п’ятниця18 жовтня 2024
telegraf.org.ua

Світовий саміт під загрозою: що для України означатиме перенесення заходу на 2025 рік?

Нові заяви Зеленського свідчать про те, що другий Світовий саміт, який планувалося провести до президентських виборів у США 5 листопада, не відбудеться в зазначений термін. Які переваги та недоліки тимчасового відтермінування для офіційного Києва, з'ясовував Фокус.
Будущее саммита мира под сомнением: как перенос на 2025 год повлияет на Украину?

Володимир Зеленський заявив, що у листопаді підготовка до організації наступного саміту світу повинна завершитися, але сама дата саміту поки що невідома. Про це президент сказав під час короткого спілкування з журналістами після зустрічі в Парижі з президентом Франції Емманюелем Макроном. "У листопаді план (другого саміту — ред.) буде вже "на столі" з усіма деталями, а дати я не знаю. Думаю, зараз ніхто її не знає", — зазначив глава держави.

У свою чергу французький президент також зазначив, що в жовтні відбудуться спеціальні конференції з різних пунктів "формули миру", над якими працюють окремі групи країн, і офіційний Париж, зокрема, 17 жовтня організує таку тематичну зустріч з питання ядерної безпеки. Що ж стосується безпосередньо другого саміту світу, то пан Макрон не став озвучувати свої прогнози.

Тим часом напередодні свого візиту до США в останні дні вересня Зеленський заявляв, що другий саміт світу відбудеться в листопаді і на нього запросять РФ. Таким чином, свіжу заяву українського президента не узгоджується з нещодавно озвученими ним тезами, і захід з тих чи інших причин відкладено.

У Путіна саміт світу називають "зборищем"

Раніше Bloomberg повідомляло про спробу Києва організувати саміт напередодні президентських виборів у США 5 листопада. Агентство, посилаючись на обізнані джерела, вказувало, що така календарна прив'язка свідчила про відчуття "терміновості" з боку України, оскільки вона передбачає можливе повернення Дональда Трампа до Білого дому, який неодноразово заявляв, що закінчить війну ще до своєї інавгурації в січні, і виступав проти продовження військової підтримки Києва. Тоді неназваний український чиновник підтвердив плани щодо проведення саміту до виборів у Сполучених Штатах, а американські чиновники в обмін на умови анонімності висловили сумніви, що таке подія відбудеться за участю і України, і Росії.

Що стосується РФ, то не пізніше четверга, 10 жовтня, спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко заявила, що Москву не цікавлять організовані українською владою в майбутньому саміти і "Росія не бачить сенсу в таких зборах".

Нагадаємо, що інаугураційний Глобальний саміт світу відбувся 15-16 червня у Швейцарії і зібрав представників більш ніж ста країн з усіх континентів. Причому дві третини країн-учасників були представлені на найвищому рівні. Поряд з цим, не всі учасники приєдналися до підписання фінального комюніке. Серед них, зокрема, Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Вірменія, Бахрейн, Бразилія, Ватикан, Індонезія, Колумбія, Лівія та ОАЕ.

Ірак і Йорданія відкликали свої підписи пізніше, а ось Вселенський Патріархат, Антигуа і Барбуда, Замбія, а також Організація американських держав, до якої входять 34 країни обох Америк, навпаки приєдналися до підписання документа незабаром після саміту.

Чому дата проведення саміту світу повинна бути плаваючою

Зазначивши, що Україні не слід загоняти саму себе в чітко окреслені терміни проведення саміту світу, політолог додав: "Жодні дати поки не висічені на камені, тому терміни можна змінювати відповідно до зміни політичної кон'юнктури в світі зокрема. Самим себе загоняти в кут термінів — слабка позиція, на якій хтось буде в будь-якому випадку спекулювати. А взагалі, чому б, запитую, не провести такий саміт у лютому, коли вже відбудеться інавгурація нового президента США і формування кабінету Білого дому? Це було б дійсно хороше рішення, оскільки в грудні Байден буде вже дуже слабким, а його наступник ще не приведений до присяги. Тим більше, що грудень у Сполучених Штатах — це мертвий політичний сезон".

Олексій Буряченко також зазначив, що поспішність з проведенням саміту світу до настання 2025 року недоречна, адже в іншому випадку з'явиться додатковий час для "синхронізації позиції з союзниками в плані висунення аргументованого ультиматуму Російській Федерації, підкріпленого рішеннями щодо дальнобійності".

Крім того, тимчасове вікно, впевнений експерт, дозволить Україні "спокійно напрацювати дорожню карту і вийти на другий саміт світу з позиції сили не просто на рівні риторики, але й на полі бою".

Те, що саміт світу під питанням — позитивний момент

Підкресливши, що Київ лише реагував на побажання союзників, експерт констатував: "Тому, ми дійсно систематично заявляли, що такий саміт буде, але такий саміт з участю в ньому Росії, як того бажали окремі країни, став би легітимацією РФ. Україні, на мій погляд, слід дотримуватися тієї моделі, яку ще на початку повномасштабної війни визначила віце-прем'єр-міністр Канади українського походження Христя Фріланд, яка зазначила, що російсько-українська війна — це третій випадок у світі, коли є чітке розуміння, де добро, а де — зло. Попередні два — боротьба півночі та півдня США, тобто рабовласників проти нового світу та Друга світова. І в цьому контексті, на мій погляд, той факт, що саміт світу виявився під питанням — це, швидше, позитив, ніж негатив, оскільки поки ми не бачимо серед усіх країн світу розуміння, що розв'язана РФ війна проти України є боротьбою добра і зла. І поки це розуміння не прийде, спроби побудувати предметний діалог не матимуть жодного сенсу".

Відповідаючи на уточнююче питання, коли, зрештою, це розуміння може прийти, адже повномасштабна війна триває вже третій рік, Іван Ус зазначив наступне: "Ми живемо в надзвичайно цинічному світі, і я думаю, це розуміння може прийти в разі суттєвого зменшення грошової маси в Росії, коли Москва не матиме можливості купувати окремих політиків і громадських діячів у країнах, які є нашими союзниками, щоб вони впливали "як потрібно" на свої уряди. А поки у РФ є ресурси, ми бачимо, що деякі держави,