Заявка на транзит російського природного газу через Україну на середу, 1 січня 2025 року, знизилася до нуля, свідчать оперативні дані "Оператора ГТС України" станом на 20:58.
Окрім нульової номінації на вході в українську систему через Суджу (на 31 грудня вона становила 40,4 млн куб. м), також значиться нульова номінація на головному виході з ГТС України в точці Ужгород/Великі Капушани (на 31 грудня вона становила 35,9 млн куб. м).
Як повідомлялося, угода між НАК "Нафтогаз України" та "Газпромом" на організацію транспортування, транспортна угода між НАК та ОГТСУ, а також міжоператорська угода між ОГТСУ та "Газпромом" були підписані 30 грудня 2019 року. Контракт за принципом "качай або плати" передбачає транзит у 2020 році – 65 млрд куб. м газу, у 2021-2024 – по 40 млрд куб. м газу на рік.
Представники української влади у 2024 році неодноразово заявляли, що Україна не має наміру підписувати з РФ продовження транзитного контракту після його завершення. Водночас було оголошено про ведення переговорів щодо постачання азербайджанського газу в Європу через Росію та Україну, хоча Баку не має значних вільних ресурсів.
Остаточну крапку в питанні продовження транзиту в 2025 році поставив президент України Володимир Зеленський 19 грудня на полях Саміту ЄС у Брюсселі: "ми не будемо займатися продовженням транзиту російського газу, ми не будемо давати можливість заробляти додаткові мільярди на нашій крові".
Результати проведених за сприяння USAID стрес-тестів показали, що ГТС та ПХГ України готові працювати в умовах нульового транзиту.
В Європейській комісії заявляють про готовність ЄС до зупинки транзиту російського газу територією України та наявність альтернативних маршрутів постачання неросійського газу.