Після оновлення даних у "Резерв+", киянин Роман Ф. на початку вересня отримав повідомлення на телефон, що на поштовому відділенні його чекає замовлений лист (повістка), а потім ще й у ящику виявилося сповіщення. Враховуючи стан здоров'я, чоловік досі проходить ВВК.
Житель Хмельницької області отримав свою першу повістку від військкомату прямо на дорозі за місяць до свого двадцятиріччя. Тоді в ТЦК йому зазначили, що "вже можна починати проходити ВВК і якраз на день народження — в навчання". Але хлопець доглядає за своєю матір'ю з інвалідністю 2 групи. Зараз він оформляє право на відстрочку.
В цих історіях є щось спільне — обидва українці кілька днів тому знову отримали повістки.
Сусіди Романа Ф. передали йому бланк-повідомлення від "Укрпошти" про надходження замовленого листа від ТЦК. Цього разу жодного повідомлення на телефон. Більше того, що адреса була вказана неправильно, так ще й конверт був відкритим.
Хлопець з Хмельницької області також отримав повістку через пошту, хоча сподівався, що це буде відповідь на заяву про відстрочку.
В обох листах чоловіків знову просять з'явитися в ТЦК для оновлення даних.
Про можливий колапс з повістками через "Укрпошту" попереджав народний депутат від фракції "Слуга народу" Ігор Фріс.
"Коли пошта не буде справлятися з доставкою подібних повісток. Коли доставка або їх недоставка буде неналежним чином оформлена, про що особа навіть і не знатиме, але в той же час у нього виникнуть відповідні зобов'язання перед державою", — говорив нардеп.
За його словами, через неправильно оформлені повістки поштою можуть виникнути серйозні збої в системі доставки. Якщо людина не проживає за місцем, куди надіслали документ про виклик у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), то це може стати підставою для відкриття кримінального провадження. Це призведе до арешту рахунків або майна навіть у тому випадку, якщо громадянин особисто не отримав повістку.
Відповідно до Постанови Кабміну № 1147 від 8 жовтня, тепер у військовозобов'язаного є лише 72 години, щоб забрати рекомендований лист з повісткою. В ідеалі схема повинна виглядати наступним чином. Поштар приносить повістку за адресою, вказаною в рекомендованому листі від ТЦК, і вручає особисто в руки військовозобов'язаному. Якщо вдома його немає, поштар інформує адресата про цей лист по телефону або вкладає в поштову скриньку повідомлення, що в поштовому відділенні його чекає лист від ТЦК. Якщо після цього протягом триденного терміну адресат не забере повістку, пошта поверне лист у ТЦК з відміткою про відсутність цієї особи за адресою проживання. А далі людині загрожує штраф.
Але, як показує практика, поштарі не дуже намагаються виконати ці норми. Враховуючи, що киянин Роман Ф. постійно перебуває вдома, жодного дзвінка в двері або на свій телефон він не отримав, більше того — його повістку вклали в сусідній ящик.
Адвокат юридичної компанії "Riyako&Partners" Катерина Аніщенко зазначає, що повинна бути дотримана процедура відправки повістки.
Зараз повістки поштою отримають ті, хто оновив дані — їх простіше всього знайти. Про них вже є актуальна інформація, і тому надсилають листи на ті адреси, які були вказані, наприклад, через "Резерв+".
В серпні Кабмін затвердив нову форму повісток. Відповідно до постанови, повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів (в тому числі надруковані), і повістки, оформлені на бланку, мають однакову юридичну силу.
У разі оформлення повістки на бланку керівник ТЦК засвідчує її особистим підписом і скріплює гербовою печаткою.
В той же час, у разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників керівник ТЦК накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
"На жаль, ми бачимо, що якщо вони порушують права людини, застосовують силу, забирають чоловіків на вулиці, хоча їм прямо заборонено Конституцією це робити, але вони це роблять, то що таке для них придумати свою форму повістки? Звісно, нічого", — сказав Кравець.
Він зазначив, що в подальшому, коли будуть розглядатися якісь адмінпротоколи, то не всі суди будуть звертати увагу на те, що форма повістки була неправильною.
Розглядаючи ситуацію чоловіків, описану вище, адвокат Аніщенко зазначила, що так відбувається через те, що в Україні кількість надісланих і вручених повісток необмежена. Так надсилати повістки дозволено хоч кожен день. Також причина може бути в відсутності загальної бази в ТЦК.
"Я можу припустити, що коли вручається повістка, наприклад, у магазині, то про це повинні внести якусь інформацію в загальну базу працівників ТЦК. Однак, на жаль, такої бази ще немає, хоча ми вже чули від наших законодавців, що буде в єдиному реєстрі інформація про те, що така повістка була направлена або вручена", — пояснила спеціаліст.
Більше того, повістка може бути вручена працівником ТЦК з Шевченківського району Києва особі, яка прописана в Дарницькому.
"Шевченківський з Дарницьким не комунікує. І тоді виходить, що Шевченківський викликає до себе за місцем вручення, а Дарницький — за місцем реєстрації перебування військово-облікової справи особи", — розповіла вона.
За словами Аніщенко, в один день також може бути надіслано дві повістки — з місця реєстрації і за фактом вручення або на роботі.
Повістки, що надсилаються поштою, за інформацією адвокатки, формуються за кількома принципами. А саме: