середа22 січня 2025
telegraf.org.ua

Війна, вибори, повідомлення Трампу: навіщо Володимир Зеленський відвідав Польщу.

15 січня Володимир Зеленський здійснив неанонсовану поїздку до сусідньої Польщі, де зустрівся з президентом Дудою та прем'єр-міністром Туском. Що чітко продемонстрував цей візит і які важливі моменти залишилися поза увагою, з'ясував Фокус.
Война, выборы и послания Трампу: по каким причинам Владимир Зеленский отправился в Польшу?

15 січня Володимир Зеленський відвідав Польщу з робочим візитом, де де-юре розпочалася президентська виборча кампанія. Зокрема, 18 травня в сусідній республіці відбудеться перший тур президентських виборів, а якщо це буде необхідно, то 1 червня пройде другий раунд голосування.

Бажання поборотися за пост глави держави вже висловили близько десяти кандидатів, однак основна боротьба, ймовірно, розгорнеться між кандидатом від партії "Громадянська платформа" прем'єра Дональда Туска, мером Варшави Раффалом Тшасковським і Каролем Навроцьким, якого підтримує нині опозиційна партія "Право і справедливість", що представляє діючий президент Польщі Анджей Дуда.

Анджей Дуда, Владимир Зеленский, визит Зеленского в Польшу, Зеленский посетил Польшу, Зеленский и Туск, Зеленский и Дуда, Зеленский и Дуда

Згідно з останнім опитуванням від компанії Opinia24, лідер гонки — Раффал Тшасковський з рівнем підтримки 29,8%. На другому місці — голова Інституту національної пам'яті Кароль Навроцький, який набирає 22,6%. На третьому рядку розташувався лідер надзвичайно консервативної партії "Конфедерація" Славомир Менцен — 13,3%, а на четвертій позиції — діючий спікер Сейму Шимон Головня з 7,2%. Завершує п'ятірку віце-спікер Сенату Магдалена Беят від партії "Ліві" — її рівень популярності становить 3,9%.

Чому Волинська трагедія стала червоною ниткою через візит Зеленського

Спочатку у Варшаві президент Володимир Зеленський зустрівся з прем'єр-міністром Дональдом Туском. На спільній прес-конференції з українським президентом пан Туск перш за все виступив проти використання історичних питань у політичних іграх, підкресливши, що Київ і Варшава знаходять "спільну мову і методи спільних дій, коли мова йде про питання Волинської трагедії та інших чутливих, драматичних питань нашої історії".

Нагадаємо, що не пізніше 10 січня той же Туск повідомив про те, що було прийнято рішення про перші ексгумації польських жертв Волинської трагедії в Україні, не наводячи при цьому жодних деталей.

Анджей Дуда в свою чергу після зустрічі з Зеленським виступив за те, щоб історичні суперечності, зокрема події на Волині, вирішувалися спокійним і конструктивним способом: "Це не нова тема, про це ми спілкуємося з президентом (Зеленським — ред.) вже давно, і це спокійно і конструктивно. Не секрет, що це — важка тема, яку потрібно спокійно вирішувати".

Володимир Зеленський заявив, що сподівається на вирішення історичних суперечок з Польщею, оскільки обидві країни повинні бути єдиними перед спільним ворогом в особі РФ.

Дискусій немає: що кажуть у Польщі про питання членства України в НАТО

Після зустрічі з Зеленським у Польщі і Туск, і Дуда прокоментували питання європейської та євроатлантичної інтеграції України: вони повністю підтримують прийняття Києва в НАТО та ЄС. Більше того, польський президент заявив, що держави-члени Альянсу повинні, не зволікаючи, вже зараз запросити Україну в НАТО. В той же час кандидат у президенти Польщі з партійного табору пана Дуди Кароль Навроцький заявив, що досі не бачить Україну в Європейському Союзі і НАТО "до вирішення історичних суперечностей". Натомість мер Варшави та кандидат у президенти Польщі від партії Туска Раффал Тшасковський підтримав членство України в ЄС та НАТО.

Які сигнали Трампу з Польщі відправили Зеленський, Туск і Дуда

Наголошуючи, що саме під час візиту українського президента у Варшаву польський лідер Анджей Дуда відзначив, що Україна вже тут і зараз може отримати запрошення в НАТО, експерт додав: "Зеленський публічно заявив, що Україна не збирається скорочувати свою армію, а це — одна з путінських вимог. Таким чином, по безпековому блоку питань ми почули дуже правильні меседжі і рішучу підтримку нас Польщею — центральною країною Східної Європи, до думки якої будуть прислухатися в США, безсумнівно, зіграє на нашу користь. У Вашингтоні прекрасно розуміють: мілітаризована зв'язка "Україна-Польща" гарантує Сполученим Штатам, що Європа ніколи не піде на союз з РФ і Китаєм, що є страшним сном американської дипломатії, який означає остаточну смерть домінування США у світі".

Тарас Загородній окремо відзначає, що навіть після майбутніх президентських виборів у Польщі позиція сусідньої країни з принципових стратегічних питань, зафіксована під час нинішнього візиту Зеленського до Варшави, не зміниться. "Є такий термін — "глибинна держава". Так от, у польських еліт різних рівнів є чітке розуміння того, про що ще писав Пілсудський: "Без України немає незалежної Польщі". У поляків є усвідомлення того, що зараз Україна є донором безпеки Східної Європи та НАТО, і хто б там не став президентом, загальна стратегія залишиться незмінною", — вважає експерт.

Чому візит Зеленського до Польщі є дуже своєчасним

Зазначивши, що Волинська трагедія є проблемою, яку в Польщі піднімають на кожних виборах, експерт додав: "Під час візиту Зеленського до Польщі обидві сторони, на мій погляд, дали нормальний сигнал, що це питання буде вирішуватися потім, тоді як зараз необхідно зосередити зусилля на боротьбі з загальним ворогом — Росією. Тобто питання Волинської трагедії було артикуульовано дуже грамотно. А ще мені особисто сподобалися слова Туска про те, що той, хто не розуміє, що співпраця з Україною в інтересах Польщі — або дурень, або зрадник".

Дональд Туск, визит Зеленского в Польшу, Зеленский посетил Польшу, Зеленский и Туск, Зеленский и Дуда, Зеленский и Дуда

Констатувавши, що в найближчі місяці Польща буде головувати в Європейському Союзі (ЄС), експерт зазначив: "Європейська інтеграція України, думаю, також була однією з основ візиту президента Зеленського до Польщі, оскільки нам з головою вистачило головування Угорщини, яка і ні туди, і ні сюди. Важливо також, що на спільній прес-конференції Зеленського спочатку з Туском, а потім з Дудою звучало те, що нас надалі будуть підтримувати в військовому плані. І мені особисто дуже імпонує, що у нас є спільне бачення по лінії Україна-Польща-Рютте (діючий генсек НАТО — ред.) в тому, що європ