неділя05 січня 2025
telegraf.org.ua

Три сценарії на 2025 рік для України: прогнози експертів.

Чи стане новий рік переломним у війні з Росією? Експерти, опитані Фокусом, прогнозують різні сценарії — від крихкого перемир'я до продовження бойових дій. Вибір шляху залежатиме від багатьох факторів, але виклики для України залишаються незмінними.
Три прогноза для Украины в 2025 году: мнения экспертов.

Політичні експерти дійшли висновку, що ситуація в Україні та навколо неї у 2025 році буде визначатися двома тісно пов'язаними процесами — війною та можливими мирними переговорами. Ймовірність початку таких переговорів у наступному році надзвичайно висока. Це в значній мірі пов'язано з прагненням 47-го президента США Дональда Трампа покласти край війні між Росією та Україною. Але виникає інше питання: чи зможе Трамп швидко завершити цей конфлікт? На жаль, однозначної та впевненої відповіді на це поки що немає, проте на цьому етапі думки експертів розділилися.

Оптимістичний сценарій — припинення війни

За всіма параметрами, які моделюють політики, враховуючи розклади, результати виборів, виборчі кампанії 2024 року, психологічний стан українського суспільства та певну дисбалансованість в українській владі, прогнозувати можливість припинення вогню, на думку політолога Олега Постернака, слід дуже обережно.

За словами Ігоря Рейтеровича, Дональд Трамп, ймовірно, намагатиметься прискорити ці процеси, особливо на початку свого президентського терміну. Можливо, з'являться певні попередні домовленості про припинення активної фази бойових дій. Але багато що залежить від поведінки Росії. Якщо вона буде категорично відкидати будь-які компроміси, партнери України будуть змушені реагувати інакше, наприклад, збільшуючи підтримку України.

"В адміністрації Трампа така опція також розглядається. Але все залежить від того, на які поступки готова піти Росія. У реалістичному сценарії припинення активної фази бойових дій можна спрогнозувати до середини 2025 року. Але це не означає завершення війни. Війна закінчується миром, а мирного договору або чогось подібного у 2025 році не буде", — говорить Рейтерович.

На думку політолога Володимира Фесенка, припинення вогню може відбутися десь навесні (березень-квітень 2025 року). За його словами, швидше за все це буде просто домовленість про припинення вогню (перемир'я, "замороження"). Системне всеохоплююче мирне угода про стійкий, а тим більше "справедливий" мир в нинішніх умовах просто неможливе, вважає політолог.

На даний момент політолог оцінює ймовірність такого сценарію приблизно і умовно в 25%.

"Якщо цей сценарій спрацює, то восени в Україні можуть відбутися вибори. За оцінками багатьох спеціалістів на підготовку до післявоєнних виборів та їх проведення потрібно приблизно півроку. Скоріше за все, одночасно повинні пройти місцеві вибори (які згідно з Конституцією України повинні відбутися в кінці жовтня 2025 року), а також президентські та парламентські вибори, які були відкладені внаслідок дії воєнного стану", — продовжує Фесенко.

Олег Постернак також вважає, що якщо припинення вогню відбудеться, а воєнний стан буде скасовано (тимчасово або постійно) або переведено в режим особливого періоду, Україну чекає величезний виклик — вибори.

"Також можливий референдум щодо затвердження мирного договору між Україною та Росією, якщо він буде підписаний, а не обмежений лише угодами про припинення вогню", — говорить Постернак.

Песимістичний сценарій — продовження війни

Більшість аналітичних розробок щодо перспектив розвитку війни між Росією та Україною вкрай скептично оцінюють готовність Путіна до завершення війни шляхом відносного компромісу. За словами Володимира Фесенка, чисто з тактичних міркувань Путін може погодитися на переговори про завершення війни в Україні, які ініціюватиме Трамп. Але на ці переговори Росія вийде з жорсткою та вкрай агресивною позицією, буде вимагати миру на своїх умовах, шляхом односторонніх поступок України.

"Якщо Україна та США відмовляться йти на поступки Росії, то Кремль може вийти з переговорів і продовжити війну, навіть намагаючись посилити військовий тиск на Україну. І тоді війна може тривати до кінця 2025 року, а то й довше, з ризиком завершення на російських умовах. Поки в Росії буде військова перевага, Кремль продовжуватиме війну проти України. У рамках цього сценарію існує велика ймовірність посилення інтернаціоналізації війни та розширення її масштабів", — говорить Фесенко.

Він оцінює ймовірність цього сценарію також приблизно і умовно в 25%.

А ось полковник запасу, екс-спікер Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезнев вважає, що продовження війни у 2025 році більш ніж імовірно.

Таким чином, експерт переконаний, що у 2025 році бойові дії триватимуть. Їх інтенсивність буде визначатися ресурсними можливостями обох сторін. У Росії, на жаль, ще залишаються ресурси для ведення війни середньої інтенсивності, хоча й вони значно виснажені.

"Українська армія у 2025 році, на мою думку, повністю перейде на сучасне озброєння, отримане в рамках співпраці з США та країнами ЄС. Підтримка наших партнерів, як технічна, так і фінансова, залишатиметься критично важливою", — продовжує Селезнев.

Він вважає, що у Трампа немає аргументів, які могли б змусити Путіна припинити агресію. Війна могла б завершитися швидко, якби Путін прийняв відповідне рішення, але лідер Кремля не зацікавлений у заморожуванні конфлікту або будь-яких тимчасових рішеннях. Його мета — досягти військової переваги, створивши буферну зону або навіть захопивши більшу частину України.

"Тому насправді надії на те, що Трамп може швидко завершити війну, є ілюзорними. У його адміністрації відсутні достатні важелі тиску на Росію, щоб змусити її змінити свої цілі. Таким чином, у 2025 році ми, ймовірно, побачимо продовження активних бойових дій, які залишатимуться ключовою реальністю", — резюмує екс-спікер Генштабу.

Більш реалістичний сценарій — одночасне продовження війни та переговори про мир

Володимир Фесенко на даний момент вважає цей сценарій найбільш ймовірним — на рівні приблизно 50%.

"Переговори про завершення війни між Росією та Україною можуть затягнутися внаслідок принципових протиріч між воюючими сторонами, періодично будуть заходити в тупик і навіть перериватися на певний час. Паралельно з переговорами Росія продовжить активні бойові дії проти України, намагаючись захопити ще частину україн