вівторок04 лютого 2025
telegraf.org.ua

Ринок праці 2025: кого шукають, де найбільші зарплати та як мігранти з Бангладеш замінять українців.

Як українцю з досвідом та робочою спеціальністю влаштуватися на офіційну роботу з зарплатою понад 50 тис. грн? А якщо він уникає зустрічей з ТЦК? Цю задачу вирішують не лише шукачі роботи, а й роботодавці. Фокус дізнався про останні тренди на ринку праці.
Трудовой рынок 2025: кто в спросе, где высокие зарплаты и как мигранты из Бангладеш займут место украинцев.

У уряді уточнюють, що на сьогодні в країні працює 13,3 млн осіб, ще близько мільйона активно шукають роботу і готові почати працювати найближчим часом. "Водночас 12,5 млн українців є економічно неактивними. У цю групу також входять студенти, люди, які ведуть домашнє господарство, пенсіонери, які вийшли на пенсію за віком, але могли б ще працювати, жінки, які перебувають у декретній відпустці, люди з інвалідністю. Це саме ті люди, яких можна залучити на ринок праці, надавши їм можливість оволодіти новою актуальною на сьогодні професією, перекваліфікуватися, підвищити професійний рівень", — повідомила Тетяна Бережна.

Серед них багато людей, які не можуть знайти роботу за своєю спеціальністю або через недостатні навички чи освіту.

нехватка работников в Украине, Дефицит рабочей силы, Дефицит трудовых ресурсов в Украине

Кого шукають роботодавці

  • робочі спеціальності: будівельники, механіки, електрики, водії.
  • сфера обслуговування: продавці-консультанти, касири, офіціанти.
  • охорона, безпека: вакансії для Сил оборони України. Попит на спеціалістів у цій категорії зберігається навіть у періоди сезонного спаду.

Значно збільшилася кількість вакансій бухгалтерів та відчувається нестача професіоналів у медицині

Домініка Іванова-Бекар, HR експерт, власниця HR агентства, погоджується з переліком найбільш затребуваних спеціалістів і додає в топ "вічнозелених" найпопулярніших спеціальностей продавців-консультантів і менеджерів з продажу, а пальму першості серед робочих і технічних спеціальностей віддає водіям.

"Крім цього, за останній квартал суттєво збільшилася кількість вакансій бухгалтерів і відчувається нестача професіоналів у медицині (медсестри, сімейні лікарі, вузькопрофільні спеціалісти)", — говорить Домініка Іванова-Бекар.

нехватка работников в Украине, Дефицит рабочей силы, Дефицит трудовых ресурсов в Украине0

Де і скільки зараз платять

HR експерт Домініка Іванова-Бекар порівняла галузі. Згідно з її аналітикою, першість у найвищих зарплатах безумовно утримує ІТ-індустрія, де рівень середньої зарплати перевищує показники в інших галузях, і це стосується як розробників, так і адміністративних посад.

Так, якщо усереднити, то середня зарплата джуніора (досвід роботи від 1 року) на рівні 38 000 грн., Middle — 105 000 грн., Senior — 190 000 грн.

Середня зарплата джуніора (досвід роботи від 1 року) на рівні 38 000 гривень, Middle — 105 000 гривень, Senior — 190 000 гривень

"Також відносно високі зарплати в сферах телекомунікацій і діджитал, фінансах і фармацевтичній галузі. У розрізі професій це традиційно керівники підприємств і C-level, ІТ спеціалісти (розробники, фахівці з кібербезпеки, data science, AI і ML), трейдери, аудитори, лікарі вузьких спеціальностей (кардіологи, нейрохірурги тощо)", — сказала вона.

Експерт зазначає, що завдяки державному фінансуванню, підтримці міжнародних фінансових установ і приватним інвестиціям ситуація з рівнем зарплат у оборонній та інженерній сферах — defence-tech і miltech, порівняно з 2020-2021 роками, суттєво покращилася. І хоча рівень зарплат тут трохи поступається традиційному ІТ, але поки компанії мають суттєву перевагу, а саме можливість бронювання військовозобов’язаних. Тому на шляху працевлаштування не стають навіть вимоги про перебування в Україні та роботу в офісному форматі.

нехватка работников в Украине, Дефицит рабочей силы, Дефицит трудовых ресурсов в Украине1

Складніша ситуація в hardware напрямку (апаратне забезпечення), де гостро відчувається потреба в інженерних та інженерно-конструкторських спеціальностях, а зарплати можуть стартувати від 120 000 грн і більше.

З іншими галузями ситуація набагато скромніша. За даними порталу Work.ua, у грудні 2024 року середня зарплата, запропонована роботодавцями, становила 24 000 грн (+5% до листопада). В значній мірі це відбувалося саме завдяки вакансіям від Сил оборони.

Найбільший ріст зарплат зафіксовано в категоріях:

  • "Нерухомість" — 50 000 грн (+14%);
  • "Юриспруденція" — 22 500 грн (+13%);
  • "Управління персоналом, HR" — 27 000 грн (+8%);
  • "Телекомунікації та зв'язок" — 26 920 грн (+6%);
  • "Топ-менеджмент, керівництво вищого рівня" — 47 500 грн (+6%).
нехватка работников в Украине, Дефицит рабочей силы, Дефицит трудовых ресурсов в Украине2

А регіональними лідерами за рівнем середніх зарплат стали наступні регіони України:

  • Київська область — 25 250 грн (+250 грн до листопада);
  • Львівська область — 24 000 грн (+1 500 грн);
  • Дніпропетровська область — 22 500 грн (+500 грн);
  • Одеська область — 22 000 грн (+500 грн).

Як зазначають фахівці, такі фінансові пропозиції роботодавців в Україні — не межа. Чим довше триватимуть бойові дії, тим більше ринок праці буде відчувати нестачу кадрів через внутрішню міграцію в більш безпечні регіони, виїзди за кордон і мобілізацію. Тому нестача персоналу буде посилюватися у всіх галузях, що призведе до загострення конкуренції за таланти, в рамках якої бізнес буде змушений підвищувати зарплату.

"Але таке підвищення, скоріш за все, вимушений крок для утримання власної команди та залучення персоналу. Оскільки багато компаній на межі виснаження ресурсів, в першу чергу — це стосується малого бізнесу", — додала експерт з кадрів Домініка Іванова-Бекар.

Серед кандидатів продовжує набирати популярність дистанційна робота, тому саме такі вакансії закриваються порівняно швидко. Але поки що далеко не всі роботодавці готові надати навіть гібридний графік.

Серед очевидних трендів є й вакансії компаній, які надають бронювання, мають суттєву перевагу. Кандидати охоче розглядають такі вакансії навіть за умови меншої зарплати та низької позиції.

нехватка работников в Украине, Дефицит рабочей силы, Дефицит трудовых ресурсов в Украине3

Поки українці шукають "удальонку", працюватимуть трудові мігранти з Бангладеш

На цьому фоні новина про завезення в Закарпаття 160 працівників з Бангладеш, про що повідомив Мир