п’ятниця18 жовтня 2024
telegraf.org.ua

Система РЕБ "Кульбаба" оновила можливості: тепер у FPV-дронів ЗС РФ виникають серйозні проблеми.

Комплекс РЕБ отримав ряд оновлень від українських розробників, серед яких посилення кріплення антен та інноваційний корпус. Деталі про новинку дізнався Фокус.
Система РЭБ "Кульбаба" была обновлена, что создало серьезные трудности для FPV-дронов Вооруженных сил России.
РЭБ Кульбаба STX

Чим нова модель "Кульбаби" якісно краща за попередню

Основні вдосконалення в порівнянні з попередньою, сотою версією, стосуються корпусу. Нова модель має литий корпус з ребрами охолодження, які повністю відводять тепло від модуля навіть у найспекотнішу погоду, а також посилене кріплення антени.

"Корпус, до речі, виготовляється вже повністю в Україні, як і всі складові антен, тобто ми ще більше локалізували виробництво і зменшили кількість імпортних компонентів у системі. Відповідно до набору змін, ми також змінили назву — комплекс РЕБ все ще називається "Кульбаба", але вже має код STX. Тепер кожна буква в коді відповідає діапазону частот, які глушить система. Наприклад, S — це 700-й діапазон, T — 800-й, X — 900-й (ще про нього кажуть "тисячний"). Форма перешкод залишається такою ж — купольною", — розповіли в компанії.

Завдяки чому модернізували нову "Кульбабу"

Головний аспект модернізації — максимально зручний в експлуатації та ефективний за теплоотдачею корпус.

"Багато чисельні випробування різних версій призвели нас до того рішення і розмірів, які ми зараз впровадили в "Кульбабу STX". Додатково, шляхом зміцнення та зниження кріплення антени, вдалося підвищити живучість антен при зіткненні з перешкодами, такими як гілки дерев у посадках", — уточнили інженери.

З якими дронами ЗС РФ впорається оновлена РЕБ

Головна мета "Кульбаби" — це FPV-дрони. Поки що система РЕБ не досягає так високо, щоб подавити "Шахеди", але це виправимо, запевнили виробники. Зараз пристрій може подавляти FPV-дрони ворога в діапазонах 400, 500, 700, 800 і 900.

"Скоро будуть ще додаткові модулі на інші частоти, але не будемо забігати наперед", — підкреслили розробники.

Вони також зазначили, що, крім FPV-беспілотників, "Кульбаба" може подавити і наземні дрони, але поки таких випадків наближення наземних дронів до бойових пікапів, оснащених цією РЕБ, не було зафіксовано.

РЭБ Кульбаба на машине

Чи входить "Кульбаба" до складу системи оперативної та ешелонованої оборони від дронів ЗС РФ

Пристрій радіоелектронної боротьби "Кульбаба" є автономною модульною системою подавлення дронів для використання на автомобілях та легкій бронетехніці. Тобто вона працює локально на машині та прикриває саме авто, не маючи інтеграції з іншими системами навколо.

Залежно від ситуації, "подавлені" системою російські FPV-дрони падають на відстані від 320 до 150 метрів від "Кульбаби", але бувають і випадки з меншими дистанціями. На 50 метрів від цієї РЕБ безпілотники глушаться повністю.

Як українські військові оцінюють "Кульбабу"

"Комплекси працюють на фронті більше півтора років у кількості понад 1 500 штук станом на жовтень 2024 року. Єдина проблема, з якою стикаються військові, це гілки дерев у посадках та інші перешкоди, які пошкоджують антени та блоки. Але така проблема є для всіх систем РЕБ, що встановлюються на автомобілях", — розповіли в компанії.

Яка система РЕБ може конкурувати з новою "Кульбабою"

Найближчим конкурентом за параметрами та форм-фактором є системи від Unwave та Antidrone.cc.

"Не будемо розкривати в цілому потенційні варіанти обходу "Кульбаби". Глушити систему подавлення сигналів важко. Можливо, надпотужні комплекси на кілька кіловат випромінювання змогли б впоратися з комплексом "Кульбаба", але за таких умов жоден дрон не зможе навіть піднятися в повітря, не кажучи вже про те, щоб долетіти до бойового пікапа, що знаходиться в радіусі 10 кілометрів", — запевнили розробники.