Державна компанія-оператор SEPS зі Словаччини забезпечить постачання електроенергії в Україну в рамках надзвичайної допомоги відповідно до чинного контракту з компанією "Укрэнерго", повідомляє чеське видання iRozhlas у відповідь на загрози прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо припинити постачання електроенергії Україні.
"Аналітик Юзеф Бадида зазначив словацькій газеті Pravda, що штучне обмеження постачання електроенергії зі Словаччини за кордон, ймовірно, порушить європейське та словацьке законодавство. Колишній міністр економіки Словаччини Карел Хірман раніше заявляв, що електроенергію в Україну продають трейдери, а не держава. Він стверджував, що у разі припинення постачання електроенергії в Україну Словаччина опиниться втягнутою в конфлікт всередині ЄС", - пише видання.
Також зазначається, що навесні 2024 року SEPS продовжив контракт ще на 12 місяців, за яким вона може постачати до 150 МВт електроенергії Україні в рамках надзвичайної допомоги. "За перші 11 місяців минулого року чистий експорт електроенергії з Словаччини в Україну досяг 2,43 тераватт-години, що в три з половиною рази перевищує обсяги за аналогічний період 2023 року", - йдеться в повідомленні.
Як повідомлялося раніше, у відповідь на рішення України припинити транзит російського газу, частина якого надходить до Словаччини, прем'єр-міністр Словаччини Фіцо пригрозив перекрити постачання електроенергії Україні. На це президент України Володимир Зеленський припустив, що "схоже, Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України за рахунок інтересів народу Словаччини". Польща висловила готовність збільшити постачання електроенергії в Україну після коментарів словацького прем'єра.
Імпорт електроенергії в Україну в грудні 2024 року зріс у 2,7 рази порівняно з листопадом – до 433,4 тис. МВт*год, експорт впав у 6,1 рази – до 6,8 тис. МВт*год. Таким чином, імпорт електроенергії в грудні 2024 року перевищив її експорт у 63,7 рази. Найбільше електроенергії було імпортовано з Угорщини – 152,33 тис. МВт*год (35,16%). Далі йдуть Словаччина – 107,08 тис. МВт*год (24,71%), Польща – 91,98 тис. МВт*год (21,23%), Румунія – 70,78 тис. МВт*год (16,34%), Молдова – 11,12 тис. МВт*год (2,57%).
Джерело: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/ukrajina-o-proud-ze-slovenska-neprijde-tamni-provozovatel-prenosove-soustavy_2501031312_pj