Як зазначила адвокат Єлена Воронкова, законодавством передбачена оплата споживачами послуг з доставки газу незалежно від обсягів фактичного споживання, тому газовики звертаються до судів, якщо жителі мають заборгованість за доставку пального.
"Існує невдоволення населення таким розвитком подій, як самим фактом, так і щодо сум рахунків, виставлених на оплату. Повинна зазначити, що вимоги щодо оплати послуг постачання газу навіть за відсутності споживання газу цілком правомірні", — додала юрист адвокатського бюро "Івана Хомича" Єлена Воронкова.
Споживачі в містах та селищах не побачать нових тарифів у платіжках за газ, але все ж відчують це опосередковано
"Тариф на розподіл газу перераховується за законом, який підписав президент ще в серпні 2022 року. На сьогодні вартість розподілу газу для населення підніматися не буде, а вартість послуг транзиту газу Об'єднаною газотранспортною системою (ГТС України) зросла з 1 січня. Це безпосередньо не вплине на комунальні платіжки українців, але все ж відобразиться на сімейному бюджеті. Тому що за ту ж транспортування газу платять, наприклад, великі ТЕС. Отже, в цьому випадку ми з вами постраждаємо, адже подорожчає і собівартість електроенергії, що безпосередньо відобразиться на наших платежах за все — від продуктів до послуг", — зазначив Попенко.
Варто звернути увагу, що газовий рік не збігається з календарним і триває з 1 жовтня по 30 вересня. І саме з 1 січня 2025 року українці будуть платити за той обсяг газу, який вони використали в період з жовтня 2023 року по кінець вересня 2024 року.
В різних областях України діють різні тарифи на доставку газу через ряд факторів, серед яких і кількість споживачів
Додамо, що в різних областях України діють різні тарифи на доставку газу через ряд факторів, серед яких і кількість споживачів: чим більше мережі і чим менше споживачів, тим вищий тариф. Саме тому в найбільш густонаселеному Києві — найнижчий тариф для побутових споживачів на доставку блакитного пального в Україні — 0,38 грн за один кубометр. А на Волині, наприклад, тариф на розподіл — 1,88 грн за кубометр, у Вінницькій області — 2,11 грн/кубометр. Детальну інформацію про тариф на розподіл надають місцеві постачальники (оператори системи розподілу — облгази).
У січні 2025 року особливих змін на ринку газу для побутових споживачів не відбулося. Вартість газу для побутових споживачів в Україні не змінюється принаймні до завершення опалювального сезону поточного року.
Вартість кубометра газу для населення в рамках річних тарифів, залежно від газопостачальної компанії, коливається від 7,79 до 9,99 грн. Місячна (ринкова) ціна коливається від 8,46 до 19,99 грн за кубометр.
Чи існує варіант не платити за доставку газу навіть при наявності договору? Йдеться про тих жителів, які не користуються паливом, оскільки виїхали за кордон або не проживають у будинку, який підключений до газової мережі. Адже таким споживачам також надходять регулярні платіжки за доставку газу.
"Щоб уникнути зайвих переплат потрібно розірвати договори на постачання і, відповідно, доставку газу в домоволодіння споживача, але тоді треба враховувати, що після повернення споживача буде необхідно провести ряд дій з відновлення газопостачання", — говорить Єлена Воронкова.
Не платити за газ при наявності договору можна за рішенням суду, а от розірвати договір саме по транспортуванню газу неможливо
Тобто фактично єдина законна можливість не платити за доставку газу — це взагалі відмовитися від газопостачання.
Як пояснюють в "Нафтогазі", відмовитися від постачання газу можливо за наступним алгоритмом:
Потім оператор ГРС надає жителям скориговані дані ГК "Нафтогаз України", а на підставі цих даних перераховується сума до оплати, а також анулюються безпідставні нарахування.
За словами адвоката, є також варіант з подачею заяви про тимчасове припинення газопостачання.
"Однак це не гарантія позитивного розгляду питання виконавцем робіт. Судові процеси щодо оскарження нарахувань "заднім числом", тобто вже після проведення таких нарахувань, однозначно не є виходом з цієї ситуації за винятком дуже малого кола випадків", — говорить Воронкова.
Олег Попенко додає, що не платити за газ при наявності договору можна за рішенням суду, а от розірвати договір саме по транспортуванню газу неможливо.
Вартість газу для побутових споживачів в Україні не змінюється принаймні до завершення опалювального сезону 2025 року
"Законодавчо ця послуга закріплена, і ми повинні її платити, але через суд можна буде довести, що послуга з доставки газу надається не відповід