Українські пожежники через два тижні після того, як вранці 14 лютого безпілотний літальний апарат (БПЛА) потрапив у Новий безпечний конфайнмент (НБК) на Чорнобильській АЕС, все ще намагаються загасити тліючі вогнища у великій споруді, збудованій над реактором, зруйнованим під час аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Мартіано Гроссі.
"Частий радіаційний моніторинг, який проводить Україна, та незалежні вимірювання, які здійснює МАГАТЕ, продовжують показувати нормальні рівні як на НБК, так і в інших місцях на території Чорнобильської АЕС", - зазначено в повідомленні агентства на його сайті в четвер.
Згідно з ним, маючи необмежений доступ, команда МАГАТЕ, яка знаходиться на місці, уважно стежила за ситуацією після удару рано вранці 14 лютого, який пробив велику дірку в призначеній для запобігання будь-якому потенційному викиду в атмосферу радіоактивного матеріалу з об'єкта "Укриття", що перекриває пошкоджений реактор, і для захисту його від зовнішніх небезпек.
За допомогою тепловізійної зйомки, включаючи використання дронів-спостерігачів, українські експерти локалізували тліючі осередки в ізоляції між шарами аркової конструкції НБК, закачуючи воду для їх гасіння. Працюючи по змінах, більше 400 співробітників екстрених служб брали участь у ліквідації наслідків удару безпілотника, повідомило МАГАТЕ.
"Пожежники та інші служби реагування дуже тяжко працюють в складних умовах, щоб подолати наслідки удару безпілотника. Очевидно, це був серйозний інцидент з точки зору ядерної безпеки, хоча могло бути набагато гірше. Як я неодноразово наголошував під час цієї руйнівної війни, атака на ядерний об'єкт ніколи не повинна відбуватися", - підкреслив генеральний директор Гроссі.
Крім того, команда МАГАТЕ на Чорнобильському майданчику повідомила про численні авіаудари протягом останнього тижня, що іноді призводило до призупинення діяльності з гасіння пожеж на даху НБК. Агентству також було повідомлено про наявність безпілотників у межах п'яти кілометрів від майданчика, в тому числі двох над одним з проміжних сховищ відпрацьованого ядерного пального.
Зазначається, що група експертів МАГАТЕ в четвер у Києві спостерігала за залишками безпілотника, які, за словами української сторони, були зібрані після удару по НБК. Команда спостерігала за частинами безпілотника, які, на їхню думку, відповідають безпілотному літальному апарату типу Shahed ("Шахед"). Однак команда не проводила жодної подальшої оцінки походження дрона, зроблено уточнення в релізі.