Транзит нафти з Росії до країн Європи у 2025 році продовжується. Експерти відзначають: таким чином країна-агресор продовжує заробляти нафтодолари. Тим часом, у Кабміні посилаються на міжнародні домовленості, пояснюючи необхідність продовження транзиту російської нафти через нафтопровід "Дружба". Що відбувається і чи можливе рішення про повне припинення транзиту російської нафти територією України?
Україна протягом минулого року транспортувала по південній гілці нафтопроводу "Дружба" близько 11,36 млн тонн російської нафти, а всього за 2022-2024 роки через цей нафтопровід до Європи надійшло 39,4 млн тонн нафти з Росії. Про це повідомили в матеріалі видання ExPro Crude Oil & Condensate Weekly.
У порівнянні з 2023 роком обсяги транзиту зменшились на 16%. Найбільше російської нафти минулого року було поставлено в Угорщину — понад 4,7 млн тонн. Тим часом, в Словаччину було транспортувано 3,9 млн тонн нафти (-15%) і в Чехію — 2,7 млн тонн (-35%).
За оцінками ExPro, Україна отримала майже 10 млрд грн або 250 млн доларів за транзит російської нафти у 2024 році.
Угорська MOL Nyrt уклала контракт на транзит нафти з компанією "Укртранснафта", проте через нафтопровід через Україну йде російська нафта
В цілому угода на транспортування російської нафти була підписана у 2019 році зі строком дії до кінця 2029 року. Внаслідок санкцій України проти російської компанії "Лукойл" у 2024 році новим замовником послуг транспортування з 9 вересня стала угорська MOL Nyrt., яка купує російську нафту на білорусько-українському кордоні.
Експерти вважають, що транзит нафти територією України слід припинити, принаймні з урахуванням загального світового тренду санкційної політики щодо російської нафти
"Було вже раніше рішення СНБО про припинення транзиту нафти компанії "Лукойл". Але потім виникла ситуація, коли точку купівлі-продажу нафти перенесли на митний кордон Білорусі. І там по суті "Лукойл" купує нафту на митній території Білорусі, а потім вже не Лукойл, а угорська MOL Nyrt укладає контракт на транзит нафти з компанією "Укртранснафта". Але це не змінює факту, що Росія продовжує заробляти на продажу нафти. Просто змінився суб'єкт укладання контракту з українською компанією — тепер це угорська компанія", — розповів Володимир Омельченко.
На початку січня у Верховній Раді зареєстрували законопроект "Про заборону транзиту нафти і газу через територію України під час воєнного стану". У пояснювальній записці вказано, що протягом 2024 року транзитом через Україну все ще проходило близько 15 млрд м кубометрів газу і 14,5 млн тонн нафти російського походження, що щорічно приносить ворогу майже 12 млрд доларів і безпосередньо поповнює його військовий бюджет (що складає до 10% останнього). "Останні дослідження доводять, що вже відсутні загрози для ринків ЄС у разі припинення транзиту нафти і газу через Україну. На жаль, кілька країн ЄС (передусім, Угорщина і Словаччина) ставлять свої короткострокові економічні інтереси вище інтересів ЄС і духу санкцій проти РФ, і досі активно закуповують нафту і газ російського походження, які транзитуються Україною, навіть незважаючи на наявність можливості імпорту з інших джерел. Таким чином, вони продовжують платити мільярди доларів агресору, які пізніше повертаються в Україну у вигляді смертоносних повітряних атак ударними дронами і ракетами. Транзит через Україну практично є формою підтримки нами продажу енергоносіїв агресором для фінансування його бюджету війни", — йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.
Тим часом, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорить, що зупинка транзиту нафти через нафтопровід "Дружба" буде порушенням Україною договору до Енергетичної хартії та Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.
"Транзит нафти територією України здійснюється відповідно до положень договору до Енергетичної хартії та Угоди про асоціацію з ЄС щодо забезпечення свободи транзиту, а також відповідає умовам шостого пакету санкцій ЄС", — сказав Шмигаль під час "години питань до уряду" у Верховній Раді 10 січня, передає ІА "Інтерфакс-Україна". За його словами, порушення Україною своїх міжнародних зобов'язань може бути використане як підстава для притягнення країни до відповідальності за зупинку безперебійних поставок нафти, зокрема, в Угорщину, Словаччину та Чехію, і висунення відповідних фінансових умов після міжнародного арбітражу.
На думку енергетичного експерта Володимира Омельченка, припинити транзит російської нафти Україна все ж має повне право.
На його думку, зупинка транзиту через нафтопровід "Дружба" повністю відповідала б тренду, який зараз відбувається у світі щодо санкційної політики проти Росії. "Це б підтримало цю санкційну політику, тому що в іншому випадку виглядає дивно і абсурдно, коли США, Європейський Союз, інші країни посилюють нафтові санкції, а Україна, яка є жертвою агресії, продовжує транспортувати російську нафту", — пояснив Володимир Омельченко. І додав: існує необхідність донести позицію України європейським партнерам (щодо зупинки транзиту, — ред.), а також прийняти рішення СНБО про санкції щодо транзиту російської нафти.
Про те, що Україна має право і може без ризику якихось юридичних наслідків зупинити транзит нафти, говорить і Сергій Макогон, екс-глава компанії "Оператор ГТС України", енергетичний експерт. "Можемо припинити цю угоду за пунктом "форс-мажор", оскільки війна (оголошена чи ні) є 100% фактом настання форс-мажору. Навряд чи російська Т