п’ятниця21 лютого 2025
telegraf.org.ua

Триетапний мирний план від США та Росії: чому Трамп і Путін прагнуть усунути Зеленського з політичної арени.

В Саудівській Аравії відбулися перші з моменту початку повномасштабної війни офіційні переговори делегацій США та Росії, під час яких обговорювалося питання мирного врегулювання. Який мир можуть запропонувати Україні США та Росія, з'ясовував Фокус.
Трехступенчатый мирный план США и России: почему Трамп и Путин стремятся исключить Зеленского из процесса.

Переговори представників США та РФ розпочалися в Ер-Ріяді вранці у вівторок, 18 лютого. Тим часом, ще напередодні до столиці Саудівської Аравії прибули міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, помічник Путіна з міжнародних справ Юрій Ушаков, а також голова фонду прямих інвестицій РФ Кирило Дмитрієв. Американську сторону представляв державний секретар США Марко Рубіо, радник Трампа з питань нацбезпеки Майк Уолтц, спецпосланник з питань Близького Сходу Стив Уіткофф, а також голова ЦРУ Джон Реткліфф.

Майк Волтц, Марко Рубио, Стив Уиткофф, Саудовская Аравия, Трамп и Путин, переговоры с РФ, переговоры в Саудовской Аравии, мирный план Трампа, конец войны, окончание войны, Трамп о выборах в Украине Майк Волтц, Марко Рубио, Стив Уиткофф, Саудовская Аравия, Трамп и Путин, переговоры с РФ, переговоры в Саудовской Аравии, мирный план Трампа, конец войны, окончание войны, Трамп о выборах в Украине

Які підсумки переговорів підвели у Вашингтоні та Москві

“Ми просто домовились, що надалі будемо враховувати інтереси один одного. Але при цьому будемо просувати двосторонні відносини, оскільки в цьому зацікавлені і Москва, і Вашингтон”, — заявив помічник глави Кремля Ушаков, назвавши переговори успішними. За його словами, делегації обговорили, зокрема, і “напрацювання умов” для особистої встречі Путіна та Дональда Трампа, а також “українське питання”.

Тим часом голова фонду прямих інвестицій РФ Кирило Дмитрієв заявив, що представники США та Росії спілкувались “на рівних” і з повагою один до одного. Він додав, що американська делегація “дуже здивувалась, дізнавшись, що втрати американського бізнесу після виходу з російського ринку оцінюються в $300 млрд”.

Сергей Лавров, Эр-Рияд, Трамп и Путин, переговоры с РФ, переговоры в Саудовской Аравии, мирный план Трампа, конец войны, окончание войны, Трамп о выборах в Украине

Водночас у Державному департаменті США зазначили, що Марко Рубіо та Сергій Лавров на переговорах в Ер-Ріяді домовились створити механізм консультацій для усунення “дратівливих чинників” у відносинах США та РФ, а також сформувати команди на високому рівні для початку роботи з “найшвидшого врегулювання російсько-українського конфлікту”. Американська сторона назвала зустріч в Ер-Ріяді “важливим кроком вперед” для завершення війни, але підкреслила, що цього недостатньо для встановлення миру.

“Президент Трамп хоче зупинити вбивства, і він є єдиним лідером у світі, який може переконати Україну та Росію погодитися на це”, — заявила за підсумками переговорів в Ер-Ріяді прес-секретар Державного департаменту Тэммі Брюс. Водночас, акцентувала вона, одного телефонного дзвінка (очевидно, йдеться про нещодавню розмову Трампа з Путіним — ред.), за яким слідує одна зустріч, недостатньо для встановлення тривалого миру, “а значить, це лише початок процесу”.

Яке ключове умова успіху врегулювання бачать у США та РФ

Тим часом журналістка Fox News Джеки Хайнрих, посилаючись на численні іноземні дипломатичні джерела, повідомила, що представники США та Росії в Ер-Ріяді обговорювали трьохетапний мирний план, який передбачає припинення вогню, вибори в Україні, а тільки потім підписання остаточного мирного угоди. При цьому, вона акцентувала, що Вашингтон і Москва вважають проведення президентських виборів в Україні ключовою умовою успіху процесу врегулювання, оскільки вважають, що будь-який кандидат, крім чинного президента Зеленського, “буде більш гнучким і готовим до переговорів і поступок”.

Підкресливши, що анонсована раніше зустріч Трампа з Путіним наприкінці лютого не відбудеться, експерт констатував, що сторони в Саудівській Аравії насправді “ні про що не домовились, як би не надували щоки”.

Чому Трамп і Путін однаково хочуть вивести Зеленського з гри

Трамп и Путин, переговоры с РФ, переговоры в Саудовской Аравии, мирный план Трампа, конец войны, окончание войны, Трамп о выборах в Украине

Висловивши переконання в тому, що Володимир Зеленський — не зовсім зручний кандидат як для Трампа, так і для Путіна, експерт резюмував: “Очевидно, у Білому домі і Кремлі вважають, що інший політик, який може замінити Зеленського на президентському посту, буде більш поступливим і підпише все, що йому скажуть, а значить, не буде заважати великій американо-російській перезагрузці. Але слід враховувати, що офіційно США і РФ за підсумками переговорів в Ер-Ріяді про вибори не обмовились і словом. Зате Марк Рубіо заявив, що, мовляв, переговорний шлях буде довгим, але росіянам поки і цього достатньо, оскільки вони стрімко прорвали дипломатичну ізоляцію від Заходу і зараз є повноцінним партнером Сполучених Штатів, про що ще вчора навіть мріяти не могли”.

Дійсно чи Трамп хоче бачити посередником лише себе

Майк Волтц, Марко Рубио, Стив Уиткофф, Саудовская Аравия, Трамп и Путин, переговоры с РФ, переговоры в Саудовской Аравии, мирный план Трампа, конец войны, окончание войны, Трамп о выборах в Украине0

Експерт вважає, що на даний момент Дональд Трамп категорично не хоче бачити за столом мирних переговорів жодних посередників, крім себе самого. “Трамп окреслив для себе чітку картину, де є Україна, Росія і він, як посередник, який в підсумку отримає Нобелівську премію миру. Велике питання, чи вдасться йому це зробити, але поки ні Європу, ні Китай він не хоче сюди допускати. Єдиний момент, який трохи насторожує, полягає в тому, що Зеленського про цю зустріч заздалегідь не попередили. І в цьому сенсі важливими є слова президента України про те, що всі зустрічі, які відбуваються без нас або за нашою спиною, є недійсними. Недійсними, з точки зору того, що ми не повинні виконувати те, про що домовились дві сторони, про що б вони не говорили — припинення вогню, вибори тощо”, — зазначає Олег Лісний.

На думку експерта, зараз ні в якому разі не слід засипати голову попелом, вважаючи, що за Україну вже все вирішили без неї. Такий підхід політичний аналітик вважає щонайменше передчасним, оскільки офіційний Київ за останній період неодноразово продемонстрував, що може говорити чітке і тверде "Ні", в тому числі Сполученим Штатам.