В Україні діє система штрафів для водіїв. Перелік та суми стягнень за порушення ПДР визначені Кодексом України (КУоАП). Штраф сплачується на користь районного Державного казначейства за місцем реєстрації особи протягом 15 днів, в іншому випадку сума штрафу подвоюється. Суми в Кодексі варіюються: від 34 грн до 51 000 грн. Проте водій може оскаржити постанову поліції про штраф. І в нього є на це право та час.
Щоб уникнути штрафу за порушення ПДР, потрібно не порушувати ПДР.
Разом з тим бувають випадки, коли перед виїздом з двору людина за кермом перевіряє справність автомобіля, проте в ході руху у авто перегоріла фара або забруднився номерний знак. У таких випадках співробітники поліції мають право винести постанову про притягнення водія до адміністративної відповідальності.
У випадку ДТП повноваження поліцейського обмежуються складанням протоколу, а вже суд розглядатиме справу по суті.
На жаль, порушення ПДР на дорогах часто призводять до аварій. І в разі дорожньо-транспортної пригоди повноваження поліцейського обмежуються складанням протоколу, а вже суд розглядатиме справу по суті.
Як пояснює адвокат, якщо водій, щодо якого поліцейський склав постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, з фактом порушення не згоден, то він має право оскаржити постанову поліції в суді. На оскарження надається 10 днів.
Оскаржити протокол, складений працівниками поліції, не можна. Тут доведеться доводити свою позицію в суді.
Водій повинен подати заяву в суд за зареєстрованим місцем свого проживання або за місцем знаходження органу, постанову працівника якого оскаржують.
"Оскаржити протокол, складений працівниками поліції, не можна. Тут доведеться доводити свою позицію в суді. Постанова суду за результатами розгляду справи може бути оскаржена в апеляційному суді," — додає адвокат Олена Воронкова.
У разі ДТП з незначними наслідками поліція радить складати європротокол. Зробити це можна без виклику поліції. За словами першого заступника начальника Департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького, процес займе кілька хвилин.
"Через несприятливі погодні умови зростає ризик потрапити в ДТП. Якщо пошкодження автомобіля незначні, рекомендую скористатися європротоколом, який можна оформити без виклику поліції всього за кілька хвилин," — зазначив Білошицький.
Тому європротоколом можна скористатися, якщо:
За словами Білошицького, існує ряд переваг при використанні європротоколу: не потрібно інформувати та чекати поліцію, можна покинути місце ДТП одразу після складання європротоколу та зекономити час.
Також водій звільняється від адміністративної відповідальності, тобто водійське посвідчення не вилучається, матеріали не направляються в суд, штраф не накладається.
Якщо уникнути штрафу за порушення правил дорожнього руху не вдалося, і такий факт дійсно мав місце, слід знати, що, сплативши вчасно, можна навіть зекономити. Існують офіційні платформи для перевірки штрафів за порушення ПДР:
За допомогою офіційних сервісів можна легко знайти постанови за порушення. Крім того, можна оформити підписку на отримання сповіщень про винесення нових постанов, пише МВС України.
Вся інформація про відкриті адміністративні правопорушення автоматично підтягується в сервіс і доступна в відповідному розділі. Так, щоб перевірити свою історію, потрібно авторизуватися в додатку, перейти в "Сервіси", вибрати розділ "Водію" — Штрафи ПДР. Тут ви побачите неоплачені штрафи та зможете оплатити їх онлайн. Після зарахування коштів вашу справу закриють.
Відкрийте Опендатабот, введіть державний номер авто та перейдіть у меню "Перевірити штрафи за порушення ПДР". Для перевірки неоплачених штрафів за порушення правил дорожнього руху надішліть чатботу ваш ІНН або номер постанови. Чатбот покаже всі актуальні штрафи, які відразу ж можна буде погасити.
Якщо оплата проведена протягом 10 днів з моменту отримання постанови (або до цього часу, дізнавшись за допомогою додатків), можна сплатити лише 50% від розміру штрафу.