четвер21 листопада 2024
telegraf.org.ua

Прорив військ РФ у Куп'янськ. Чи вдалося ЗСУ виправити помилки в обороні міста?

Неочікувана атака ЗС РФ на важливий логістичний вузол стала випробуванням для оборони ЗСУ. Наступ окупантів у Донецькій області вимагає перекидання українських підрозділів з інших ділянок фронту, що створює загрозу нових нападів. Експерти, опитані Фокусом, оцінюють ймовірність оточення Куп'янська на рівні понад 50%.
Прорыв российских войск в Купянске: удалось ли ВСУ исправить ошибки в обороне города?

Російські війська 13 листопада прорвалися в Куп'янськ, важливий транспортний і логістичний вузол Харківської області. Дві колони техніки вирушили з району Лимана Першого до траси на Сватове. У складі першої було два легкі багатоцільові транспортери (МТ-ЛБ), бронемашина піхоти (БМП) та танк. Точний склад другої колони невідомий, повідомляє команда аналітиків DeepState.

Прорив було зупинено Силами оборони України, до складу яких входили 116-та та 14-та окремі механізовані бригади (ОМБр) та суміжні підрозділи. Одну МТ-ЛБ підбили в лісі, іншу вразили на вулиці Некрасова. З другої колони вискочило півтора десятка російських військових, всі вони почали тікати. Танку вдалося підбити на цій же вулиці, також знищено частину втікаючого десанту.

При цьому частину російських солдатів переодягли у форму зразка армії України, що є порушенням міжнародних законів та правил ведення війни.

Вероятность окружения Купянска военные эксперты оценивают на уровне более 50%

За даними російських воєнкорів, у прориві на Куп'янськ брали участь бійці 6-ї загальновійськової армії Росії. Її підрозділи "неочікувано для ЗСУ" прорвалися в східну частину Куп'янська на лівому березі Оскола. Перші підрозділи влетіли на броні, і десант зараз тримає оборону, але українські військові чиновники спростовують ці відомості. Голова Куп'янської міської військової адміністрації Андрій Беседин заявляє, що російських десантників вже знищили.

Вищий військовий командування ЗСУ не згадувало про прорив окупантів у Куп'янськ. Росіяни намагаються прорвати оборону ЗСУ на Куп'янському напрямку, активно працюючи малими групами за підтримки бронетехніки, повідомив Генеральний штаб ЗСУ.

Всього на Куп'янському напрямку відбулося 12 бойових зіткнень. Сили оборони відбивали атаки ЗС РФ в районах Лозової, Кучеровки, Петропавлівки, Колесниківки, Загризового, Кругляківки та Первомайського. Штурмові групи противника 13 листопада атакували позиції українських захисників на ділянці в чотири хвилі з залученням до 15 одиниць техніки, включаючи танки, бронемашини та установку розмінування УР-77.

Чому сталося прорив оборони ЗСУ в Куп'янську і що буде далі?

Загроза оточення Куп'янська існує, військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак оцінює її ймовірність на рівні понад 50%. ЗС РФ прагнуть повернути місто, звільнене ЗСУ в ході контрнаступу у вересні 2022 року. Куп'янськ перебував під контролем російських військ з 27 лютого по 10 вересня 2022 року.

ЗС РФ вийшли до Осколу на південь від Куп'янська кілька тижнів тому, але до самого міста підійти не могли через щільну оборону кількох бригад ЗСУ. Перший прорив свідчить про наявність слабкого місця в українській обороні, вважає аналітик.

Для внутрішнього споживача в Росії прорив у Куп'янську подадуть з медійної точки зору, з цією метою окупантів і переодягали у форму ЗСУ.

"Картинка виглядатиме так: дивіться, українці стріляють у українців, а військові проти продовження війни. Пропаганда підбере потрібний інформаційний фон", — додав Ступак.

Лейтенант ЗСУ з позивним "Олекс" вважає, що когось з українських воєначальників покарають за помилку в Куп'янську.

"Якимось дивним чином пі***ри змогли залетіти в сам місто. В останні місяці через такі про***и одні інші підрозділи починають вигрібати по фронту… Тільки проблема в тому, що одні підрозділи відбивають нереальні штурми з понад 20 одиницями бронетехніки, а інші ковиряються пальцем в одному місці. Це не камінь у город звичайних бійців. Питання до тих, хто відповідальний за боєздатність таких підрозділів", — підкреслив він.

Зібрати чергову групу для атаки праці не складе, але українські військові вже помітили наміри ворога і визнають, що помилку швидко усунули. Група підкріплення, відправлена на допомогу окупантам 13 листопада, не доїхала до Куп'янська, зауважує експерт після спілкування з військовими ЗСУ, які працюють на місцях.

"Зайнявши село Синьківка, фактично ключ від Куп'янська, росіяни поставили питання, як швидко можна розпочати бої в передмістях. Залізничне сполучення, а в Харківській області це важлива станція Куп'янськ-Узловий, залишається ключовим для безперебійного забезпечення окупаційного контингенту. Бої за Куп'янськ триватимуть, і 13 листопада ми отримали про це сигнал", — міркує експерт.

Локальне наступ ЗС РФ у східній частині Харківської області стало можливим і тому, що ЗСУ змушені переводити частину військ на захист Донецької області в умовах нестачі живої сили, підсумував Селезньов.

Нагадаємо, російські війська станом на 14 листопада захопили село Ільїнка Покровського району Донецької області. У ворога є успіхи в населених пунктах Дальнє, поблизу Новодонецького та Трудового.