субота22 лютого 2025
telegraf.org.ua

Топ-5 українських металів, які потрібні Трампу: скільки їх в Україні.

Україна готується до угоди зі США щодо передачі прав на надра, зокрема, на родовища рідкісних та рідкоземельних металів. Хоча угода ще не підписана, ймовірність її укладення є досить високою. Які корисні копалини цікавлять Дональда Трампа та американські корпорації, а також чому ці домовленості важливі для України, досліджував Фокус.
Топ-5 украинских металлов, востребованных Трампом: какие из них есть в Украине и в каком количестве.

Джерела NBC News нещодавно повідомили, що адміністрація Трампа запропонувала Україні надати США права на 50% рідкоземельних металів та дала зрозуміти, що готова розмістити там американські війська для їх охорони, якщо буде досягнута угода з Росією про припинення війни. Рідкоземельні ресурси України стали темою зустрічі міністра фінансів США Скотта Бессента та президента Володимира Зеленського минулого тижня в Києві. Але Володимир Зеленський не підписав угоду з США. На прес-конференції конференції з безпеки в Мюнхені президент заявив, що Україна не відмовляється від угоди про надра з США, але документ ще не готовий до підписання. В інтерв'ю NBC News президент Володимир Зеленський сказав, що угода з США про рідкоземельні корисні копалини повинна містити гарантії безпеки для України. За його словами, якщо Україна не отримає гарантії безпеки від США, то економічна угода не буде працювати. Крім того, він зазначив, що в Україні вивчили, які рідкоземельні елементи США імпортують для своєї промисловості. "Коли ми брали титан — це один з прикладів, титан — ми сказали, що у нас є титан в Україні, і це точна інформація. І його вистачить для промисловості на 40 років", — повідомив Володимир Зеленський.

Чим багата: які рідкісні та рідкоземельні метали є в надрах України

Відома як житниця Європи, Україна також може похвалитися величезними мінеральними ресурсами, пише видання Reuters. Деякі з таких ресурсів необхідні для таких галузей, як оборона, виробництво високотехнологічних приладів, аерокосмічна промисловість та екологічна енергетика. У матеріалі видання йдеться, що в Україні є рідкоземельні елементи, такі як лантан і церій, які використовуються в телевізорах та освітлювальних приладах; неодим, який використовується у вітрових турбінах та акумуляторах електромобілів; ербій та иттрієм, застосування яких варіюється від ядерної енергії до лазерів.

Некоторые металлы и элементы критически важны для производства электрокаров

"Фінансоване ЄС дослідження також свідчить про наявність в Україні запасів скандію. Згідно з даними Всесвітнього економічного форуму, Україна також є ключовим потенційним постачальником літію, берилію, марганцю, галію, цирконію, графіту, апатиту, флюориту та нікелю", — йдеться в матеріалі. Також, зазначають журналісти Reuters, Державна геологічна служба заявила, що Україна має одні з найбільших підтверджених запасів літію в Європі, які оцінюються в 500 тисяч метричних тонн, життєво необхідного для акумуляторів, кераміки та скла. Запаси титану в основному розташовані на північному заході та в центральній частині України, а літію — в центрі, на сході та південному сході. Українські запаси графіту, основного компонента акумуляторів електромобілів та ядерних реакторів, складають 20% світових ресурсів.

Які корисні копалини цікаві США і де використовуються

Геологічна служба США регулярно публікує перелік із 50 мінеральних ресурсів, критично необхідних американській промисловості. Окрім рідкоземельних металів, там є також такі важливі для різних видів промисловості елементи, як титан, алюміній, графіт, магній, цинк, олово, літій, марганець. Ці корисні мінерали також є в Україні.

Щодо рідкоземельних металів, то цікавими для американських інвесторів можуть стати різні елементи, які використовуються в аерокосмічній галузі, в медицині, оптиці, виробництві електромобілів, для функціонування нафтовидобування та для ВПК.

5 рідкоземельних металів, які можуть бути цікавими США, і сфера застосування

  1. Неодим сплавляють з залізом і бором для отримання потужних постійних магнітів. Вони все частіше використовуються в портативному електронному обладнанні, зокрема в динаміках та комп'ютерних жорстких дисках. Висока ефективність робить їх корисними в гібридних автомобілях і вітрових турбінах.
  2. Лантан є добавкою у виробництві скла з високим показником заломлення, яке використовується в об'єктиві телескопів і камер. Лантан також виконує роль у переробці сирої нафти як каталізатор крекингу нафти.
  3. Церій використовується в нафтопереробці, а також у каталізаторних нейтралізаторах транспортних засобів для зменшення шкідливих викидів. Оксид церію — полірувальна суміш для скла.
  4. Іттриєм використовується в телевізійних та комп'ютерних екранах і інших пристроях відображення. Разом з тербієм і европієм, він відомий як люмінофор, що випромінює світло певних кольорів при опроміненні частками електромагнітного випромінювання.
  5. Скандій використовується для сплавів, кераміки та паливних елементів. Метал включений в алюмінієво-скандієві сплави, які використовуються в літаків-истребителях, велосипедних рамах. Його додають до ртутних ламп для створення високоефективного джерела світла, схожого на сонячне. Радіоактивний ізотоп скандій-46 використовується як індикатор при переробці нафти для моніторингу руху різних фракцій.
В США могут быть заинтересованы как в редкоземельных металлах, имеющихся в украинских недрах, так и в месторождениях титана, магния, марганцевых руд

Україна має значні запаси марганцевих руд, які вкрай важливі для виробництва феросплавів

Також, продовжує Олексій Кущ, США зацікавлені в українських покладах титану, який є стратегічною сировиною для космічної та авіаційної галузей економіки, а також для військово-промислового комплексу. Крім того, в полі зору США і графіт, запаси якого має Україна і який активно використовується при виробництві автомобілів та електричних батарей.

Некоторые металлы и элементы критически важны для производства электрокаров0

Ще один важливий елемент — це германій, який активно використовується в оптиці. Що ж до такого мінералу, як літій, то, на думку Олексія Куща, українські родовища літію не зовсім цікаві іноземним інвесторам, оскільки вони значно поступаються за насиченістю та доступністю, наприклад, родовищам у Латинській Америці.

Україна займає перше місце в Європі за запасами урану та його ресурсами. Загалом налічується 17 родовищ, більшість з яких з