понеділок20 січня 2025
telegraf.org.ua

28 грудня: Яке сьогодні свято, все про цей день.

ДЕНЬ 1039 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1039 RUSSIAN AGGRESSION
28 декабря: Узнайте, какой сегодня праздник и что особенного связано с этим днем.

ДЕНЬ 1039 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1039 RUSSIAN AGGRESSION

28 грудня святкують Міжнародний день кіно, День "Подзвони другу", День короткометражного кіно, День календаря.

Православна церква вшановує пам'ять святих 2000 мучеників, спалених у Нікомідії.

Міжнародний день кіно

Міжнародний день кіно — свято кінематографістів, працівників цього дивовижного мистецтва та його шанувальників по всьому світу.

28 грудня 1895 року в Парижі в "Гранд-кафе" на бульварі Капуцинок відбувся перший сеанс синематографа братів Люм'єр. Саме ця дата стала днем святкування Міжнародного дня кіно.

Трохи раніше, того ж 1895 року, французи Огюст і Луї Люм'єр отримали патент на винайдений ними апарат "Синематограф". 22 березня 1895 року брати влаштували в Парижі перший в історії кіносеанс. Вони показали (поки що лише вузькому колу друзів) коротеньку стрічку "Вихід робітників з заводу Люм'єр".

Але днем народження кіно вважається саме 28 грудня 1895 року, коли в паризькому кафе Люм'єрів представили вже широкій публіці перший у світі короткометражний фільм "Прибуття потяга на вокзал Ла Сьота". Це був перший фільм в історії кінематографа, який показали публіці за гроші. До речі, існує версія, що його демонстрація викликала справжню паніку у глядачів: вони вскочили з місць і втекли з залу, боячись, що наближаючий на екрані потяг розчавить їх.

День "Подзвони другу"

День "Подзвони другу" святкують 28 грудня — це день, присвячений відновленню зв'язків з друзями через просту, але потужну силу телефонного дзвінка.

День календаря

Щорічно 28 грудня світ святкує День календаря, дата святкування вибрана на честь видання першого громадянського календаря під редакцією Якова Браса в 1708 році.

Ще в цей день:

1908 - На півдні Італії сталося найбільше з документально зафіксованих в Європі землетрусів - за різними даними загинуло 160-250 тисяч людей;

1942 - У ході Другої світової війни японська авіація почала бомбардування міста Калькутта (Індія);

1983 - Створено Шацький національний природний парк;

1987 - 76-річна кіпріотка Ківелі Папаиоанноу застрягла в ліфті магазину, пробувши там до 2 січня (світовий рекорд тривалості перебування в ліфтах), харчуючись купленими продуктами;

1991 - Незалежність України визнали Італія, Індонезія, Йорданія, Оман, Сирія, Японія;

1999 - В Туркменістані прийнято закон, за яким Сапармурат Ніязов став довічним президентом країни;

2014 - Завершилася операція Міжнародних сил сприяння безпеці (ISAF).

Цього дня народилися:

90 років з дня народження Михайла Васильовича Косива (1934), українського письменника, критика, літературознавця, учасника опозиційного руху, громадсько-політичного діяча;

80 років з дня народження Кері Бенкса Малліса (1944-2019), американського біохіміка, лауреата Нобелівської премії в галузі хімії (1993).

Церковне свято

Православна церква вшановує пам'ять 20000 святих мучеників, серед яких відомі Глікерій, Зинон, Феофіл, Дорофей, Мардоній, Мігдоний, Індіс, Горгоній, Петро, Євфимій, Секунд, Нікострат, Агафія, Домна, Феофіла, Антоній та інші.

За наказом імператора Максиміана (284—305) на початку 4 століття почалося знищення християнських храмів, спалення богослужбових книг і позбавлення всіх християн громадянських прав і посад. У цей час єпископом міста Нікомідія був святий Кирило, який проповіддю та життям сприяв поширенню християнської віри, в результаті чого багато з сановників імператора були таємними християнами.

У палаці імператора жила язичницька жриця Домна. У відсутності Максиміана вона прочитала Дії апостолів і Послання апостола Павла. Її серце загорілося бажанням познайомитися з християнським вченням. За сприяння якоїсь молодої християнки Домна таємно прийшла до єпископа Кирила в супроводі вірного слуги, євнуха Індіса. Святий Кирило охрестив їх, а потім обидва прийняли святе Хрещення. Домна почала допомагати бідним: вона роздавала свої коштовності за допомогою Індіса, роздавала вона і їжу з царської трапези.

Дізнавшись про незвичайний спосіб життя Домни та Індіса, начальник євнухів, що веде царський стіл, заточив обох і морив їх голодом, але вони отримували підкріплення від Ангелів і не постраждали. Щоб більше не жити разом з язичниками, свята Домна вдавалась до безумства. Тоді її та Індіса видалили з палацу, і вона поселилася в дівочому монастирі у ігумені Агафії. Незабаром ігумення одягла її в чоловічий одяг, остригла їй волосся і відпустила з монастиря.

Тим часом імператор повернувся і наказав повсюдно розшукувати колишню жрицю Домну. Війська, спеціально снаряджені для цього, досягли обителі і розорили її. Сестри були кинутий у темниці, піддані мукам і знущанням, але жодна з них не піддалася оскверненню. Віддана в публічний дім, свята Феофіла за допомогою Ангела Господнього і там зберегла дівоцтво: Ангел вивів її з блудилища.

Одного разу імператор влаштував на міській площі жертвопринесення язичницьким богам. Коли почалося окроплення натовпу кров'ю жертвених тварин, християни почали покидати площу. Бачачи це, імператор розгнівався, але не дав волі своїм почуттям, оскільки раптово затремтіла земля.

Через деякий час Максиміан