п’ятниця18 жовтня 2024
telegraf.org.ua

"У Львові вже безпечно": які пільги скасовують для українських біженців у Європі.

Українські біженці в різних країнах стикаються з серйозними труднощами у доступі до захисту та допомоги. Бюрократичні перешкоди ставлять під загрозу їхню стабільність і навіть безпеку. Як, що і де змінюється в жовтні 2024 року, досліджував Фокус.
"Во Львове стало безопасно": какие привилегии для украинских беженцев в Европе отменяются?

Восени багато країн ЄС оголосили про заплановані зміни для біженців, і в більшості випадків ці зміни не на краще. Наприклад, у Великобританії тисячі українських сімей можуть залишитися без даху над головою через скорочення пропозицій житла та недостатню підтримку з боку місцевих органів влади. У Польщі, яка прийняла майже мільйон українських біженців, громадська думка змінилася через занепокоєння щодо соціальних виплат. А, наприклад, у Норвегії та Угорщині вважають західні регіони України цілком безпечними для повернення.

Польща: скасовує виплати

З 1 жовтня 2024 року українські біженці в Польщі зіткнуться з серйозними змінами в системі соціальних виплат. Зокрема, польський уряд вирішив скасувати деякі види фінансової підтримки, які раніше надавались українським біженцям.

Одним з найбільш відчутних змін стало скасування субсидій на дитячі садки та ясла. Для багатьох українських сімей ця допомога була важливою для забезпечення догляду за дітьми, особливо для тих, хто працював або навчався. Крім того, припинено виплати за програмою "Сімейний опікунський капітал", яка передбачала до 12 тисяч злотих на другу дитину та наступних дітей. Ці зміни значно вплинуть на фінансове становище сімей з дітьми, які раніше отримували таку підтримку.

Нові програми "Активні батьки на роботі" та "Активні доми" спрямовані на допомогу польським громадянам і не поширюються на українських біженців. Українці можуть претендувати на субсидію "Активні в яслах", якщо відповідатимуть певним умовам.

Для українських громадян, які мають номер PESEL або іншу тимчасову захист у Польщі, залишається доступною програма "500+" на виплату допомоги на дітей.

В Польше отменяют субсидии на детские сады и ясли

Норвегія: посилює міграційну політику

Як стало відомо наприкінці березня, влада Норвегії почала відмовляти українським біженцям у статусі захисту, заявивши, що багато з них більше не відповідають критеріям колективного захисту, який надає доступ до медичної допомоги, працевлаштування, освіти та соціальних послуг.

У Норвегії розширили список "безпечних" регіонів України, до яких увійшли західні області, такі як Львів, Закарпаття та Тернопіль. Для біженців з цих регіонів статус захисту більше не надається

Згідно з заявою міністра юстиції Норвегії Емілі Енджер Мел, це пов'язано з величезною кількістю українців, які прибули в країну з початку війни — більше 80 тисяч людей, пише NRK. Основні зміни стосуються українців, які проживали за межами своєї країни до початку конфлікту або мають подвійне громадянство — тепер вони отримують відмову в наданні притулку.

Крім того, у вересні Управління з питань іноземців (UDI) розширило список "безпечних" регіонів України, до яких увійшли західні області, такі як Львів, Закарпаття та Тернопіль. Для біженців з цих регіонів статус захисту більше не надається.

Поки ніхто не був депортований примусово, але українці почали отримувати повідомлення про відмову в наданні притулку.

Нідерланди: планують скоротити термін дозволів на проживання

Скоротити термін дозволів на проживання для біженців планують у Нідерландах. Країна може зменшити термін дії дозволів на проживання для іноземців, які покинули свої країни через війну, з п'яти до двох років. Про це заявила міністр з питань притулку та міграції Нідерландів Маржолейн Фабер, повідомляє Dutchnews.

"Я хочу позбутися постійних видів на проживання, — сказала Фабер. — Зараз наш тимчасовий вид на проживання розрахований на п'ять років, але якби це залежало від мене, його скоротили б до двох років".

В Европе считают, что в некоторых регионах Украины вполне безопасно

На її думку, це ускладнить процес возз'єднання сімей. Раніше нідерландський уряд прийняв рішення, що на возз'єднання з сім'єю зможуть розраховувати лише ті біженці, які мають житло, достатній дохід і прожили в Нідерландах не менше двох років.

Як повідомлялося раніше, уряд Нідерландів планує ввести нові жорсткі антиміграційні заходи, які стануть одними з найсуворіших у ЄС. Програма включає більш суворі перевірки на кордоні, пропорційне покарання порушників, обмеження на возз'єднання сімей, які передбачають заборону дорослим дітям приєднуватися до своїх батьків, а також акцент на примусовому поверненні.

У Нідерландах тимчасовий вид на проживання хочуть скоротити з п'яти до двох років

Австрія: дає останній шанс

1 жовтня стало важливою датою для українців, які змушені виїхати в Австрію через війну. Тепер громадяни України, які знаходяться під тимчасовим захистом, можуть претендувати на отримання спеціальної карти RWR+ (Rot-Weiß-Rot Karte Plus), яка відкриває нові горизонти для працевлаштування та дає можливість залишатися в країні довше, ніж раніше передбачалося. А через 5 років можна буде подати заявку на постійний вид на проживання в Європейському Союзі.

Для того, щоб претендувати на цей документ, необхідно відповідати певним критеріям. Одним з основних умов є наявність роботи протягом останніх двох років мінімум на 12 місяців. Це повинні бути українці, які працюють на повну ставку, здатні забезпечити себе фінансово та повністю застраховані.

Серед інших вимог — наявність договору оренди житла, дійсний закордонний паспорт, а також знання німецької мови на рівні A1 або диплом про вищу освіту.

Правда, з отриманням RWR+ всі соціальні виплати, які пропонує Австрія, будуть скасовані. Діючими залишаться лише статус біженця та можливість використання "синьої картки" (дозвіл на тимчасове перебування з обмеженим доступом до ринку праці), яка надається переміщеним особам.

Ірландія: скорочує допомогу

В Ірландії планують скоротити допомогу українським біженцям, пише Irish Independent. Принаймні, над цим активно розмірковує уряд країни.

Довгий час країна виплачувала підвищену допомогу, адже прагнула надати біженцям якомога