середа22 січня 2025
telegraf.org.ua

Зеленський та Трамп: основні розбіжності між президентами щодо завершення війни в Україні.

Війна в Україні стала випробуванням для міжнародної дипломатії, і її завершення є одним з головних пріоритетів як для Києва, так і для Вашингтона. Проте плани новообраного президента США Дональда Трампа щодо припинення бойових дій викликають чимало запитань. Фокус розповідає про основні розбіжності в підходах до завершення війни між посадовими особами України та Білим домом.
Зеленский и Трамп: ключевые различия в их подходах к окончанию войны в Украине.

Увечері, 7 січня, новообраний президент США Дональд Трамп, виступаючи з промовою, заявив про свої сподівання завершити війну в Україні за півроку. Пізніше стало відомо, що нібито готується зустріч Трампа з президентом Росії Володимиром Путіним. Але конкретної дати проведення переговорів поки що не вказано.

Замороження війни: чого хоче Трамп і на що піде Зеленський

Зараз головна ідея Трампа — швидке завершення війни, як він обіцяв своїм виборцям, йдеться про замороження конфлікту на лінії бойового зіткнення. Але в Києві цей сценарій критикують, хоча й не виключають, що все ж до цього може дійти.

За словами політолога Володимира Фесенка, у України немає ресурсів для повного звільнення всіх окупованих територій найближчим часом. І, на жаль, навряд чи цей ресурс з'явиться в середньостроковій перспективі (5-7 років), тому доведеться виходити з ситуації, адаптуючись під певні умови.

Водночас головна проблема в цьому питанні, зазначають експерти, полягає не в розбіжностях США та України, а в позиції Росії.

За словами Максима Яковлева, завідувача кафедри міжнародних відносин і директора Школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії, є ще одна ключова різниця в підходах США та України до завершення війни. Вона полягає в ставленні в цілому до Росії.

Для України Росія є головною загрозою безпеки як для самої країни, так і для безпеки всієї Європи. Водночас Дональд Трамп більше орієнтується на Китай як основного геополітичного суперника. На думку експерта, новообраний президент США демонструє готовність зосередитися на інших регіонах, наприклад, Панамі або Гренландії, відволікаючи увагу від загроз, які Росія представляє для Європи.

Принципові розбіжності США та України: НАТО та гарантії безпеки

Найбільше розходження між командами Трампа та Зеленського стосується НАТО та потенційної можливості для України стати членом Альянсу.

"Трамп, ймовірно, буде просувати ідею відмови України від членства в НАТО. Це неприпустимо для нас, адже закріплено в Конституції", — зазначає Фесенко.

Політолог припускає, що адміністрація Трампа може запропонувати Україні неформальні гарантії безпеки або навіть угоди з європейськими країнами. Але питання НАТО залишається каменем спотикання.

Експерт вважає, що Росія, швидше за все, вимагатиме, щоб Україна ніколи не стала членом НАТО, причому, щоб це було закріплено юридично. Але навіть така угода не гарантує повного миру, говорить політолог.

Іншим важливим питанням для України є гарантії безпеки. Тут експерт зазначає, що конкретних пропозицій з боку США поки немає.

"Реальні гарантії безпеки — це сильна армія та зброя. Навіть найкращі угоди або меморандуми не можуть повністю захистити країну, як це показує історія", — продовжує політолог.

Дональд Трамп досі нічого не говорив про гарантії безпеки. Номінант майбутнього президента США на посаду спецпредставника з питань України та Росії Кіт Келлог зазначав, що Україні необхідно надати гарантії безпеки, але незрозуміло, які саме.

"Ідеї є, але ідеї такі, що не дуже влаштовують. Ось, до речі, ідея миротворців, європейців-миротворців — це американська ідея. Тому що в команді Трампа ще з минулого року говорять про те, що за функції безпеки повинні відповідати європейці. Інша справа, що ця ідея навряд чи у нас спрацює, тому що про миротворців потрібно домовлятися під час переговорів. І з високою ймовірністю Росія на це не погодиться — щоб в ролі миротворців виступали країни-члени НАТО", — вважає Фесенко.

За словами політолога, Україна повинна мати для себе чітко визначені альтернативні плани — як план Б, так і план С. Якщо членство в НАТО залишається недосяжним, то що далі?

Експерти розглядають різні варіанти, і найбільш імовірним і прийнятним для Києва виглядає укладення двосторонніх гарантій безпеки з Сполученими Штатами. Йдеться не про звичайну угоду, яку просто підписали, а про потужний і дієвий договір.

"На жаль, нинішні угоди, наприклад, з Великобританією або іншими європейськими країнами, мають швидше декларативний характер і не забезпечують надійного захисту. При адміністрації Трампа такі домовленості можуть взагалі втратити свою ефективність. Натомість необхідно прагнути до договору, який би закріпив конкретні зобов'язання США щодо безпеки України. Це повинно бути щось на кшталт тих угод, які Сполучені Штати мають з Ізраїлем або Єгиптом — чіткі гарантії та практичні механізми підтримки", — говорить політолог.

Йдеться про постачання зброї, надання політичних гарантій та інших важливих механізмів підтримки. Особливо важливо, щоб у таких угодах були чітко прописані механізми консультацій і дій у разі нападу: коли і як вони повинні реалізовуватися. Це не повинно бути абстрактно, як у Будапештському меморандумі, а конкретно і детально, як у вже існуючих угодах з безпеки.

Один із варіантів — продовження постачання зброї та підтримка оборонної промисловості України. Це включає зміцнення обороноздатності України та забезпечення необхідними ресурсами.

Ще одним елементом гарантій безпеки може стати стратегічне озброєння для стримування, на кшталт ракет "Томагавк", про які неодноразово згадував Володимир Зеленський. Однак більшість військових експертів досить скептично оцінюють ймовірність того, що США погодяться передати Україні таке озброєння.

"Реальна гарантія безпеки для України — це сильна армія та сучасне озброєння. Водночас виникає проблема не з нашого боку, а зі сторони росіян, які вимагають максимального скорочення Збройних Сил України. Це абсолютно неприпустимо для нас. Тому основні розбіжності в цьому питанні у нас будуть не з американцями, а саме з росіянами", — говорить Володимир Фесенко.

Чи завершить Трамп війну в 100-денний термін?

Одне з головних розходжень у підходах Трампа та Зеленського до припинення війни полягає ще й у тому, як виглядатиме Україна після війни. Президент Зеленський неодноразово заявляв, що країна повинна повернутися на кордони 199