понеділок20 січня 2025
telegraf.org.ua

12 січня: Яке сьогодні свято, все про цей день.

ДЕНЬ 1054: РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1054: RUSSIAN AGGRESSION
12 января: Узнайте, какой праздник отмечается сегодня и что особенного связано с этой датой.

ДЕНЬ 1054 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1054 RUSSIAN AGGRESSION

12 січня відзначають День українського політичного в'язня.

Сьогодні також День дотримання новорічних обіцянок, День гарячого чаю та День марципана.

Православна церква вшановує пам'ять святої мучениці Тетяни.

День українського політичного в'язня

Неофіційна пам'ятна дата. Відзначається за ініціативою В. Чорновола на честь осіб, які були арештовані за політичними переконаннями.

У 1974 році Вячеслав Чорновіл звернувся із заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялося, що, починаючи з 12 січня 1972 року (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щорічно, як у ув'язненні, так і після, буде відзначати одноденною голодовкою до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.

Проблема політичних в'язнів залишається актуальною і сьогодні. У контексті російської агресії та окупації частини територій України багато українців стали політичними в'язнями Кремля. Їхня підтримка, міжнародний тиск та боротьба за їхнє звільнення є важливими завданнями для держави та суспільства.

В Англії засновано Королівське Астрономічне товариство

Астрономічні товариства – це національні та міжнародні науково-громадські організації, які об'єднують як астрономів-спеціалістів, так і любителів, з метою координації наукових досліджень, обміну матеріалами та інформацією, ділового співробітництва та популяризації астрономічних знань.

Національні астрономічні товариства існують у багатьох країнах світу, але найстаріше з них – Англійське Королівське астрономічне товариство, яке було засноване 12 січня 1820 року в Лондоні під назвою Астрономічне товариство Лондона.

Ініціаторами створення товариства стали Джон Гершель та інші видатні астрономи і вчені того часу. Нове Товариство і Рада вперше зібралися 10 березня 1820 року. Первісно головною метою нової організації було просування астрономії як науки та підтримка астрономічних досліджень, які тоді здебільшого проводилися "кустарно" астрономами-любителями.

У 1831 році товариство отримало королівські привілеї – Хартію – від Вільгельма IV, який також став покровителем цієї організації (і кожен наступний монарх слідував його прикладу). Тоді ж були прописані закони та правила, які регулювали функціонування та діяльність товариства. У 1916 році доступ до товариства отримали і жінки.

У Парижі підписано Протокол про заборону клонування людини

12 січня 1998 року, 27 років тому, у Парижі був підписаний Протокол про заборону клонування людини.

Клонування — це відтворення індивіда з повністю ідентичним набором генетичних характеристик і зовнішністю. Поки що технологія клонування людини не відпрацьована. І тут постає ряд як теоретичних, так і технічних питань.

Найбільш успішним з методів клонування вищих тварин виявився метод "перенесення ядра". Саме він був застосований для клонування вівці Доллі у Великобританії, яка, як відомо, прожила шість років — достатня кількість, на думку вчених, щоб можна було говорити про успіх експерименту, і щоб розпочати безпосередню розробку методики клонування людини. Але є тут і ряд серйозних обмежень.

Найголовнішим обмеженням є неможливість повторення свідомості, а це означає, що не може йтися про повну ідентичність особистості — її міра та межа ще підлягають дослідженню. Острах викликає також великий відсоток невдач при клонуванні, які пов’язані з можливістю появи людей-уродів, а також питання батьківства, материнства, спадкування, шлюбу та багато інших.

Ще в цей день:

1939 - У Полтаві почали курсувати перші шість таксі;

1964 - Римський Папа Павло VI призначив митрополита Йосипа Сліпого членом конгрегації для Східної церкви;

1965 - Мер міста Торонто (Канада) підписав прокламацію про проголошення 22 січня "Днем української незалежності";

1967 - Вперше кріоновано тіло людини - професора психології Університету Каліфорнії Джеймса Бедфорда;

1990 - Нові власті Румунії першими з країн Східного блоку та колишніх членів Організації Варшавського договору заборонили комуністичну партію; її майно націоналізовано 18 січня;

1990 - Розпочався семиденний погром вірмен у столиці Азербайджанської РСР Баку;

1998 - 19 країн - членів Європейського Союзу підписали протокол про заборону клонування людини;

2004 - Найбільше (на той час) у світі круїзне судно "Queen Mary 2" вирушило в своє перше плавання через Атлантичний океан;

2007 - Китай збив власний метеорологічний супутник, здійснивши, таким чином, перше застосування зброї в космосі за останні двадцять років;

2008 - Створена кримськотатарська Вікіпедія;

2024 - Прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак прибув до Києва з військовою допомогою для України та підписав з главою держави Володимиром Зеленським двосторонню угоду з безпеки, яка буде діяти до моменту вступу України в НАТО.

В цей день народилися:

160 років з дня народження Федора Петровича Балавенського (1865-1943), українського скульптора, живописця, педагога.

140 років з дня народження Павла Григорійовича Клепатського (Клепацкого) (1885 - після 1938), українського історика, архівіста, краєзнавця, члена Української Центральної Ради; за новим стилем народився 24.01.1845 р.

Церковне свято:

Свята мучениця Тетяна народилася в Римі, в родині знатного сановника, таємно сповідувавшого християнську віру і виховавшого свою доньку в істинному шануванні та вірності християнській вірі.

Свята Тетяна не захотіла виходити заміж, а вирішила присвят