Через тиждень після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США стали відомі імена більше десяти осіб, які увійдуть до нової республіканської адміністрації. Серед останніх кадрових рішень 47-го глави Білого дому виявилися кандидатури на посади шефа Пентагону Піта Хегсета, директора ЦРУ Джона Реткліффа та керівників новоствореного Департаменту ефективності уряду — Ілона Маска та Вівека Рамасвамі.
Анонсував Дональд Трамп і ряд інших призначень. Так, главою Агентства з охорони навколишнього середовища має стати Лі Зелдін — колишній конгресмен з Нью-Йорка, який вісім років працював у Палаті представників і не вирізнявся великим інтересом до питань захисту навколишнього середовища. Після заяви пана Трампа пан Зелдін пояснив, що на чолі агентства займеться "відновленням домінування США на енергетичному ринку" та "оживленням автомобільної промисловості".
Тим часом в американських ЗМІ з'явилася інформація, що главою Міністерства внутрішньої безпеки (досить потужного відомства, яке відповідає за охорону кордонів, імміграцію, протидію тероризму, кібербезпеку, ліквідацію наслідків стихійних лих та Секретну службу) Дональд Трамп планує призначити противницю допомоги ЗСУ, губернатора Південної Дакоти Крісті Ноем.
Республіканка свого часу навіть розглядалася Трампом як кандидат у віце-президенти, однак потім зізналася в жорстокому вбивстві власної собаки та козла, після чого її ім'я зникло зі списку потенційних партнерів президента. Проте весь цей час вона залишалася вірною союзницею Трампа, а також запам'яталася тим, що під час пандемії коронавірусу відмовлялася запроваджувати в Південній Дакоті обов'язкове носіння масок і направляла Національну гвардію штату на допомогу Техасу у боротьбі з нелегальними мігрантами. Ноем також відома тим, що оголошена персоною нон грата на території індіанців у рідному штаті.
Крім того, Дональд Трамп назвав колишню конгресвумен, екс-демократку Тулсі Габбард як кандидата на посаду директора Національної розвідки. З січня 2021 року цю посаду, зауважимо, займає Евріл Хейнс. "Я знаю, що Тулсі привнесе в наше розвідувальне співтовариство безстрашний дух, який визначив її блискучу кар'єру, відстоюючи наші конституційні права та забезпечуючи мир з позиції сили", — наводить Reuters фрагмент заяви Трампа, розповсюдженого його перехідною командою.
Пані Габбард служила в Національній гвардії США з 2003 року, виконувала завдання в польовому медичному підрозділі американської армії в Іраку з 2004 по 2005 рік. У 2020 році вона перейшла в армійський резерв, а ще через рік отримала звання підполковника. У минулому Габбард працювала політичним оглядачем на телеканалі Fox News і була членом Демократичної партії. Але в 2022 році залишила її ряди і в серпні 2024 року відкрито підтримала Трампа на виборах.
Associated Press акцентує, що Тулсі Габбард не працювала безпосередньо в розвідувальному співтоваристві, за винятком профільних комітетів Палати представників — з внутрішньої безпеки та збройних сил. Також агентство відзначає, що Тулсі виступає проти американської підтримки України. До речі, в квітні 2022 року Центр протидії дезінформації (ЦПД) повідомляв, що Тулсі Габбард кілька років поспіль працює на іноземну аудиторію за гроші Росії, а значить — в її інтересах.
У ситуації, коли кваліфікація ставиться на друге-третє місце, тоді як на першому — лояльність до президента, зазначає експерт, "як правило, така команда з тріском провалюється в фундаментальних питаннях".
"Слід розуміти, що люди з оточення Трампа, які дуже багато говорили про Україну, не несли жодної відповідальності за це. Наприклад, та ж Тулсі, Венс, інші, дуже багато чого поганого говорили про Україну раніше. Але після призначення їм доведеться бути, не те щоб обережніше, ні. Вони просто будуть змушені змінювати свою точку зору залежно від руху думок і бачень самого Трампа. Якщо Трамп визначить, що Україна — це важливо, то й усі вони хором дружно заспівають цю саму пісню. У цій ситуації, до речі, я не бачу великої різниці між Трампом і Обамою. При цьому Трампу, незважаючи на те, що він вже господарював у Білому домі, ще належить стати президентом, що видно по його хаотичним і незграбним призначенням", — підкреслює Віктор Небоженко.
Припустивши, що Трамп, "як хороший поміщик", можливо, всю цю "строкатую зграю" дисциплінує і змусить працювати в одному напрямку, експерт констатував, що поки цього не відчувається: "Не відчувається, перш за все, тому, що вони всі дуже і дуже різні. Ну, слухайте, робити журналіста-майора з Fox News міністром оборони... це — образа полковникам і генералам. Так, якби це була революція 1917 року, тоді можна було б призначати солдата командуючим армією. Але в сильній розвиненій країні — навряд чи".
В загальному, Віктор Небоженко вважає, що позиції будь-якого з команди Трампа, в тому числі, в питанні російсько-української війни будуть корелюватися відповідно до волі президента США. "Це означає, що по суті, Україна, враховуючи вагу Сполучених Штатів у нашій підтримці, буде залежати від того, з якої ноги вранці встане Трамп, який буде рухатися за схемою бізнес-проекту. Тобто, якщо він побачить у нас корисні копалини, сланцевий газ, він буде боротися за Україну. В іншому випадку нічого якісно проривного і хорошого з боку адміністрації Трампа нам очікувати не слід", — підсумовує експерт.
Підкресливши, що за деякими винятками (Маск, Рамасвамі), позиція топ-призначенців Трампа буде корелюватися відповідно до його — Т