субота22 лютого 2025
telegraf.org.ua

Зниження цін на ліки з 1 березня: чи надовго залишаться дешеві препарати в аптеках і чи варто очікувати дефіциту?

В Україні уряд з 1 березня 2025 року обмежив торгові націнки на ліки. Таким чином, влада сподівається знизити вартість препаратів в аптеках країни. Економіст Володимир Дубровський розповів виданню "Фокус", у чому полягає суть цінових обмежень і чи дійсно ціни на препарати знизяться.
С 1 марта цены на лекарства снижаются: насколько долго в аптеках будут доступные препараты и стоит ли ожидать дефицита?

Президент Володимир Зеленський минулого тижня своїм указом ввів в дію рішення РНБО від 12 лютого щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців, а Кабмін незабаром після цього оприлюднив постанову №168 про стабілізацію цін на лікарські засоби. Згідно з постановою КМУ, з 1 березня на безрецептурні лікарські засоби торговельна (роздрібна) надбавка в аптеках не повинна перевищувати 35% від закупівельної ціни. Причому, рівень надбавки до закупівельної ціни прив'язаний до вартості лікарського засобу: для ліків до 100 грн — 25%, від 100 до 500 грн — 20%, понад 1000 грн — 10%. Граничні постачальницько-збутові надбавки обмежуються рівнем не вище 8%. Також встановлені граничні надбавки і на рецептурні препарати.

Контроль над цінами на ліки: чому виникла необхідність обмежити торговельні надбавки

Він зазначає: проблема дійсно існує в тому, що ціни на ліки зростають, а лікарські засоби — це дуже критичний сегмент. Але проблема з цінами повинна вирішуватися не контролем, а конкуренцією.

Поглощение крупными сетями малых игроков позволило сетям бесконтрольно повышать цены на лекарства, говорят специалисты

"Ось якраз тут дуже яскравий приклад, як ці аптечні мережі спочатку знищили конкуренцію в особі ФОП. Вони скаржилися, що дрібні підприємства їм встановлюють нібито нечесну конкуренцію. Тобто вони її успішно знищили. Після чого вони підняли ціни. В Україні багато аптечних суб'єктів господарювання, але все ж мережі домовляються між собою про ціну. Врешті-решт це призвело до того, що уряд відреагував таким чином, тому що не знайшов кращого способу відповісти їм на підвищення цін", — зазначає економіст.

Дефіцит ліків і інфляція: яким буде результат встановлення обмежень

Експерт нагадав 2022 рік і спроби уряду обмежити вартість пального, що призвело до банального дефіциту пального на АЗС. Подібна ситуація не виключена і цього разу.

"Тобто, я так розумію, що тепер виникне дефіцит, почнуть тиснути в ручному режимі на цих торговців, щоб вони все ж вигідно-невигідно, але торгували тим, що тут потрібно для пацієнтів. Але фундаментальне рішення проблеми — це якимось чином відродити конкуренцію на ринку лікарських засобів", — пояснив Володимир Дубровський.

На його думку, в уряді зараз міркують не ринковими категоріями, втручаючись в економіку. Але такі дії навряд чи дозволять довгостроково вплинути на інфляцію, говорить спеціаліст.

"Призупинити зростання цін такими засобами, як обмеження торговельних надбавок, можливо. Але тільки до того часу, поки аптечні мережі не знайдуть спосіб піднімати ціни через більш високі закупівельні ціни. Тому що обмежується торговельна надбавка, а не гранична ціна", — говорить Володимир Дубровський.

Вследствие ценового контроля вполне возможен дефицит определенных препаратов, считает экономист

На його думку, в результаті встановлення обмежень з ринку можуть поступово "вимиватися" дешеві лікарські засоби. Тобто дефіцит в першу чергу буде стосуватися препаратів вартістю до 500 грн. "Тобто якраз невигідно буде торгувати дешевими ліками. Більш того, це буде стосуватися більше вітчизняних ліків, які, як правило, дешевші і їх важче закупити через якогось офшорного посередника, а імпортні, навпаки, легше. Тому аптекам буде вигідно закуповувати імпортні ліки через офшорного посередника і залишати там усю маржу. А відповідно, будуть страждати споживачі і вітчизняні виробники. Хоча інфляцію ці обмеження дійсно можуть на деякий час призупинити", — розповів економіст.

Нагадаємо, учасники Аптечної професійної асоціації України підтримали ініціативу президента Володимира Зеленського по зменшенню цін на лікарські засоби.