Голова Європейської ради Антоніу Кошта підкреслив пріоритетність підтримки України найближчим часом та зазначив, що Польща знаходиться на передовій оборонних можливостей Європейського Союзу, які потрібно розвивати для захисту країн, суспільств та цінностей ЄС.
"Україна повинна залишатися нашим головним пріоритетом. Цього року ми повинні продовжувати підтримувати Україну — стільки, скільки потрібно, стільки, скільки знадобиться, щоб досягти всеосяжного, справедливого та стійкого миру. Міжнародне право повинно тріумфувати заради свободи українського народу та нашої спільної безпеки", - заявив Кошта у Варшаві ввечері в п’ятницю на церемонії відкриття польського головування в Раді ЄС.
За його словами, для цього необхідно продовжувати розглядати оборону як стратегічний пріоритет для Європейського Союзу. "Ось чому я закликав до проведення неформальної зустрічі європейських лідерів на початку лютого, присвяченої темі оборони. Генеральний секретар НАТО та, як ви запропонували, дорогий Дональд (Туск – ІФ-У), прем'єр-міністр Сполученого Королівства приєднаються до нас на деяких етапах цієї зустрічі", - сказав Кошта.
Він підкреслив оборонний пріоритет польського головування в Раді ЄС. "Насправді, кращого часу для польського лідерства в Європейському Союзі не знайти… Польський народ був натхненням і силою спротиву в той час, коли іноземне втручання загрожує нашій демократичній цілісності. Тому що Польща була на передовій оборонних можливостей Європи, які нам необхідно розвивати для захисту наших країн, наших суспільств, наших цінностей", - заявив голова Євроради.
Кошта нагадав, що Європейський Союз народився як проект миру після Другої світової війни, і "нам потрібно знову зміцнити нашу безпеку, щоб забезпечити мир у Європі".
"Ми всі знаємо, що оборона має вирішальне значення для сьогодення та майбутнього Європи, але це лише один з компонентів нашої архітектури безпеки. Оскільки програма польського головування справедливо зосереджується на ній, ми повинні вирішувати це більш комплексно", - сказав він, згадуючи про стійкість до стихійних лих, безпеку кордонів, протидію гібридним загрозам і атакам, зміцнення енергетичної інфраструктури та продовольчої безпеки, а також зменшення залежності від імпортних технологій і сировини.
"Європейські економіки будуть процвітати, якщо ми забезпечимо енергетичну незалежність через мережу безпечних зв'язків, різноманіття джерел, надійних партнерів і наше власне виробництво. Ось чому ми знизимо ціни на енергоносії для промисловості, компаній та сімей. І як ми збережемо наш зелений перехід. Чиста промислова угода, яка буде представлена Європейською комісією в цьому семестрі, знову покаже, що ціни на енергоносії є центральним компонентом загальної уваги до європейської конкурентоспроможності", - сказав голова Євроради.
Кошта також зазначив, що інвестиції в оборону та безпеку "можуть перетворити цей сектор на справжній економічний двигун, створюючи більш якісні та кваліфіковані робочі місця, розвиваючи більш автономну європейську промисловість та технологічних чемпіонів для досягнення глобальної конкурентоспроможності".