Зазначимо, що право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу, тобто періоду, протягом якого людина підлягає обов'язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісячно сплачуються страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.
З 1 січня по 31 грудня 2025 року право вийти на пенсію в 60 років мають люди, у яких страховий стаж становить не менше 32 років.
"Для осіб, які не мають необхідного страхового стажу на момент досягнення 60 років, передбачено, що вони можуть вийти на пенсію в 63 роки, якщо мають страховий стаж від 22 до 32 років, або в 65 років при наявності страхового стажу від 15 до 22 років. Водночас, хоча це й не прописано, але враховується територіальними органами пенсійного фонду: якщо особа набуває необхідні роки страхового стажу в наступні періоди після 60-ти, наприклад, у 61 або 62 роки, то вона може вийти на пенсію, не чекаючи наступного вікового порогу, тобто 63 або 65 років, на умовах, які були передбачені на момент, коли особа досягла 60-ти", — зазначила адвокат адвокатського бюро "Івана Хомича" Олена Воронкова.
Для осіб, які не мають необхідного страхового стажу на момент досягнення 60 років, передбачено, що вони можуть вийти на пенсію в 63 роки, якщо мають страховий стаж від 22 до 32 років, або ж у 65 років при наявності страхового стажу від 15 до 22 років
Наведемо приклад: якщо в 60 років у особи вже є 31 рік стажу з необхідних 32, і якщо така особа доопрацювала один рік стажу, вона має право вийти на пенсію у відповідному віці — 60 або 61 рік.
Водночас, за словами спеціаліста, вже відомо про оновлення законодавства щодо пенсійного забезпечення.
"В цілому дещо принципово змінюється, але що стосується вимог щодо стажу та віку, то норми відповідних статей просто були відредаговані шляхом виключення вже неактуальних норм", — говорить Воронкова.
За новими умовами, для призначення пенсії особі потрібно досягти 60 років, а після 2028 року необхідно буде мати вже 35 років стажу.
Тому до 2028 року, наприклад, у поточному, 2025-му, потрібно мати не менше 32 років страхового стажу. А от далі вже відбудуться певні зміни.
У разі відсутності необхідного страхового стажу в 60 років, особа може вийти в 63 роки. Однак необхідно при цьому мати не менше 25 років страхового стажу.
"Але в період до 2028 року залишилися норми, аналогічні нинішнім, тобто в 2025 році вимагається наявність стажу від 22 до 32 років", — додає адвокат.
У разі відсутності необхідного страхового стажу в 60 років, особа може вийти в 63 роки. Однак необхідно при цьому мати не менше 25 років страхового стажу
Наступною віхою є вік у 65 років. У цьому випадку, при відсутності необхідного страхового стажу на етапі 60 і 63 років, особа може вийти на пенсію в 65 років, маючи не менше 25 років стажу, а до 2028 року, наприклад, в 2025 році необхідно мати від 15 до 22 років стажу.
"Тобто, в принципі, до 2028 року нам залишили ті ж вимоги для виходу на пенсію. Однак для тих, хто буде виходити на пенсію після 2028 року, будуть діяти вимоги щодо наявності вже більшої кількості років страхового стажу. З позитивного можна відзначити, що нарешті буде закріплено, що у разі відсутності необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, пенсія за віком може бути призначена після набуття особою страхового стажу на дату досягнення відповідного віку", — пояснила вона.
Додамо, що пенсія за віком призначається за зверненням особи з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.
Якщо страхового стажу не вистачає, то за бажанням його можна докупити шляхом добровільної участі в системі обов'язкового соціального страхування.
Добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть приймати як застраховані, так і незастраховані особи, яким виповнилося більше 16 років. Також передбачена можливість сплати внесків на користь третіх осіб.
Якщо страхового стажу не вистачає, то за бажанням його можна докупити шляхом добровільної участі в системі обов'язкового соціального страхування
Для цього потрібно укласти договір на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Людина самостійно визначає, скільки часу бажає сплачувати внески після укладення Договору, періодичність їх сплати та їх розмір. Суми сплачених внесків зараховуються за місяць, у якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України.
0У разі, якщо на сьогодні потенційний пенсіонер ніде офіційно не працює, тобто не є застрахованою особою, тоді варто укласти договір про добровільну участь у системі обов'язкового державного соціального страхування на термін не менше одного року (стаж купується по одному місяцю за ставкою, що діє в цьому місяці).
Розміри внеску ви визначаєте самостійно, але їх величина повинна бути не менше 22% від мінімальної заробітної плати (з 01.04.2024 визначено 8000 грн). При цьому продовжувати дію договору щорічно не потрібно, за умови сплати за кожен місяць договір продовжується автоматично і його дія закінчиться, якщо особа офіційно пра устроїться. Тоді за особу єдиний внесок вже буде платити роботодавець.