампа чітко усвідомила, що Росія не лише знаходиться по інший бік барикад, вона ніколи не буде союзником США, бо занадто залежна від Китаю".
На думку експерта, будь-яке послаблення політики щодо РФ негативно вплине на США, і Україні надзвичайно важливо вчасно розкласти по поличках всі ці моменти команді Трампа.
В тому, що протягом терміну 90 днів, на які президент Трамп заморозив зовнішню допомогу США щодо України, будуть діяти раніше затверджені Конгресом програми, впевнений політолог Олег Лісний.
На думку експерта, в період, поки питання надання США допомоги буде фактично заморожене, офіційному Києву необхідно"продовжувати демонструвати максимальну відкритість до американської сторони".
"Як