ДЕНЬ 1035 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1035 RUSSIAN AGGRESSION
24 грудня в Україні відзначають День працівників архівних установ.
Святвечір (Навечір'я Різдва Христового); святих Отців; святої преподобномучениці Євгенії.
День працівників архівних установ України
Цей день був введений указом Леоніда Кучми в 1998 році. Бібліотечно-архівний відділ, в той час перший державний орган з управління архівними документами, був створений на початку XX століття і функціонував з 1917 року. З 1999 року ця організація отримала назву Державний комітет архівів України.
В архівних установах держави зберігається понад 60 мільйонів одиниць різних видів документів. У різних містах країни зосереджено понад 700 архівів. Наразі загальна кількість працівників таких установ становить понад 5000 осіб.
Ще в цей день:
1903 - У Великій Британії видано перший реєстраційний номер для авто - табличку з номером A1 отримав герцог Рассел, брат філософа Бертрана Рассела;
1908 - У Парижі відкрилась перша міжнародна авіашоу;
1914 - Німецький літак скинув бомбу на англійське місто Дувр, здійснивши першу в історії авіабомбардування;
1982 - Дослідний зразок найбільшого серійного вантажного літака у світі Ан-124 "Руслан" здійснив перший політ.
1997 - Відбувся перший концерт групи "Мандри", цей день вважається датою заснування групи;
2004 - Запущено на орбіту український супутник "Січ-1М" (супутник дистанційного зондування Землі; 2-й у серії супутників "Січ").
В цей день народилися:
180 років з дня народження Євгена Ієронімовича Желеховського (1844-1885), українського лексикографа, фольклориста, педагога, громадського діяча, творця фонетичного правопису;
110 років з дня народження Кирила Яремовича Цепенди (1914-2003), українського диригента, музичного діяча;
100 років з дня народження Данила Пантелійовича Бедношія (1924-1989), українського художника;
50 років з дня народження Олексія Олександровича Сенюка (24.12.1974 р., с. Телижинці, нині Білоцерківського району Київської області), учасника російсько-української війни, Героя України. Загинув 27 лютого 2022 року внаслідок ворожого авіаудару. Похований у місті Носівка Ніжинського району Чернігівської області.
Церковне свято:
24 грудня за новим церковним календарем відзначають Різдвяний святвечір, навечір'я Різдва Христового.
За біблійними переказами, понад 2 тисячі років тому у Різдвяний святвечір на небі з'явилася Віфлеємська зірка, яка і сповістила світу про появу Спасителя.
Православна церква в честь навечір'я Різдва проводить особливе богослужіння. Віряни традиційно на святвечір готують 12 пісних страв - за кількістю апостолів Христа. Серед них на столі обов'язково повинні бути кутя та узвар з сухофруктів. Кутя - пісна каша з пшениці (ячменю, рідше - рису, пшона) з додаванням маку, родзинок, горіхів і меду.
День пам'яті преподобномучениці Євгенії Римської
Преподобномучениця Євгенія Римська, пам'ять про яку відзначається 24 грудня, була відома як дочка префекта Єгипту Філіппа, який хоч і сповідував язичництво, але підтримував контакт з християнами.
Батько навчав Євгенію всім знанням, які мав сам, тому преподобномучениця була освіченою: добре читала латинською та грецькою мовами. Євгенія мала прекрасну пам'ять - все, що вона чула один раз, ніколи не зникало з її голови.
Якось серед численних манускриптів Євгенія знайшла писання апостола Павла. Прочитавши його, прийняла рішення звернутися до християнства. Преподобномучениця вступила до монастиря і переселилася разом із усією сім'єю до Риму.
Саме там за спроби залучити до християнської віри жінок і дівчат Євгенію Римську засудили до смертної кари, що сталося в середині III століття, напередодні дня Різдва Христового.
Іменини: Микола, Сергій, Євгенія, Клавдія.