середа22 січня 2025
telegraf.org.ua

В армію з 18 років: чому зниження призивного віку не вирішить проблеми України.

Партнери почали частіше обговорювати зниження віку мобілізації до 18 років, проте Україна виступає проти цієї пропозиції з ряду причин. Фокус з'ясував, чому США зацікавлені в цій ініціативі та чи може це покращити ситуацію на фронті.
Призывной возраст в 18 лет: почему его снижение не станет решением для Украины.

Майк Волц, майбутній радник президента США з національної безпеки, вважає, що в Україні потрібно знизити мобілізаційний вік до 18 років. Таким чином нібито можна отримати "сотні тисяч нових солдат".

"Коли ми багато чуємо про проблеми з моральним духом... дивіться, якщо українці просять увесь світ жертвувати всім заради демократії, вони також повинні зробити все заради демократії. Вони, безумовно, мужньо воювали і зайняли дуже благородну та жорстку позицію, але ми повинні бачити, що ці проблеми з нестачею особового складу вирішуються", — сказав Майк Волц.

Зниження мобілізаційного віку — елемент політичного тиску на Україну

Військовий аналітик Дмитро Снегирєв впевнений, що не потрібно знижувати мобілізаційний вік, оскільки подібні заяви партнерів — це елемент політичного тиску на Україну. Він зазначив, що після заяви президента Зеленського минулого року про те, що Україна зберегла суб’єктність у питанні зниження мобілізаційного віку, адже йдеться про генофонд держави, з’явилося повідомлення Джона Кірбі, координатора зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США.

Він повідомив, що заяви про зниження мобілізаційного віку є елементом політичного тиску, адже якщо Україна погоджується на пропозицію США, то скасовуються попередні заяви Зеленського про суб’єктність у цьому питанні. Це також викликає соціальне напруження в українському суспільстві. Більше того, це може негативно вплинути на можливі рейтинги, оскільки ніхто не виключає факту проведення парламентських і президентських виборів. Натомість, якщо Київ не погоджується, то Вашингтон знизить плечима і скаже: "вибачте, ми вам запропонували рецепт, як зупинити росіян. Ви ним не скористалися, тепер ми переглянемо можливість військово-технічної допомоги".

"Це елемент тиску на Україну з метою посадити нас за стіл переговорів. Тобто створюють передумови, коли жодне з рішень не відповідатиме українським інтересам", — зазначив аналітик.

Чому немає сенсу змінювати призивний вік?

Український військовослужбовець Даніїл Яковлєв вважає, що Україні не потрібно зниження мобілізаційного віку. Він зазначив, що людей, як ресурсу, в армії вистачає.

За його словами, в армії слід оптимізувати рекрутинг. Військовослужбовець переконаний, що якщо це буде за зрозумілими правилами гри, то люди самі захочуть іти в армію. Він нагадав, що є бригада, великий відсоток особового складу якої — це люди, які самі прийшли.

"Бригади якось можуть цих людей набирати? Треба це масштабувати на всю армію, на досвіді тих підрозділів, які зараз є. Також можна дати тим підрозділам, які можуть самостійно цих людей набирати, великі можливості в плані розширення штатного посадового окладу, і таким чином збільшити їх чисельність", — підкреслив Даніїл Яковлєв.

Зниження мобілізаційного віку від Києва вимагають партнери, зазначив боєць. На його думку, самі ж партнери до кінця не виконують своїх прямих зобов’язань щодо захисту України.

"Якби західні партнери надавали нам всю необхідну допомогу вчасно в тому обсязі, який необхідний, і зняли б усі обмеження на використання свого озброєння, то нам би не потрібно було зменшувати мобільний вік, адже ситуація на фронті була б зовсім іншою. Ми воюємо зі зв’язаними руками за спиною, тому навіть зниження мобільного віку не вплине сильно на це", — повідомив військовослужбовець.

Крім того, він вважає, що у разі зниження мобілізаційного віку відбудеться сильний відтік молоді з України, тоді як зараз воюють за молодь, майбутнє.

"Усі розуміють, що це чисто політичне рішення, яке в подальшому призведе до того, що більша частина молоді виїде з країни", — підсумував Яковлєв.

Снегирєв зазначив, що навіть у разі зниження мобілізаційного віку до 18 років кількість потенційних призовників буде малою, адже молоді в Україні не так багато.

"Ми можемо довго розповідати, що молодь більш придатна до бойових дій, фізично міцніша, і навчитися легше піддається, виконує накази. Але у нас стоїть питання збереження нації, ми зараз на останньому місці за народжуваністю і на перших за смертністю", — сказав він.

Крім того, мобілізаційний резерв України, навіть з урахуванням 18-річних, доходить максимум до 3,5 — 4 мільйонів, тоді як у Росії — це 12-15. Навіть якщо в Україні знизять призивний вік до 17 років, на кожного українського бійця буде мінімум чотири російських. Зараз же війна технологій, правила на полі бою диктує той, хто має більш технологічні види озброєння.

"У нас є засоби ураження західного виробництва, тобто озброєння, яке за своїми тактико-технічними характеристиками перевищує російське. Це дає нам можливість тримати ситуацію під контролем три роки війни. Захід має займатися питаннями передачі нам озброєння і технологій, щоб ми перемогли, а не тотальною мобілізацією", — додав Дмитро Снегирєв.

Нагадаємо, на початку грудня в ЗМІ повідомили, що у Вашингтоні вважають, що Україна програє, якщо не зможе мобілізувати більшу кількість людей.

13 січня народний депутат, член комітету Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський повідомив, що в Україні не буде демобілізації до закінчення війни і скасування військового стану. Він зазначив, що можна говорити лише про можливість звільнення з армії певної категорії осіб.