субота22 лютого 2025
telegraf.org.ua

"Перетворити війну на комерційний процес", — економіст про угоду з США щодо рідкоземельних металів.

Адміністрація Дональда Трампа підготувала угоду про видобуток рідкісних та рідкоземельних металів в Україні, яку українська влада поки що не підписала. Економіст Віталій Шапран пояснив, чому США зацікавлені в українських мінералах і за чий рахунок має відбуватися геологічна розвідка в Україні.
"Экономист о сделке с США по редкоземельным металлам: 'Коммерциализация войны'."

Влада нещодавно заявила про необхідність провести аудит усіх українських родовищ, однак, на думку Віталія Шапрана, аудит надр — це чистої води вигадка, щоб створити ще одну схему, з якої "висмоктувати бюджетні кошти".

"Геологічна розвідка в Україні проводилась ще з часів СРСР, всі процеси там документувалися. Я допускаю, що можна посилити геологічну розвідку, щоб знайти щось нове на тих територіях, які не дуже ретельно обстежували, але це не аудит, а процес до-розвідки корисних копалин. Вважаю, що ідею аудиту потрібно викинути на смітник. Нова розвідка повинна працювати безперервно. Свою землю потрібно вивчати", — зазначив експерт.

США заинтересованы в разработке украинских месторождений редких металлов

Він нагадав, що іноземці вже раніше брали участь у видобутку корисних копалин в Україні.

"Канадська гірничодобувна компанія Black Iron Inc., яка працює з активами в Україні, уклала багаторічну угоду з міською владою Кривого Рогу на оренду 248 га землі. Ця територія є критично важливою для реалізації проекту розробки Шимановського залізорудного родовища", — говорить експерт.

Нагадаємо, що наразі дані про запаси в Україні різних мінералів засекречені, а на минулому тижні Європейська Бізнес Асоціація навіть звернулася до уряду з проханням сприяти зняттю відповідних грифів і надала свої пропозиції.

Також на минулому тижні президент України Володимир Зеленський не підписав угоду про надання Сполученим Штатам доступу до рідкоземельних ресурсів, адже документ занадто зосереджений на інтересах США.