Водночас Ляшко зазначив, що людський капітал — це окремий блок стратегії медичної реформи. Адже без людей не буде медицини.
“Мені здається, що жодна країна світу не скаже, що в нас достатньо лікарів. Якщо дивитися глобально, то лікарів в принципі не вистачає... Через нестачу кадрів наступний етап медичної реформи не зупиняють навіть під час війни”, — сказав Віктор Ляшко в інтерв'ю BBC Україна.
Він зазначив, що Міністерство охорони здоров'я провело госпітальне планування, розділило лікарні за їхньою роллю, щоб раціонально розраховувати кадрові ресурси та матеріально-технічну базу.
Як стверджує Ляшко, у всіх регіонах не вистачає медиків різних напрямків.
“Ми можемо говорити про лікарів-психіатрів, про клінічних психологів, де має бути залучено достатню кількість працівників. Якщо говорити про травми, зокрема про нейротравми — ми побачимо, що є проблема з фізичними терапевтами, ерготерапевтами, логопедами”, — зазначив міністр.
Є ще одна причина деякого охолодження уваги молоді до медичних університетів — медики є військовозобов'язаними і можуть бути мобілізовані до лав ЗСУ.
Однією з причин деякого охолодження уваги молоді до медичних університетів — мобілізація до лав ЗСУ
“Популярність цих професій трохи нижча, зокрема через мобілізацію та військовий облік. Попит на ці професії, враховуючи кількість абітурієнтів, знизився. І це велика проблема для України, адже це невідновлювальний ресурс. Такі спеціалісти дуже довго вчаться”, — говорить Наталія Слинько.
Зазначимо, що у 2024 році на спеціальність “Медицина” подали заяви лише 13 953 абітурієнта, про що свідчить дослідження порталу Education.ua. Це несопоставно менше, ніж кількість заяв на такі спеціальності, як “Психологія” (47 672) та “Філологія” (43 198 заяв).
Найбільше ринку не вистачає людей з профільною освітою та професійними навичками. Тому роботодавцям доводиться переглядати підходи та вимоги до найму, кажуть експерти з кадрів порталу Work.ua. Наприклад, приймати на роботу людину нижчої кваліфікації та інвестувати в навчання, а також систематично підвищувати оклади. Ще один спосіб кадрового поповнення — наймати спеціалістів, які вже пішли на пенсію, але мають можливість і бажання знову повернутися до роботи за своєю спеціальністю.
Генеральний директор “Клініки Медиком” Маргарита Малеваная, додає, що зараз саме зарплати мають значення для залучення спеціалістів.
“Зарплата завжди була вагомою складовою мотивації, але якщо на рішення лікарів продовжувати працювати в клініці, а це кадри з більшою кваліфікацією — впливають багато факторів, то медсестри, молодший медичний персонал орієнтуються на зарплату. У Києві їх не вистачає, тому багато їздять з передмістя, витрачаючи не лише час, а й гроші на дорогу, і тому буквально складають копієчку до копієчки. Якщо я, як керівник, бачу, що ми відкриваємо вакансії і довго не можемо їх закрити, то єдиний правильний шлях — швидко піднімати заробітні плати, а не збирати керівників і розповідати їм, що ми чекаємо закінчення війни. Реальність така, що на цьому етапі вплив грошей більший, ніж раніше, коли люди трималися за роботу, тому що звикли до неї, мають хороші відносини з колегами і все їх влаштовувало”, — говорить Маргарита Малеваная.
Медсестри, молодший медичний персонал орієнтуються на зарплату при пошуку роботи. У Києві їх не вистачає, тому багато їздять з передмістя, витрачаючи не лише час, а й гроші на дорогу, і тому буквально складають копієчку до копієчки
Що стосується доходів спеціалістів, у 2024 році середня зарплата, наприклад, у сфері фармацевтики в Україні, за даними Work.ua, становила 20 000 грн.
Однак, слід зазначити, що дефіцит кадрів у медичній галузі — це не лише українська проблема, в ЄС також у різних країнах спостерігається загострення кадрового питання. Наприклад, у Угорщині, де також триває реформа медицини, згідно з планом, до 2028 року ті лікарні, де обслуговують менше людей, будуть ліквідовані. Головний лікар країни буде вирішувати, де саме буде розташована центральна лікарня для відповідних округів чи районів. А відповідний указ буде підписувати міністр внутрішніх справ Угорщини, про що повідомляв RTL.hu.
Зазначимо, що в Угорщині працює чимало українських лікарів, зокрема з Закарпаття. Головною причиною звільнень тамтешніх спеціалістів був переїзд за кордон. Однак зараз ситуація з зарплатами лікарів в Україні значно покращилася.
Як сказала голова НСЗУ Наталія Гусак, в цілому середній дохід лікаря в Україні становить 23 000 грн. на місяць.
“Наприклад, у Київському онкоцентрі середня зарплата лікаря — 66 000 грн. Це означає, що деякі спеціалісти отримують близько 100 000 грн., і всі ці кошти надходять від НСЗУ. Водночас в середньому лікарі по країні заробляють 23 000 грн. Це більше, ніж у багатьох соціальних сферах, але все ж недостатньо. Інший приклад — Косівський центр первинної медико-соціальної допомоги (Івано-Франківська область), де середня зарплата лікаря первинного рівня досягає 44 000 грн.”, — розповіла Наталія Гусак в інтерв'ю “Укринформ”.
Що стосується молодшого медперсоналу, то зараз середня зарплата медсестри в Україні становить 15 300 грн.
“Це недостатньо, однак є медичні заклади, де медсестри отримують більше 30 000 грн., наприклад, у великих обласних лікарнях, Львівському ТМО, лікарні імені Мечникова та інших”, — додала керівниця НСЗУ.